Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Aveti ceva noutati despre recuperarea taxei de timbru?

Intentionez sa urmez sfaturile de la prima pagina si as dori sa stiu daca se pot face acele "imbunatatiri" ...mi-ar fi de ajutor.

Am platit 2300 de euro taxa (timbrul de mediu) in luna septembrie.

 

Orice sfat ar fi binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am si eu o problema legata de taxa de prima inmatriculare si anume:

Anul trecut am inmatriculat pe numele meu un e46 318i(adus din germania)si am platit taxa de prima inmatriculare(cea care s-a dovedit a fi ilegala, pusa de boc, etc). La cateva luni de la inmatriculare am solicitat unui avocat sa imi recupereze aceasta taxa. Primul termen de judecata mi l-a dat pe 6 decembrie anul asta(neexistand in momentul de fata o decizie, iar cea care v-a fi luata are 50%-50% sanse sa fie da sau nu). Adica la data depunerii cererii pentru adeverinta respectiva taxa e nerestituita.

Zilele trecute am hotarat sa transcriu dreptul de proprietate unui membru al familiei, adica practic sa vand masina. Fiind la prima transcriere a dreptului de proprietate in romania imi trebuie adeverinta de la anaf ca nu am recuperat taxa de prima inmatriculare. Am depus aceasta cerere iar acum astept eliberarea adeverintei. Acum intrebarea mea e: Exista posibilitatea ca pe adeverinta eliberata de anaf sa figureze ca "taxa in curs de recuperare" sau altceva astfel incat sa nu fie "taxa platita si nerecuperata" ? Adica raspunsul sa fie undeva la mijloc, adica nu e nici platita si nerecuperata dar nu e nici platita si recuperata si sa imi faca probleme la vanzare(sa fiu nevoit sa platesc timbrul de mediu - desi e o aberatie ca am platit o data o taxa si nu poti plati o alta taxa in eventualitatea in care mi-ar restitui prima taxa). Astept un respuns din partea voastra ca eu sunt in dubii...

Link to comment
Share on other sites

@andishors Eu personal nu am auzit sa scrie pe adeverinta "taxa in curs de recuperare"...

 

@fine Mai asteapta ca si eu ma aflu in aceeasi situatie, dar nu am platit asa mult. Asteptam sa vedem ce se intampla, cand incep sa se castige clar procese (in judetul tau mai ales), atunci depui actele pentru recuperare.

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare legata de taxa asta magnifica...nu stiu daca s-a mai discutat in trecut.

 

Daca inmatriculezi o masina importata si platesti ca la carte acest nou timbru de mediu, poti cere restituirea taxei daca exporti iar masina?

 

Practic este vorba de o taxa de mediu nu, masina nu mai circula pe teritoriul Romaniei, deci nu mai polueaza aici...deci normal ar fi ca statul sa iti restituie banii platiti.

Link to comment
Share on other sites

Gugle rulz :)

 

Am gasit ordonanta si acolo zice ca se returneaza (nu toata taxa platita, ci un cuantum calculat in functie de cat a fost masina inmatriculata in tara):

 

OUG9/2013

 

Art. 7

 

(1)Ăn cazul ĂŽn care pentru un autovehicul s-a plĂŁtit taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau timbrul prevĂŁzut de prezenta ordonanÞã de urgenÞã Âşi pentru care nu s-a dispus de cĂŁtre instanĂže restituirea acestora, autovehiculul este ulterior scos din parcul auto naĂžional Âşi i se restituie ultimului proprietar valoarea rezidualĂŁ a timbrului.

 

(2)Valoarea rezidualã a timbrului reprezintã suma care ar fi plãtitã pentru respectivul autovehicul dacã acesta ar fi Înmatriculat la momentul scoaterii din parcul auto naÞional, calculatã În baza legislaÞiei dupã care s-a stabilit cuantumul taxei datorate la momentul Înmatriculãrii, În lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul Înmatriculãrii sau transcrierii dreptul de proprietate asupra unui autovehicul rulat, folosindu-se vârsta vehiculului de la momentul scoaterii din parcul auto naÞional.

