Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Am observat cĂŁ o mare parte din membrii forumului se ĂŽntreabĂŁ cum se poate recupera taxa de poluare auto și ce acte sunt necesare acestui demers.

Consider cĂŁ e timpul sĂŁ “contribui” cu ceva comunitĂŁții bmwclub.ro redactând un DIY simplu și ușor de urmat pentru recuperarea taxei de poluare (achitatĂŁ din anul 2008 pânĂŁ ĂŽn prezent).

 

Ăncep prin a menționa cĂŁ sunt de profesie inginer, nu avocat :) iar experiența mea se limiteazĂŁ la acest proces. Documentele atașate postului sunt din dosarul procesului meu și pot fi foarte ușor adaptate oricui ĂŽi sunt utile.

 

Aceștia sunt pașii necesari:

 

1. Se face o cerere simplĂŁ la Administrația Finanțelor Publice din orașul unde s-a plĂŁtit taxa prin care se cere restituirea taxei de poluare de cĂŁtre ADMINISTRAĂIA FINANĂELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI .............. (orașul unde s-a plĂŁtit taxa ĂŽn cazul de fațĂŁ – orașul Petroșani). Subsemnatul…., posesor al auto…, vĂŁ rog sĂŁ-mi restituiți taxa de poluare achitatĂŁ la ĂŽnscrierea auto personal ĂŽntrucât contravine legislației Uniunii Europene. Data și semnĂŁtura. RĂŁspunsul va fi unul de genul urmĂŁtor:

post-15919-0-40509700-1323464485_thumb.jpg

2. La pasul 2 sunt douĂŁ posibilitĂŁți:

a ) DacĂŁ aveti ĂŽn posesie decizia de calcul a taxei de ĂŽnmatriculare se trece la pasul 3.

b ) DacĂŁ nu aveți aceastĂŁ decizie se cere prin cerere scrisĂŁ o copie a deciziei de calcul tot de la ADMINISTRAĂIA FINANĂELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI ..........................

Ăn decizia de calcul se gĂŁsește exact calculul fĂŁcut de Administrația FinanciarĂŁ când s-a plĂŁtit taxa de poluare.

post-15919-0-63057500-1323464495_thumb.jpg

Cererile de la pașii 1-2 se pot face ĂŽn același timp. Ăn cazul meu ADM. FIN. a rĂŁspuns ĂŽntr-o sĂŁptĂŁmânĂŁ și am ridicat personal cele 2 rĂŁspunsuri.

 

3. Pentru a demara procesul propriu-zis se depune urmĂŁtoarea “deschidere” la TRIBUNALUL HUNEDOARA – DEVA (reședințĂŁ de județ Hd.) SecĂžia Contencios Administrativ alĂŁturi de actele anexate ĂŽn 4 exemplare. Procesele pentru taxa de poluare se judecĂŁ la tribunalul reședinței de județ. Deschiderea o atașez mai jos ĂŽn format .doc pentru a putea fi editatĂŁ iar datele cu caracter personal le voi ĂŽnlocui cu .... . Se merge la Tribunal și la RegistraturĂŁ, se depune deschiderea+anexele ĂŽn 4 exemplare ĂŽntr-un dosar și veți primi primul termen de judecatĂŁ, de regula peste 1-2 luni, cĂŁ doar funcționeazĂŁ perfect justiția ĂŽn România.

actiunea-modificata.doc

4. DupĂŁ ce veți primi acasĂŁ CITAȚIA pe care este menționat dosarul Nr........ și data primei prezentĂŁri se achitĂŁ la PrimĂŁrie 39 lei TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU și 0,30 lei TIMBRU JUDICIAR la Poșta RomânĂŁ, care apoi se depun la dosar la prima prezentare.

 

5. A venit și ziua primei prezentĂŁri. De obicei sedințele de judecatĂŁ ĂŽncep ĂŽn jurul orei 9:00 și se strigĂŁ dosarele ĂŽn ordinea ĂŽn care sunt afișate pe ușa sĂŁlii de judecatĂŁ. Ăn sala de judecatĂŁ când va fi strigatĂŁ cauza / dosarul nr. dvs. și veți spune judecĂŁtorului “Ămi mențin cele menționate ĂŽn deschidere”. De asemenea judecĂŁtorul va da urmĂŁtorul termen de judecatĂŁ (ar fi util sĂŁ aveți la ĂŽndemânĂŁ un pix și o foaie sĂŁ notați ce mai zice judecĂŁtorul despre dosar și eventual acte care sunt necesare soluționĂŁrii procesului).

 

6. Ăntre timp, cele 3 organe ale statului date ĂŽn judecatĂŁ, vor depune ĂŽntâmpinĂŁri prin care justificĂŁ faptul cĂŁ taxa de poluare este legalĂŁ și justificatĂŁ iar noi, nemernicii, cum de ĂŽndrĂŁznim sĂŁ ne rĂŁsculĂŁm ĂŽmpotriva stĂŁpânirii.... au și avocații lor de lucru .

