Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

LOL. FRUMOS

 

Cu tot respectul si bunul simt, dar consider ca e bine venit topicul deschis (ca si idee), si cel putin apreciez efortul celui care l-a initiat, chiar daca imi foloseste sau NU(personal as angaja oricum un avocat, ceea ce am si facut), dar nu vad rostul de a fi ironic, si "filozof" , toate astea printr-o exprimare ce nu cauta sa fie obiectiva, ce doar pompoasa si cu termeni ce sa arate "studii superioare" .

In fine, ma repet, nu o lua in nume de rau,e doar o parere personala, asa cum a fost si cea expusa de tine referior la cele postate de initiatorul topiculuii !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nicio problema, doar ca nu s-a dorit a fi "superioara" exprimarea mea. in orice caz, apreciez ca ai postat ca sa-mi arati degetul, in conditiile in care postul meu viza si tindea spre o idee.. obiectiva, materializata in celebrul proverb cine se zgarceste la tarate pierde la faina.

 

Alt lol, dar unul amuzat de data asta.

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul si bunul simt, dar consider ca e bine venit topicul deschis (ca si idee), si cel putin apreciez efortul celui care l-a initiat, chiar daca imi foloseste sau NU(personal as angaja oricum un avocat, ceea ce am si facut), dar nu vad rostul de a fi ironic, si "filozof" , toate astea printr-o exprimare ce nu cauta sa fie obiectiva, ce doar pompoasa si cu termeni ce sa arate "studii superioare" .

In fine, ma repet, nu o lua in nume de rau,e doar o parere personala, asa cum a fost si cea expusa de tine referior la cele postate de initiatorul topiculuii !

 

Am citit si eu topicul acum. CU SIGURANTA, Simi nu a vrut sa fie nici ironic si nici ...superior!

Ce a scris el este urmatoarea realitate: faptul ca cineva a castigat in fata unui complet de judecata din Alba, mergand pe o "anumita linie", nu inseamna ca , in fata altui complet din Alba sau, mai ales, din tara, se poate castiga!

La noi, legile sunt destul de ...pline de gauri (ca un cascaval "de firma":laugh:) si practica instantelor nu este unitara. Adica, pe intelesul tuturor, daca la Alba, 2 si cu 2 fac 4, la Bucuresti sau Craiova (de exemplu) poate face 3 sau 5! Asta e realiattea pe care nu o stiu toti!

Sigur, apreciem si perseverenta si, mai ales, REZULTATUL @vrajitorului! SI, il felicit.

 

PS. Referitor la exprimare, e absolut firesc sa se exprime, te citez, in "termeni care sa arate studiile superioare"! Nici eu nu pot scrie "_chiulasa_", "jante", marsalier" sau alte ..... :laugh: Nu crezi ca e normal?

Link to comment
Share on other sites

Nu am dat de multicel pe aici ptr. ca am fost ocupat cu alte treburi(a comandat prietena "curatenia" de sarbatori :) )

 

1. Nu am initiat topicul pentru a ma lauda ca am castigat procesul de recuperare a taxei de poluare, ci doar din dorinta de a ajuta si alti membrii sa o recupereze.

2. Faptul ca nu am apelat la un avocat e din simplul motiv ca in Petrosani nu am gasit unul care sa-mi demonstreze ca a castigat procesul prin exemple concrete.

3. NU E MISIUNE IMPOSIBILA! Procesul l-am castigat eu in Hunedoara si un alt prieten in Alba dupa exact aceeasi procedura.

 

@Raul46: Am o vaga impresie ca Similea s-a simtit putin lezat de titlu, recuperare de taxa fara avocat. E ca si cum ai vrea sa schimbi un bec fara electrician ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Interesant DIY-ul tau ! Cred ca o sa apelez si eu la el sa urmez pasii.

Oare am ceva de pierdut in afara de taxele de 40-50lei, daca nu castig ?????

Eu pur si simplu nu pot sa apelez la un avocat deoarece unul mi-a propus ca mi-o recupereaza pentru suma de 350lei, platiti in avans. Nu imi convine in conditiile in care eu am platit 1400lei taxa sa dau banii in avans si sa recuperez taxa (banii efectiv) peste 1-2 ani. In plus nu mi-a oferit nicio garantie ca va castiga: i-am zis daca nu castigi ?! Ma aleg si cu 350lei dati si cu 1400lei platiti.

