Jump to content

senzori parcare e46


geobeks

Recommended Posts

salutare ! daca m a poate ajua cineva cu ceva sfaturi. Am achizitionat un e46 ce are senzori parcare din fabrica ,problema este ca atunci cand pun schimbatoru in marsarier se aude sunetul timp de cateva secunde si apoi nimic , tin sa precizez ca nici nu functioneaza.Daca ar fi din senzori cum se inlocuesc acestia ? multumesc
Link to comment
Share on other sites

si eu am pb cu un senzor de parcare.l-am scos si am gasit unul la un coleg de pe forum.atat ca nu era rotund,era dreptunghiular.l-am pus si nu merge.bazaie foarte putin comparativ cu celelalte.sa fie din cauza ca nu este la fel cu ele sau sa aiba alte probleme.are cineva senzori de e46 modelul rotund?
Link to comment
Share on other sites

si eu am pb cu un senzor de parcare.l-am scos si am gasit unul la un coleg de pe forum.atat ca nu era rotund,era dreptunghiular.l-am pus si nu merge.bazaie foarte putin comparativ cu celelalte.sa fie din cauza ca nu este la fel cu ele sau sa aiba alte probleme.are cineva senzori de e46 modelul rotund?

daca e functional cel dreptunghiular si vrei sa l vinzi , sant amator..nr meu 0768417981

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ăntinzi mâna pe sub spoiler Âşi ĂŽvârĂži de el, apoi tragi spre motor. Eu nu am reuÂşit sĂŁ-l scot decât la service.

Bina ca nu i-ai rupt. Se da banda cu senzori jos si apoi e treaba de gimnaziu. Apesi pe senzor din exterior spre interior fara sa rasucesti sau sa tragi stanga/dreapta sau sus/jos, doar impingi in senzor.

Pui contactul si bagi in marsarier, mergi in spatele masini si pui degetul la fiecare senzor, va trebuie sa simti un fel de "intepatura" la deget, daca este liniste ii si auzi fac ca ciocolata aia care pocneste in gura :laugh: . Senzorul care este mort il schimbi, asta dupa ce verifici daca mufa face contact perfect cu senzorul sau nu are vreun fir rupt.

Link to comment
Share on other sites

foarte bune si folositoare informatii....

si eu am cam aceeasi problema si dupa ce am verificat senzorii,am descoperit ca primul din stinga nu primeste semnal.

senzorul e bun pt ca l-am bagat in alta mufa si pacane dar nu primeste plus sigur si nu stiu nici pe celelalte fire daca vine ceva.

ai idee unde se afla unitatea centrala a senzorilor?

ma gindesc sa nu fie problema din mufa care intra in unitate ca atit cit am putut vedea pe sub bara,cablajul e intreg...

Link to comment
Share on other sites

Mai ai "siguranta" pe mufa dupa care iti dai seama ca mufa a intrat perfect? In primul rand asta trebuie sa te asiguri ca mufa este intrata perfect in senzor. Cat despre unitatea de comanda nu am auzit sa se strice iar daca ajungi la aceasta concluzie, mergi la service.
Link to comment
Share on other sites

Am siguranta pe mufa si intra perfect in senzor.....problema e ca nu imi ajunge curent in ea...

Adica am masurat in mufele celorlalti senzori si pe unul din fire,cel verde,in momentul in care bag in marsarier imi vine plus.....in asta insa nu am curent.

Cred ca am doua variante....ori cablajul la senzorul respectiv e intrerupt pe undeva,ori mufa care intra in unitatea centrala nu face contact.

Nu cred ca unitatea e defecta ca daca era nu mai mergea nici un senzor.

 

Am sa ma bag mai bine pe sub masina si am sa incerc sa merg pe cablaj pina dau de unitate.....

Link to comment
Share on other sites

Am siguranta pe mufa si intra perfect in senzor.....problema e ca nu imi ajunge curent in ea...

Adica am masurat in mufele celorlalti senzori si pe unul din fire,cel verde,in momentul in care bag in marsarier imi vine plus.....in asta insa nu am curent.

Cred ca am doua variante....ori cablajul la senzorul respectiv e intrerupt pe undeva,ori mufa care intra in unitatea centrala nu face contact.

Nu cred ca unitatea e defecta ca daca era nu mai mergea nici un senzor.

 

Am sa ma bag mai bine pe sub masina si am sa incerc sa merg pe cablaj pina dau de unitate.....

 

unitatea este desupra bateriei, dai capitonaju intr-o parte, poti verifica acolo daca ai plus pe acel fir

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
am si eu o problema in legatura cu senzori astia de parcare(E46 nfl),astazi am schimbat un senzor care il aveam defect de vre-o 3 luni de zile.Am gasit senzor la un coleg de aici de pe forum,l-am cumparat si m-am pus sa il montez astazi.am montat senzoru ,fiecare senzor functioneaza (i-am ascultat,i-am pipait si merg )am pus testeru nici eroare nu am si tot nu merge,in sensu ca atunci cand dau cu spatele si ma apropii de un obstacol nu face nimic(nu bipaie),ce sa fie oare?gongu sa fie bulit,desi pe tester cand am dat comanda de preoba la gong s-a auzit
Link to comment
Share on other sites

revin cu noutati,astzi am pus din nou testeru pe masina,Nu am nici o eroare la PDC,dar am asa STATUS,PARCKING AID-not active,nu bipaie de nici o culoare desi senzori citesc obstacolu,Activez gongu din test dupa care imi apare ACTIVE la STATUS PARCKING AID si bipaie cum trebuie ,daca iau contactu si il pun din nou imi apare din nou NOT ACTIVE si nu mai bipaie,ce sa fie oare?
Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema in legatura cu senzori astia de parcare(E46 nfl),astazi am schimbat un senzor care il aveam defect de vre-o 3 luni de zile.Am gasit senzor la un coleg de aici de pe forum,l-am cumparat si m-am pus sa il montez astazi.am montat senzoru ,fiecare senzor functioneaza (i-am ascultat,i-am pipait si merg )am pus testeru nici eroare nu am si tot nu merge,in sensu ca atunci cand dau cu spatele si ma apropii de un obstacol nu face nimic(nu bipaie),ce sa fie oare?gongu sa fie bulit,desi pe tester cand am dat comanda de preoba la gong s-a auzit

 

pune contactu, baga in marsarieri, dute in spate si verifica distana la fiecare senzor de la ce distanta incep sa piuie fiecare (lasi usile deschise sa auzi avertizarea sonora)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

senzori lucreaza dupa cum am zis,am pus testeru si lucreaza fiecare senzor fara probleme bipaie si dupa cum te aproprii bipaie tot mai des pana la un beep lung,incep sa lucreze la vre-o 70cm de obiect,ce nu inteleg de ce cand iau contacu si il repun imi arata STATUS PARKING AID- NOT ACTIVE,ceva nu il mai activeaza se pare si nu stiu ce anume(are siguranta?) ,ca daca il activez din tester apare ACTIVE(STATUS PARKING AID),dau activare gong , se aude si gongu cum bipaie la obstacole.Cum ia contactu si il repun pe tester apare STATUS PARKING AID-NOT ACTIVE,de la ce sa fie oare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.