 

7. La urmĂŁtorul termen de judecatĂŁ dacĂŁ toate decurg conform planului, judecĂŁtorul va anunța cĂŁ toate actele au fost depuse, procedurile ĂŽndeplinite și veți primi sentința la domiciliu - prin poștĂŁ. La ultima prezentare am fost ĂŽntrebat dacĂŁ doresc dobândĂŁ la taxa de poluare, la care am rĂŁspuns afirmativ și am adĂŁugat ĂŽn plus cheltuielile deplasĂŁrilor la proces (bonuri motorinĂŁ).

 

8. Pentru calculul dobânzii am apelat la un expert contabil, care mi-a explicat cum se calculeazĂŁ dobânda conform dobânzii oficiale BNR, care se realizeazĂŁ destul de ușor. Calculul dobânzii trebuie depus imediat la dosar (2-3 zile) dupĂŁ ultima prezentare pentru a fi prins la hotĂŁrârea judecĂŁtoreascĂŁ. Mai jos anexez textul și tabelul excel pentru calcul simplu :) .

Calcul contabil taxa poluare-modificata.doc

9. DupĂŁ ce primiți sentința FAVORABILĂ acasĂŁ nu e ĂŽncĂŁ momentul sĂŁ ne bucurĂŁm pentru cĂŁ Finanțele vor face recurs care va mai dura 1-2 luni, dar cu același rezultat.

post-15919-0-90390200-1323464597_thumb.jpg

10. Ăn fine, ultimul pas, dupĂŁ recurs sentința devine irevocabilĂŁ cu titlu executoriu și se merge la sediul Administrației Finanțelor Publice locale unde se cere suma datoratĂŁ + cheltuielile de judecatĂŁ.

 

 

Sper ca prin inițiativa mea sĂŁ mobilizez colegii de forum, care de asemenea au recuperat taxa de poluare prin proces/au ĂŽnmatriculat autovehicule fĂŁrĂŁ plata taxei de poluare sĂŁ ajutĂŁm pe cât posibil pe ceilalții sĂŁ facĂŁ acest lucru.

 

Spor la "dat ĂŽn judecatĂŁ" :thumbsup:

esti cel mai tare! Bravo!!chiar aveam nevoie de asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

Mda, in superioritatea mea benevola o sa va dau un pont: undeva de la inceputul anului viitor n-o sa mai aveti nevoie de instanta, deja exista un RIL pronuntat in sensul asta, o sa depuneti cerere pur si simplu la finante si gata, pam pam.

 

Naspa o sa fie atunci ca un alt diY o sa ramana fara obiect.... uoff

 

Ok, exista un recurs in interesul legii, dar mai e drum lung pana sa se ajunga la depunerea cererii si peste o luna sa ai banutii in cont.Daca stii mai multe, esti Invitatul meu sa detaliezi.

Pana atunci, dupa sarbatori ma prezint la avocat sa recuprez cele 2000 hyper.gif de euro.

Vis a vis de topic a fost si noroc de complet, poate si bulan....etc. Sunt destui care au platit avocati si tot nu au recuperat taxa.

Eu cred ca e cel mai bine sa apelati la un avocat care sa aiba onorariu cu procent la castig.

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

Ok, exista un recurs in interesul legii, dar mai e drum lung pana sa se ajunga la depunerea cererii si peste o luna sa ai banutii in cont.Daca stii mai multe, esti Invitatul meu sa detaliezi.

Pana atunci, dupa sarbatori ma prezint la avocat sa recuprez cele 2000 hyper.gif de euro.

Vis a vis de topic a fost si noroc de complet, poate si bulan....etc. Sunt destui care au platit avocati si tot nu au recuperat taxa.

Eu cred ca e cel mai bine sa apelati la un avocat care sa aiba onorariu cu procent la castig.

 

In cazul tau cred ca e mai bine sa apelezi la un avocat, vei fi sigur de o procedura impecabila, demersuri miraculoase si multe alte documente si dovezi anexate la dosar pe langa cele mentionate de mine in primul post. Iti urez mult noroc in recuperarea taxei!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, exista un recurs in interesul legii, dar mai e drum lung pana sa se ajunga la depunerea cererii si peste o luna sa ai banutii in cont.Daca stii mai multe, esti Invitatul meu sa detaliezi.

Pana atunci, dupa sarbatori ma prezint la avocat sa recuprez cele 2000 hyper.gif de euro.

Vis a vis de topic a fost si noroc de complet, poate si bulan....etc. Sunt destui care au platit avocati si tot nu au recuperat taxa.