 

PS: Trebuie sa te prezinti la fiecare termen ? Cam cate ar putea fi ?

Link to comment
Share on other sites

Oare am ceva de pierdut in afara de taxele de 40-50lei, daca nu castig ?????

Eu pur si simplu nu pot sa apelez la un avocat deoarece unul mi-a propus ca mi-o recupereaza pentru suma de 350lei, platiti in avans. Nu imi convine in conditiile in care eu am platit 1400lei taxa sa dau banii in avans si sa recuperez taxa (banii efectiv) peste 1-2 ani. In plus nu mi-a oferit nicio garantie ca va castiga: i-am zis daca nu castigi ?! Ma aleg si cu 350lei dati si cu 1400lei platiti.

 

Daca nu castigi, ai ramas cu banii pt taxa, buni-dati!

Onorariu de 350 lei este modic; nu conteaza cat ai platit tu pt taxa de inmatriculare; munca avocatului e aceeasi, chiar daca ai platit taxa de 1400 lei sau 9,000 lei!

Nici nu-ti poate oferi! Cireste ce a scris similea referitor la practica ne-unitara a instantelor de judecata!

Link to comment
Share on other sites

Mda, in superioritatea mea benevola o sa va dau un pont: undeva de la inceputul anului viitor n-o sa mai aveti nevoie de instanta, deja exista un RIL pronuntat in sensul asta, o sa depuneti cerere pur si simplu la finante si gata, pam pam.

 

Naspa o sa fie atunci ca un alt diY o sa ramana fara obiect.... uoff

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesant DIY-ul tau ! Cred ca o sa apelez si eu la el sa urmez pasii.

Oare am ceva de pierdut in afara de taxele de 40-50lei, daca nu castig ?????

Eu pur si simplu nu pot sa apelez la un avocat deoarece unul mi-a propus ca mi-o recupereaza pentru suma de 350lei, platiti in avans. Nu imi convine in conditiile in care eu am platit 1400lei taxa sa dau banii in avans si sa recuperez taxa (banii efectiv) peste 1-2 ani. In plus nu mi-a oferit nicio garantie ca va castiga: i-am zis daca nu castigi ?! Ma aleg si cu 350lei dati si cu 1400lei platiti.

 

PS: Trebuie sa te prezinti la fiecare termen ? Cam cate ar putea fi ?

 

Nu ai nimic de pierdut in afara de taxele de timbru si drumurile la Tribunal. Eu am depus actele pentru inceperea procesului in luna mai.2011 si am avut primul termen pe 01.sept si apoi inca 2 termene. Daca aveam dosarul complet de la inceput inclin sa cred ca doua termene erau suficiente. Ar fi bine sa te prezinti la termene pentru ca se pot cere acte sau dovezi in plus.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa de usor nici cu un avocat. Eu am apelat la o firma de avocatura destul de mare care se specializeaza pe recuperarea de creante. Pasii de pana acum au fost urmatorii:

 

- cerere de recuperare a taxei de prima inmatriculare depusa la Directia de Finante a Sectorului 6; cei de aici au spus ca nu restituie nimic

- cerere de recuperare a taxei la Directia Generala - si de aici am primit acelasi raspuns.

- pe baza raspunsului s-a inregistrat la Tribunalul Bucuresti cerere de chemare in judecata. Chemarea s-a facut la inceputul lunii Nov 2011 si primul termen este stabilit pentru Sept 2012.

 

Undeva in luna aprilie-mai am demarat procesul...la fiecare document depus la Finante s-au pierdut 30 de zile+, pana ce documentele semnate de mine au ajuns la avocati inca cateva zile...

 

e un proces de durata....

Link to comment
Share on other sites

Felicitari Vrajitorule! ... si multumim mult. Foarte interesanta initiativa ta, cu atat mai mult cu cat este dezinteresata, vazandu-se clar ca nu urmaresti obtinerea unor sume de bani.

Smilea si restul comentatorilor... sunteti patetici!

Hai sa lamurim toti cititorii... Procedura este foarte buna, iar comentatorii nu pot fi decat niste avocati care isi simt amenintata afacerea sau oameni care daca tot au platit la avocat cred ca vor fi mai convingatori.

