BMWClub: DIY. Recuperare taxă de poluare. - BMWClub

Jump to content

• 20 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

DIY. Recuperare taxă de poluare. Fără avocat, fără cheltuieli suplimentare. Rate Topic: -----

#41 User is online   cristi.n 

• Membru
  • Group: Members

Posted 13 December 2011 - 15:59

View PostSimilea, on 13 December 2011 - 15:49, said:

Bai frate, intr-o lume ca asta vestile bune scapa neobservate

Daca au trecut mai mult de trei ani se mai poate recupera taxa?
merci.
0

#42 User is offline   Similea 

• MUS
  • Group: Banned
  • Interests:Ilknur Pintilie

Posted 13 December 2011 - 16:02

View Postnegue, on 13 December 2011 - 15:55, said:

Smilea si restul comentatorilor... sunteti patetici!

Inca o data felicitari vrajitorului.

Era sa spun ca esti u dobitoc, dar nu pot face asta, pentru ca, in mod evident, forumul nu-mi permite. Deci nu esti.
Simpla insinuare cu privire la faptul ca unii si-ar pierde afacerea (cum am stabilit ca nu esti dobitoc, iti explic ca nu sunt atat de ieftin si penibil sa intru intr-o astfel de cauza, n-am facut-o si n-am s-o fac niciodata), prin prisma trimiterii la mine, denota cel putin o lipsa crasa de cunostinte legata de o astfel de procedura.

Pentru ca, asa cum va spune C.Sainz, nu pierdeti numai 5 sute de lei de la gura voastra flamanda dar avuta, ci, pentru ca nu va pricepeti, puteti pierde insasi DREPTUL asta pentru care va bateti cu pumnul in chept.

Insa daca cineva absolut dezinteresat va spune ca nu e chiar coser ce ziceti voi, devine patetic.

Drept urmare, eu am retrag printre patetici, sa ne jucam cu cercul.

PS: Cristi.N: incepand cu 2007.

This post has been edited by Similea: 13 December 2011 - 16:03

0

#43 User is offline   max83 

• gentile goyim

Posted 13 December 2011 - 16:11

@Similea

pai si mergem la financiar, bagam cerere, si aia accepta instant sa ne dea noua banii?
0

#44 User is offline   VrajitoruldinOZ 

• Membru

Posted 13 December 2011 - 16:25

@negue. Intentia ta a a fost buna, dar puteai fi mai diplomat ;)

@Similea. Nu isi pierd afacerea, dar fara ei nu se poate infaptui miracolul...

@max83. DACA acel RIL se va respecta nu mai e nevoie de procese si toata tarasenia.

This post has been edited by VrajitoruldinOZ: 13 December 2011 - 16:27

0

#45 User is offline   negue 

• Începător

Posted 13 December 2011 - 16:45

View PostSimilea, on 13 December 2011 - 16:02, said:

Era sa spun ca esti u dobitoc, dar nu pot face asta, pentru ca, in mod evident, forumul nu-mi permite. Deci nu esti.
Simpla insinuare cu privire la faptul ca unii si-ar pierde afacerea (cum am stabilit ca nu esti dobitoc, iti explic ca nu sunt atat de ieftin si penibil sa intru intr-o astfel de cauza, n-am facut-o si n-am s-o fac niciodata), prin prisma trimiterii la mine, denota cel putin o lipsa crasa de cunostinte legata de o astfel de procedura.

Pentru ca, asa cum va spune C.Sainz, nu pierdeti numai 5 sute de lei de la gura voastra flamanda dar avuta, ci, pentru ca nu va pricepeti, puteti pierde insasi DREPTUL asta pentru care va bateti cu pumnul in chept.

Insa daca cineva absolut dezinteresat va spune ca nu e chiar coser ce ziceti voi, devine patetic.

Drept urmare, eu am retrag printre patetici, sa ne jucam cu cercul.

PS: Cristi.N: incepand cu 2007.

Hai să vedem mai SIMILEA... eu am spus că sunteți patetici (adica puteți impresiona ușor, emoționanți, plini de patos).
Tu înțelegi că te jicnesc și alegi să mă asemuiești unor animale sau să mă consideri prost.