 

(3)Restituirea valorii reziduale a timbrului se efectueazĂŁ la cererea ultimului proprietar, ĂŽn baza urmĂŁtoarelor documente:

 

a)documentul care atestĂŁ cĂŁ solicitantul a fost ultimul proprietar al autovehiculului scos din parcul auto naĂžional;

 

b)dovada radierii din circulaĂžie a autovehiculului.

 

(4)Cererea de restituire se depune la organul fiscal competent.

 

(5)Ăn situaĂžia ĂŽn care valoarea rezidualĂŁ a timbrului, calculatĂŁ conform prezentului articol, este mai mare decât suma achitatĂŁ la momentul ĂŽnmatriculĂŁrii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat, ĂŽn România, se restituie valoarea rezidualĂŁ a timbrului ĂŽn limita sumei achitate.

 

 

Detalii: http://legeaz.net/text-integral/oug-9-2013-timbrul-de-mediu

Link to comment
Share on other sites

N-am avut timp sa caut in legislatia asta de rahat dar in cazul in care am vandut masina mai pot recupera taxa platita? Eu am depus dosarul in ianuarie 2013 si pana acum a fost ba amanat cazul ba castigat si recurs facut de finante. Urmatorul termen e prin 02-2014 atat pentru masina asta cat si pentru inca 2 care le am momentan.

Unii ziceau ca nu s-ar mai putea recupera taxa din moment ce masina a fost vanduta. Totusi nu ma iau dupa vorbe. Avocatul mi-a zis ca normal trebuie sa le recuperez pe toate indiferent de situatie.

Link to comment
Share on other sites

Daca a fost taxa veche, deci nu asta de timbru, atunci o vei putea recupera in instanta chiar si dupa ce ai vandut masina (mi-a spus un avocat ca 5 ani o poti recupera...din momentul platii).

 

Daca e vorba de timbrul de mediu, inca nu exista precedent, din ce stiu eu nu s-a castigat nimic in instanta irevocabil, deci e posibil sa fie mai complicat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca a fost taxa veche, deci nu asta de timbru, atunci o vei putea recupera in instanta chiar si dupa ce ai vandut masina (mi-a spus un avocat ca 5 ani o poti recupera...din momentul platii).

 

Daca e vorba de timbrul de mediu, inca nu exista precedent, din ce stiu eu nu s-a castigat nimic in instanta irevocabil, deci e posibil sa fie mai complicat.

 

Sunt curios cel care a cumparat masina va trebui sa plateasca ceva in cazul(in cazul cand vrea sa o vanda si el la randul lui) in care vechiul proprietar recupereaza taxa dupa ce a vandut masina.

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cel care a cumparat masina va trebui sa plateasca ceva in cazul(in cazul cand vrea sa o vanda si el la randul lui) in care vechiul proprietar recupereaza taxa dupa ce a vandut masina.

 

Legea zice ca da, trebuie sa plateasca noul timbru de mediu daca taxa anterioara a fost recuperata in instanta.

Link to comment
Share on other sites

Legea zice ca da, trebuie sa plateasca noul timbru de mediu daca taxa anterioara a fost recuperata in instanta.

Probabil afla cand se duce sa plateasca impozitul anual.

In fine, daca o recuperez ghinionul lui :) Sa plateasca cum am platit si eu.

Numai sa dea astia banii ca intarzie ceva ce n-am vazut...

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Mie personal mi se pare foarte riscant.

 

Cumperi o masina cu taxa platita si nerecuperata, te asigura jurandu-se pe stele proprietarul ca nu o va recupera...si te trezesti peste 3-4 ani la revanzare ca de fapt a intentat proces si a recuperat taxa intre timp.

 

In felul asta poti pierde sume marisoare de bani, pe langa devalorizarea masinii.

Link to comment
Share on other sites

Probabil afla cand se duce sa plateasca impozitul anual.

In fine, daca o recuperez ghinionul lui :) Sa plateasca cum am platit si eu.

Numai sa dea astia banii ca intarzie ceva ce n-am vazut...

 

Adica ala a cumparat cazanu' de la tine, pentru ca avea taxa platita si tu acum, om de 2 lei, te apuci sa recuperezi taxa!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.