Un sfat: preluati procedura, faceti toti pasii, cu rabdare (tot atat dureaza si cu avocatii), si cautati practica judiciara (alte cazuri similare care au castigat) si depuneti anexat la dosar. Mai mult decat atat, cautati, dupa cate stiu eu Curtea de apel Iasi a ridicat problema in fata Inaltei Curti de Casatie si Justitie, iar aceasta s-a pronuntat. Invederati instantei aceasta pronuntare care obliga toate instantele la practici similare. Cazuistica favorabila va avea o greutate mare in decizia instantei. Avocatii nu pot obtine mai mult decat voi, avand in vedere ca veti folosi aceleasi documente, aceleasi proceduri, mai mult, fara suparare, avocatii care accepta astfel de dosare sunt incepatori (stagiari) satui de cauze din oficiu, sau necautati.

 

Bafta si spor la treaba!

 

Inca o data felicitari vrajitorului.

Link to comment
Share on other sites

 

Smilea si restul comentatorilor... sunteti patetici!

 

Inca o data felicitari vrajitorului.

 

Era sa spun ca esti u dobitoc, dar nu pot face asta, pentru ca, in mod evident, forumul nu-mi permite. Deci nu esti.

Simpla insinuare cu privire la faptul ca unii si-ar pierde afacerea (cum am stabilit ca nu esti dobitoc, iti explic ca nu sunt atat de ieftin si penibil sa intru intr-o astfel de cauza, n-am facut-o si n-am s-o fac niciodata), prin prisma trimiterii la mine, denota cel putin o lipsa crasa de cunostinte legata de o astfel de procedura.

 

Pentru ca, asa cum va spune C.Sainz, nu pierdeti numai 5 sute de lei de la gura voastra flamanda dar avuta, ci, pentru ca nu va pricepeti, puteti pierde insasi DREPTUL asta pentru care va bateti cu pumnul in chept.

 

Insa daca cineva absolut dezinteresat va spune ca nu e chiar coser ce ziceti voi, devine patetic.

 

 

Drept urmare, eu am retrag printre patetici, sa ne jucam cu cercul.

 

 

PS: Cristi.N: incepand cu 2007.

Edited by Similea
Link to comment
Share on other sites

Era sa spun ca esti u dobitoc, dar nu pot face asta, pentru ca, in mod evident, forumul nu-mi permite. Deci nu esti.

Simpla insinuare cu privire la faptul ca unii si-ar pierde afacerea (cum am stabilit ca nu esti dobitoc, iti explic ca nu sunt atat de ieftin si penibil sa intru intr-o astfel de cauza, n-am facut-o si n-am s-o fac niciodata), prin prisma trimiterii la mine, denota cel putin o lipsa crasa de cunostinte legata de o astfel de procedura.

 

Pentru ca, asa cum va spune C.Sainz, nu pierdeti numai 5 sute de lei de la gura voastra flamanda dar avuta, ci, pentru ca nu va pricepeti, puteti pierde insasi DREPTUL asta pentru care va bateti cu pumnul in chept.

 

Insa daca cineva absolut dezinteresat va spune ca nu e chiar coser ce ziceti voi, devine patetic.

 

 

Drept urmare, eu am retrag printre patetici, sa ne jucam cu cercul.

 

 

PS: Cristi.N: incepand cu 2007.

 

Hai sĂŁ vedem mai SIMILEA... eu am spus cĂŁ sunteĂži patetici (adica puteĂži impresiona uÂşor, emoĂžionanĂži, plini de patos).

Tu ĂŽnĂželegi cĂŁ te jicnesc Âşi alegi sĂŁ mĂŁ asemuieÂşti unor animale sau sĂŁ mĂŁ consideri prost.

 

Eu nu am insinuat cã tu ai fi unul dintre aceºti avocaÞi necãutaÞi sau Începãtori (care nu au de ce sã se supere - vor avea ºi ei experienÞã cândva, probabil), deci dacã tu te-ai simÞit astfel, e doar treaba ta; nu mã intereseazã.

Nu poÞi sã nu fi de acord cu mine În privinÞa faptului cã orice om poate câºtiga aceastã cauzã, În condiÞiile În care cauza va fi identicã cu multe altele care au câºtigat ºi care vor fi depuse anexat ca practicã judiciarã.

DacĂŁ mĂŁ contrazici, te rog sĂŁ argumentezi, mai ales cĂŁ sunt convins cĂŁ mulĂži dintre tinerii avocaĂži nu au idee de meandrele contenciosului administrativ.