Eu cred ca e cel mai bine sa apelati la un avocat care sa aiba onorariu cu procent la castig.

da mi si nr avocatului te rog.Ca si eu sunt din bucuresti

Link to comment
Share on other sites

o initiativa laudabila.

 

Din pacate practica la nivel national este extrem de neunitara. Eu unul in Bucuresti nu cunosc nici un dosar castigat pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare, NICI UNUL.

 

Parerea mea este ca la acest moment, asa cum au aranjat legislatia nu se mai poate recupera nimic in instanta. Chiar Comisia Europeana a inchis investigatia pe tema asta.

 

Asta nu inseamna ca nu exista complete de judecata care admit cererile... Eu tot avocat sunt si sanse mai mari de 10% in Bucuresti nu dau nimanui. Prietenilor le recomand chiar sa nu se agite. Eu unul nu lucrez astfel de dosare pentru ca e onorariul prea mic...

 

Cu toate astea, am gasit exemple de dosare castigate si in Bucuresti:

 

http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=3&d=MzAwMDAwMDAwMzE3NTM1

 

http://portal.just.ro/InstantaDosareLista.aspx?idInstitutie=3

 

cu titlu de exemplu observ ca sunt castigate cam 3 din 16 pe prima pagina...

 

 

Eu zic ca merita sa incercati daca nu aveti alte cheltuieli in afara taxei de timbru.

 

Nu va recomand sa mergeti pe cererea atasata in acest topic. Daca voi gasi un model de cerere de chemare in judecata ok o sa-l atasez aici.

 

Nu vreau sa fiu itneles gresit. E ok si cererea atasata dar e prea sumara si nu sunt prezentate argumentele de drept in mod suficient. Judecatorul va fi mult mai usor de convins de o cerere din care poate da copy paste (cel putin sa preia argumentele reclamantului) daca o admite.

Link to comment
Share on other sites

In Mai 2011 am platit taxa de poluare la un FF2. Dupa ce am platit taxa am facut un dosar pe care l-am dat unui avocat . La sfarsitul lunii octombrie am castigat procesul dupa care cei de la finante au facut recurs . Avocatul mi-a zis sa stau linistit ca voi castiga sigur iar in scurt timp imi voi lua banii. Taxa a fost de 34 de mil din care ii dau 8 mil avocatului. Pot considera acei 8 mil Taxa de Poluare si atunci mi se pare corect. Tot ce am pierdut eu a fost timpul, pot sa ma gandesc ca banii i-am pus la banca si acum ii ridic :) . Sigur gasiti si avocati care sa le dati bani dupa ce castiga . Si eu eram in dubii cand am vrut sa ii dau in judecata asa ca acum va incurajez si eu pe voi , dati in judecata ca sigur veti castiga.
Link to comment
Share on other sites

 

daca acum statul taxeaza si masinile deja inscrise in RO,ce argumente mai poti mentiona?

inainte spuneai ca se incalca legea privind libera circulatie a marfurilor prevazuta de UE,dar acum nu mai poti invoca acest lucru...

 

in momentul asta nimeni n-o sa poata sa-ti dea un raspuns concret; pana la urma, asta a fost si scopul acestei noi legi

Link to comment
Share on other sites

are rost sa mai recuperam taxa, daca trebuie sa o platim inapoi in conformitate cu noua lege?

Cu exceptia situatiei in care posesorul doreste sa vanda masina intr-un orizont de timp relativ apropiat (sub 2 ani), parerea mea este ca recuperarea taxei are in continuare sens, din urmatoarele motive:

- legislatia privind taxa de inmatriculare/poluare s-a schimbat de foarte multe ori. Avand in vedere ca este o masura extrem de contestata, este de asteptat ca sa se schimbe din nou in viitor. Nu uitati ca urmeaza in curand alegeri.

- posesia unui autoturism se poate incheia prin vanzare in Romania, dar si (e drept, mai rar) prin evenimente precum: accident cu dauna totala, casare, vanzare in alta tara - cazuri in care plata sau neplata taxei de poluare nu mai este relevanta.

- din punctul meu de vedere, este de preferat ca banii sa fie in buzunarul meu, decat in cel al statului - mai ales in cazul unei legi atat de strambe.

 

Intrebarea ar fi alta: in contextul existentei noii legi, oare instantele vor mai da sentinte favorabile celor care vor sa-si recupereze taxa? Teoretic, instantele ar trebui sa judece conform legilor in baza carora s-a platit taxa, dar intre teorie si practica sunt mereu oarece diferente.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

azi am primit si eu raspunsul de la administratia financiara!

atasez aici, mi se pare ca s-au cam smecherit, in sensul ca explica in detaliu de ce nu imi pot da banii inapoi.Acum astept niste sfaturi de la voi:Credeti ca am vreo sansa, adica sa intentez in continuare proces?orice raspuns e bine venit!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.