Eu nu am insinuat că tu ai fi unul dintre acești avocați necăutați sau începători (care nu au de ce să se supere - vor avea și ei experiență cândva, probabil), deci dacă tu te-ai simțit astfel, e doar treaba ta; nu mă interesează.
Nu poți să nu fi de acord cu mine în privința faptului că orice om poate câștiga această cauză, în condițiile în care cauza va fi identică cu multe altele care au câștigat și care vor fi depuse anexat ca practică judiciară.
Dacă mă contrazici, te rog să argumentezi, mai ales că sunt convins că mulți dintre tinerii avocați nu au idee de meandrele contenciosului administrativ.
Nu știu de unde ai dedus tu că te consider "penibil" sau că eu am o "lipsă crasă de cunoștințe" într-ale contenciosului administrativ, ori că cei de aici sunt "cu gura flămândă" și se bat cu pumnul în "chept". Oi fi tu vreun doctor honoris causa în contencios...(Nu te jignesc nici acum...caută in dex).

În încheiere, dacă tot comentezi încearcă să ajuți prin construcție aducînd un aport al experienței proprii. Dacă nu, plimbă-te cu cercul tău...
Nu te mai obosi să îmi răspunzi, pentru ca te adâncești într-o mocirlă înjositoare statutului pe care vrei să îl afișezi.

Scuze Vrăjitorule pentru discuția off topic cu dl Similea, nu obișnuiesc să intervin, dar nu am putut digera comentariile contrare, răutăcioase și neargumentate față de un demers excepțional. Poți șterge comentariile mele, tu sau orice moderator al acestui site.
Numai bine!
0

#46 User is offline   Stefan21 

• Membru

Posted 13 December 2011 - 16:51

@Similea...ce inseamna RIL? Multumesc!
0

#47 User is offline   Similea 

• MUS
  • Interests:Ilknur Pintilie

Posted 13 December 2011 - 17:40

Pai va spune negue, el stie contencios administrativ :)

Pe de o parte si negue are mare dreptate, sunt foarte multi habarnisti din tagma aia ticaloasa care-s experti in taxe de poluare (unde-ai fost ma? a, la unu' tare de tot, avea o gagica la birou, oau)

Procedura in sine este simpla. Insa simpla pentru cine? Eu fac un pas mai departe si zic ca jumatate din cei care citesc topicul asta nu stiu sa faca o simpla cerere; asta e problema, nu alta.

Dar la noi lucrurile is intoarse cu fundu-n sus, intotdeauna si peste tot. Toti ne pricepem la orice, iar internetul face si mancare in locul nostru, numai sa-i cerem.

Cu atat mai grav pare a fi ideea lui negue - daca el se pricepe, inseamna ca toti is in stare, or nu-i asa. De bun simt e sa spui "felicitari, te-ai descurcat, bravo" decat "daca X s-a descurcat singur puteti si voi, ma". Ca doar ala de-o spune nu pierde decat 5 minute tastand, fata de ala care se...incumeta aiurea.

Na, nu m-am tinut de cuvant si am postat.

This post has been edited by Similea: 13 December 2011 - 17:41

0

#48 User is offline   Danusckutz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 December 2011 - 22:48

Foarte utila prezentarea procedurii ce trebuie urmata. Si eu am platit 800 de euro taxa, am primit raspunsul negativ de la Finante...si acum urmeaza chemarea in judecata. Problema era ca nu stiam ce pasi trebuie sa urmez, caci nu vreau sa apelez la un avocat. Pare prea frumos sa fie adevarat si sa fie asa de simplu...dar am sa incerc. :twitch:
Ahh si o intrebare... Nu este nevoie sa apelam la diferite legi sau hotarari ale guvernului cu care sa motivam si argumentam chemarea in judecata?
0

#49 User is offline   VrajitoruldinOZ 

• Membru

Posted 15 December 2011 - 11:20

View PostDanusckutz, on 14 December 2011 - 22:48, said:

Foarte utila prezentarea procedurii ce trebuie urmata. Si eu am platit 800 de euro taxa, am primit raspunsul negativ de la Finante...si acum urmeaza chemarea in judecata. Problema era ca nu stiam ce pasi trebuie sa urmez, caci nu vreau sa apelez la un avocat. Pare prea frumos sa fie adevarat si sa fie asa de simplu...dar am sa incerc. :twitch:
Ahh si o intrebare... Nu este nevoie sa apelam la diferite legi sau hotarari ale guvernului cu care sa motivam si argumentam chemarea in judecata?