Nu ºtiu de unde ai dedus tu cã te consider "penibil" sau cã eu am o "lipsã crasã de cunoºtinÞe" Într-ale contenciosului administrativ, ori cã cei de aici sunt "cu gura flãmândã" ºi se bat cu pumnul În "chept". Oi fi tu vreun doctor honoris causa În contencios...(Nu te jignesc nici acum...cautã in dex).

 

Ăn ĂŽncheiere, dacĂŁ tot comentezi ĂŽncearcĂŁ sĂŁ ajuĂži prin construcĂžie aducĂŽnd un aport al experienĂžei proprii. DacĂŁ nu, plimbĂŁ-te cu cercul tĂŁu...

Nu te mai obosi sã Îmi rãspunzi, pentru ca te adânceºti Într-o mocirlã Înjositoare statutului pe care vrei sã Îl afiºezi.

 

Scuze Vrãjitorule pentru discuÞia off topic cu dl Similea, nu obiºnuiesc sã intervin, dar nu am putut digera comentariile contrare, rãutãcioase ºi neargumentate faÞã de un demers excepÞional. PoÞi ºterge comentariile mele, tu sau orice moderator al acestui site.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Pai va spune negue, el stie contencios administrativ :)

 

Pe de o parte si negue are mare dreptate, sunt foarte multi habarnisti din tagma aia ticaloasa care-s experti in taxe de poluare (unde-ai fost ma? a, la unu' tare de tot, avea o gagica la birou, oau)

 

Procedura in sine este simpla. Insa simpla pentru cine? Eu fac un pas mai departe si zic ca jumatate din cei care citesc topicul asta nu stiu sa faca o simpla cerere; asta e problema, nu alta.

 

Dar la noi lucrurile is intoarse cu fundu-n sus, intotdeauna si peste tot. Toti ne pricepem la orice, iar internetul face si mancare in locul nostru, numai sa-i cerem.

 

Cu atat mai grav pare a fi ideea lui negue - daca el se pricepe, inseamna ca toti is in stare, or nu-i asa. De bun simt e sa spui "felicitari, te-ai descurcat, bravo" decat "daca X s-a descurcat singur puteti si voi, ma". Ca doar ala de-o spune nu pierde decat 5 minute tastand, fata de ala care se...incumeta aiurea.

 

Na, nu m-am tinut de cuvant si am postat.

Edited by Similea
Link to comment
Share on other sites

Foarte utila prezentarea procedurii ce trebuie urmata. Si eu am platit 800 de euro taxa, am primit raspunsul negativ de la Finante...si acum urmeaza chemarea in judecata. Problema era ca nu stiam ce pasi trebuie sa urmez, caci nu vreau sa apelez la un avocat. Pare prea frumos sa fie adevarat si sa fie asa de simplu...dar am sa incerc. :twitch:

Ahh si o intrebare... Nu este nevoie sa apelam la diferite legi sau hotarari ale guvernului cu care sa motivam si argumentam chemarea in judecata?

Link to comment
Share on other sites

Foarte utila prezentarea procedurii ce trebuie urmata. Si eu am platit 800 de euro taxa, am primit raspunsul negativ de la Finante...si acum urmeaza chemarea in judecata. Problema era ca nu stiam ce pasi trebuie sa urmez, caci nu vreau sa apelez la un avocat. Pare prea frumos sa fie adevarat si sa fie asa de simplu...dar am sa incerc. :twitch:

Ahh si o intrebare... Nu este nevoie sa apelam la diferite legi sau hotarari ale guvernului cu care sa motivam si argumentam chemarea in judecata?

 

Ma bucur ca ai decis sa urmezi si tu procedura! Inainte de toate trebuie sa recitesti cu atentie pasii care trebuies urmati. Pentru a incepe procesul, te uiti la pct.3 si descarci fisierul actiunea-modificata.doc. Il completezi cu datele tale si anexezi toate documentele din partea de jos (certificat inmatriculare, refuz finante, copie dupa chitanta etc.). Dupa aceea te duci la tribunalul resedintei de judet si depui la Registratura actiunea+actele anexate in 4 exemplare si vei primi data primei prezentari la proces.

Link to comment
Share on other sites

Foarte util topicul.

Si eu am platit 690EURO taxa de inm., marti am depus cererea la finante., astept raspunsul dupa care ii dau in judecata. Sper sa decurga totul cum trebuie si sa-mi fie restituiti banii. :thumbsup:

btw: merci mult de procedura :drinks:

Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.