Ma bucur ca ai decis sa urmezi si tu procedura! Inainte de toate trebuie sa recitesti cu atentie pasii care trebuies urmati. Pentru a incepe procesul, te uiti la pct.3 si descarci fisierul actiunea-modificata.doc. Il completezi cu datele tale si anexezi toate documentele din partea de jos (certificat inmatriculare, refuz finante, copie dupa chitanta etc.). Dupa aceea te duci la tribunalul resedintei de judet si depui la Registratura actiunea+actele anexate in 4 exemplare si vei primi data primei prezentari la proces.
0

#50 User is offline   Geme 

• WEB

Posted 16 December 2011 - 10:19

Foarte util topicul.
Si eu am platit 690EURO taxa de inm., marti am depus cererea la finante., astept raspunsul dupa care ii dau in judecata. Sper sa decurga totul cum trebuie si sa-mi fie restituiti banii. :thumbsup:
btw: merci mult de procedura :drinks:

This post has been edited by Geme: 16 December 2011 - 10:21

0

#51 User is offline   virgilaurelian 

• Membru
  • Interests:BMW, BMW, BMW

Posted 16 December 2011 - 10:27

View PostVrajitoruldinOZ, on 09 December 2011 - 23:10, said:

Am observat că o mare parte din membrii forumului se întreabă cum se poate recupera taxa de poluare auto și ce acte sunt necesare acestui demers.
Consider că e timpul să “contribui” cu ceva comunității bmwclub.ro redactând un DIY simplu și ușor de urmat pentru recuperarea taxei de poluare (achitată din anul 2008 până în prezent).

Încep prin a menționa că sunt de profesie inginer, nu avocat :) iar experiența mea se limitează la acest proces. Documentele atașate postului sunt din dosarul procesului meu și pot fi foarte ușor adaptate oricui îi sunt utile.

Aceștia sunt pașii necesari:

1. Se face o cerere simplă la Administrația Finanțelor Publice din orașul unde s-a plătit taxa prin care se cere restituirea taxei de poluare de către ADMINISTRAȚIA FINANȚELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI .............. (orașul unde s-a plătit taxa în cazul de față – orașul Petroșani). Subsemnatul…., posesor al auto…, vă rog să-mi restituiți taxa de poluare achitată la înscrierea auto personal întrucât contravine legislației Uniunii Europene. Data și semnătura. Răspunsul va fi unul de genul următor:
Attachment raspuns finante.jpg
2. La pasul 2 sunt două posibilități:
a ) Dacă aveti în posesie decizia de calcul a taxei de înmatriculare se trece la pasul 3.
b ) Dacă nu aveți această decizie se cere prin cerere scrisă o copie a deciziei de calcul tot de la ADMINISTRAȚIA FINANȚELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI ..........................
În decizia de calcul se găsește exact calculul făcut de Administrația Financiară când s-a plătit taxa de poluare.
Attachment calcul taxa.jpg
Cererile de la pașii 1-2 se pot face în același timp. În cazul meu ADM. FIN. a răspuns într-o săptămână și am ridicat personal cele 2 răspunsuri.

3. Pentru a demara procesul propriu-zis se depune următoarea “deschidere” la TRIBUNALUL HUNEDOARA – DEVA (reședință de județ Hd.) Secția Contencios Administrativ alături de actele anexate în 4 exemplare. Procesele pentru taxa de poluare se judecă la tribunalul reședinței de județ. Deschiderea o atașez mai jos în format .doc pentru a putea fi editată iar datele cu caracter personal le voi înlocui cu .... . Se merge la Tribunal și la Registratură, se depune deschiderea+anexele în 4 exemplare într-un dosar și veți primi primul termen de judecată, de regula peste 1-2 luni, că doar funcționează perfect justiția în România.
Attachment actiunea-modificata.doc
4. După ce veți primi acasă CITAȚIA pe care este menționat dosarul Nr........ și data primei prezentări se achită la Primărie 39 lei TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU și 0,30 lei TIMBRU JUDICIAR la Poșta Română, care apoi se depun la dosar la prima prezentare.

5. A venit și ziua primei prezentări. De obicei sedințele de judecată încep în jurul orei 9:00 și se strigă dosarele în ordinea în care sunt afișate pe ușa sălii de judecată. În sala de judecată când va fi strigată cauza / dosarul nr. dvs. și veți spune judecătorului “Îmi mențin cele menționate în deschidere”. De asemenea judecătorul va da următorul termen de judecată (ar fi util să aveți la îndemână un pix și o foaie să notați ce mai zice judecătorul despre dosar și eventual acte care sunt necesare soluționării procesului).

6. Între timp, cele 3 organe ale statului date în judecată, vor depune întâmpinări prin care justifică faptul că taxa de poluare este legală și justificată iar noi, nemernicii, cum de îndrăznim să ne răsculăm împotriva stăpânirii.... au și avocații lor de lucru .

7. La următorul termen de judecată dacă toate decurg conform planului, judecătorul va anunța că toate actele au fost depuse, procedurile îndeplinite și veți primi sentința la domiciliu - prin poștă. La ultima prezentare am fost întrebat dacă doresc dobândă la taxa de poluare, la care am răspuns afirmativ și am adăugat în plus cheltuielile deplasărilor la proces (bonuri motorină).

8. Pentru calculul dobânzii am apelat la un expert contabil, care mi-a explicat cum se calculează dobânda conform dobânzii oficiale BNR, care se realizează destul de ușor. Calculul dobânzii trebuie depus imediat la dosar (2-3 zile) după ultima prezentare pentru a fi prins la hotărârea judecătorească. Mai jos anexez textul și tabelul excel pentru calcul simplu :) .
Attachment Calcul contabil taxa poluare-modificata.doc
9. După ce primiți sentința FAVORABILĂ acasă nu e încă momentul să ne bucurăm pentru că Finanțele vor face recurs care va mai dura 1-2 luni, dar cu același rezultat.
Attachment decizie.jpg
10. În fine, ultimul pas, după recurs sentința devine irevocabilă cu titlu executoriu și se merge la sediul Administrației Finanțelor Publice locale unde se cere suma datorată + cheltuielile de judecată.

Sper ca prin inițiativa mea să mobilizez colegii de forum, care de asemenea au recuperat taxa de poluare prin proces/au înmatriculat autovehicule fără plata taxei de poluare să ajutăm pe cât posibil pe ceilalții să facă acest lucru.

Spor la "dat în judecată" :thumbsup:

esti cel mai tare! Bravo!!chiar aveam nevoie de asa ceva!
0

#52 User is offline   kolea 

• Senior

Posted 20 December 2011 - 14:51

dupa un an si cinci luni am primit si eu castig de cauza. :frantics:
Urmeaza ca in perioada urmatoare sa-mi recuperez banii platiti pe taxa de poluare :goodjob:
0

#53 User is offline   cernica87 

• Membru

Posted 23 December 2011 - 04:33

View PostSimilea, on 13 December 2011 - 14:32, said:

Mda, in superioritatea mea benevola o sa va dau un pont: undeva de la inceputul anului viitor n-o sa mai aveti nevoie de instanta, deja exista un RIL pronuntat in sensul asta, o sa depuneti cerere pur si simplu la finante si gata, pam pam.

Naspa o sa fie atunci ca un alt diY o sa ramana fara obiect.... uoff

Ok, exista un recurs in interesul legii, dar mai e drum lung pana sa se ajunga la depunerea cererii si peste o luna sa ai banutii in cont.Daca stii mai multe, esti Invitatul meu sa detaliezi.
Pana atunci, dupa sarbatori ma prezint la avocat sa recuprez cele 2000 Posted Image de euro.
Vis a vis de topic a fost si noroc de complet, poate si bulan....etc. Sunt destui care au platit avocati si tot nu au recuperat taxa.
Eu cred ca e cel mai bine sa apelati la un avocat care sa aiba onorariu cu procent la castig.

This post has been edited by cernica87: 23 December 2011 - 04:35

0

#54 User is offline   VrajitoruldinOZ 

• Membru

Posted 23 December 2011 - 10:49

View Postcernica87, on 23 December 2011 - 04:33, said:

Ok, exista un recurs in interesul legii, dar mai e drum lung pana sa se ajunga la depunerea cererii si peste o luna sa ai banutii in cont.Daca stii mai multe, esti Invitatul meu sa detaliezi.
Pana atunci, dupa sarbatori ma prezint la avocat sa recuprez cele 2000 Posted Image de euro.
Vis a vis de topic a fost si noroc de complet, poate si bulan....etc. Sunt destui care au platit avocati si tot nu au recuperat taxa.
Eu cred ca e cel mai bine sa apelati la un avocat care sa aiba onorariu cu procent la castig.

In cazul tau cred ca e mai bine sa apelezi la un avocat, vei fi sigur de o procedura impecabila, demersuri miraculoase si multe alte documente si dovezi anexate la dosar pe langa cele mentionate de mine in primul post. Iti urez mult noroc in recuperarea taxei!
0

#55 User is offline   virgilaurelian 

• Membru
  • Interests:BMW, BMW, BMW

Posted 04 January 2012 - 19:22

View Postcernica87, on 23 December 2011 - 04:33, said:

da mi si nr avocatului te rog.Ca si eu sunt din bucuresti
0

#56 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 08 January 2012 - 19:41

@VrajitoruldinOz: ti-ai dat acordul ?
http://forum.4tuning...-taxa-auto.html
0

#57 User is offline   VrajitoruldinOZ 

• Membru

Posted 09 January 2012 - 12:19

View Post.Bogdan, on 08 January 2012 - 19:41, said:

@VrajitoruldinOz: ti-ai dat acordul ?
http://forum.4tuning...-taxa-auto.html

Da, am fost contactat si am dat acordul ptr. publicare.
0

#58 User is offline   dreptroman 

• Începător

Posted 10 January 2012 - 17:55

o initiativa laudabila.

Din pacate practica la nivel national este extrem de neunitara. Eu unul in Bucuresti nu cunosc nici un dosar castigat pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare, NICI UNUL.

Parerea mea este ca la acest moment, asa cum au aranjat legislatia nu se mai poate recupera nimic in instanta. Chiar Comisia Europeana a inchis investigatia pe tema asta.

Asta nu inseamna ca nu exista complete de judecata care admit cererile... Eu tot avocat sunt si sanse mai mari de 10% in Bucuresti nu dau nimanui. Prietenilor le recomand chiar sa nu se agite. Eu unul nu lucrez astfel de dosare pentru ca e onorariul prea mic...

Cu toate astea, am gasit exemple de dosare castigate si in Bucuresti:

http://portal.just.r...DAwMDAwMzE3NTM1

http://portal.just.r...?idInstitutie=3

cu titlu de exemplu observ ca sunt castigate cam 3 din 16 pe prima pagina...

Eu zic ca merita sa incercati daca nu aveti alte cheltuieli in afara taxei de timbru.

Nu va recomand sa mergeti pe cererea atasata in acest topic. Daca voi gasi un model de cerere de chemare in judecata ok o sa-l atasez aici.

Nu vreau sa fiu itneles gresit. E ok si cererea atasata dar e prea sumara si nu sunt prezentate argumentele de drept in mod suficient. Judecatorul va fi mult mai usor de convins de o cerere din care poate da copy paste (cel putin sa preia argumentele reclamantului) daca o admite.
0

#59 User is offline   dreptroman 

• Începător

Posted 10 January 2012 - 18:14

linkuri utile pentru cei cu stomacul tare (care pot digere un asemenea subiect fara sa fie de specialitate)

http://www.juridice....ml#.TwxiDmXozGg

http://www.juridice....ml#.TwxiGWXozGg

http://www.juridice....ml#.TwxiHWXozGg

http://www.juridice....ml#.TwxiKWXozGg

http://www.juridice....ml#.TwxiNWXozGg

http://www.juridice....ml#.Twxjb2XozGg

http://www.juridice....ml#.TwxjfmXozGg

asta ar fi un inceput :))
0

#60 User is offline   Liviu_bmw_530 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 January 2012 - 18:43

pentru o taxa platita in 2009,se mai poate actiona in instanta?
daca acum statul taxeaza si masinile deja inscrise in RO,ce argumente mai poti mentiona?
inainte spuneai ca se incalca legea privind libera circulatie a marfurilor prevazuta de UE,dar acum nu mai poti invoca acest lucru...
0

Share this topic:

• 20 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic