Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Adica ala a cumparat cazanu' de la tine, pentru ca avea taxa platita si tu acum, om de 2 lei, te apuci sa recuperezi taxa!

I-am dat-o cu pierdere destul de mare si mai facea si figuri sa-i scad din pret ba ca nu-i automata ba ca nu stiu ce...

Eu procedez legal, nu ilegal. Daca se poate recupera de ce nu? E vorba de 5000 lei.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tu ceri restituirea taxei de timbu de mediu, care in Romania nu s-a castigat prin proces inca. Toate procese castigate de colegii de forum se refera la taxa pe poluare, cea veche. Concluzie: timbrul de mediu e una, taxa de poluare e alta. Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Tu ceri restituirea taxei de timbu de mediu, care in Romania nu s-a castigat prin proces inca. Toate procese castigate de colegii de forum se refera la taxa pe poluare, cea veche. Concluzie: timbrul de mediu e una, taxa de poluare e alta.

 

Pai poate omul vrea sa dea in judecata chiar timbrul de mediu!!

Eu zic ca ar trebui sa mearga mai departe chiar cu riscul de a pierde, pt ca suma e destul de mare, adica nu-i 500€ sa zici ca nu prea se merita.

Link to comment
Share on other sites

Sa va zic cum s-a castigat primul caz de taxa de poluare, prin 2010 (nu mai stiu exact), la Sibiu.

 

Omul a inceput tot asa, dar a mers mai departe pe banii lui, plata avocatului, dat in judecata la curtea europeana (parca asa ii zice, a cheltuit in total peste 3000 eur), dar motivul discriminarii era unul clar (masini importate vs masini inmatriculate). Stiind ca va avea castig de cauza, sfatuit de avocat si stiind ca va recupera cheltuielile de judecata (omul oricum are ceva bani), a mers pana-n panzele albe si datorita lui si-au recuperat multi banii inapoi.

 

Referitor la timbru, inca se cauta o chichita, dar deocamdata nu incalca prevederi intracomunitare.

Link to comment
Share on other sites

Tu ceri restituirea taxei de timbu de mediu, care in Romania nu s-a castigat prin proces inca. Toate procese castigate de colegii de forum se refera la taxa pe poluare, cea veche. Concluzie: timbrul de mediu e una, taxa de poluare e alta.

 

Am inteles acest lucru de la inceput dar aceasta "lege" poate arata ca o aceeasi Marie cu alta palarie si am zis sa incerc.

Deasemenea stiu ca termenele pentru dosarele depuse incepand din ianuarie 2013 se dau in lunile noiembrie, decembrie, chiar si ianuarie 2014.

Baza legala este acceasi, discriminarea si legea UE. Motivarea respingerii ar fi ca nu mai este discriminare de cand a reintrat in vigoare L 9/2012.Dar....nu este NORMAL sa se intample asa ceva. Ce facem,atacam cu RECURS la Curtea De Apel? Acolo se dau termene ca “rugineste” masina.

Din momentul in care vrei sa taxezi inmatricularea unei masini cu masuri diferite, intervine discriminarea, iar aquis-ul comunitar interzice acest lucru. Indiferent sub ce forma,taxa auto ingradeste libertatea de circulatie a bunurilor in UE.

Comisia Europeana a cerut sa se modifice taxa. Legile UE sunt foarte clare. Orice bun, indiferent daca este nou sau vechi, trebuie sa circule liber de orice taxe in Uniunea Europeana. La noi se doreste sa taxam vanzarea acestuia, ceea ce incalca aquis-ul comunitar.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Acquis_comunitar

 

Prin noul timbru de mediu,"meseriasii" din guvern nu au facut decat sa corecteze “asperitatile” taxei precedente care lasa loc unor situatii absurde.

Atunci erau masini cumparate pe 500 de euro pentru care taxa era de 5.000 de euro. Acum, prin noua formula, a nivelat oarecum taxele, insa in fapt nu a facut nimic altceva decat sa continue sa aplice o taxa ilegala.

 

Orice sfat este binevenit.

 

Sa mearga mai departe, dar ce am scris in primul post nu mai e valabil pentru taxa de timbru.

 

De ce crezi asta?

Edited by fine
Link to comment
Share on other sites

@fine, se vede ca nu esti la curent cu legislatia uniunii europene. Danezii cum au o taxa de inmatriculare cat pretul masinii, sau mai mare?

 

Ce face fiecare tara in curtea ei e in regula, atata timp cat nu se discrimineaza produsele din uniune. Si in momentul de fata nu exista discriminare, trebuie gasita alta neregula.

Link to comment
Share on other sites

Toate tarile europene practica un fel de "taxa de poluare" si nu ai ce face. Procesul pe taxa veche se castiga pentru ca exista o discriminare intre un autoturism secondhand cumparat din Romania si altul, de exemplu, din Germania. In legea noua toate auto sunt taxate indiferent de provenienta.

 

Nu spune nimeni ca e bine si corect sa fim taxati pentru o "necesitate" si nu un lux, dar momentan nu putem decat astepta pana cand cineva gaseste o metoda sa atace in judecata timbrul de mediu.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acest lucru de la inceput dar aceasta "lege" poate arata ca o aceeasi Marie cu alta palarie si am zis sa incerc.

Deasemenea stiu ca termenele pentru dosarele depuse incepand din ianuarie 2013 se dau in lunile noiembrie, decembrie, chiar si ianuarie 2014.

Baza legala este acceasi, discriminarea si legea UE. Motivarea respingerii ar fi ca nu mai este discriminare de cand a reintrat in vigoare L 9/2012.Dar....nu este NORMAL sa se intample asa ceva. Ce facem,atacam cu RECURS la Curtea De Apel? Acolo se dau termene ca “rugineste” masina.

Din momentul in care vrei sa taxezi inmatricularea unei masini cu masuri diferite, intervine discriminarea, iar aquis-ul comunitar interzice acest lucru. Indiferent sub ce forma,taxa auto ingradeste libertatea de circulatie a bunurilor in UE.

Comisia Europeana a cerut sa se modifice taxa. Legile UE sunt foarte clare. Orice bun, indiferent daca este nou sau vechi, trebuie sa circule liber de orice taxe in Uniunea Europeana. La noi se doreste sa taxam vanzarea acestuia, ceea ce incalca aquis-ul comunitar.

http://ro.wikipedia....cquis_comunitar

 

Prin noul timbru de mediu,"meseriasii" din guvern nu au facut decat sa corecteze “asperitatile” taxei precedente care lasa loc unor situatii absurde.

Atunci erau masini cumparate pe 500 de euro pentru care taxa era de 5.000 de euro. Acum, prin noua formula, a nivelat oarecum taxele, insa in fapt nu a facut nimic altceva decat sa continue sa aplice o taxa ilegala.

 

Orice sfat este binevenit.

 

 

 

De ce crezi asta?

 

E valabila si acum treaba asta, mai mult, in unele cazuri s-a marit drastic. Si-am sati dau un simplu ex: un 530d euro3 de prin 2001 pe vechea taxa era in jur de 2000€, acum cu noul timbru a ajuns la 5049€ (suma exacta), in conditiile in care o astfel de masina o poti lua chiar si cu 2000€, sau daca mai e si cheala si nici nu-i in mintile ei, poate fi si mai putin de 2000. Deci....?

Link to comment
Share on other sites

Normal ar fi ca taxa, sau timbrul, sĂŁ se regĂŁseascĂŁ ĂŽn prețul carburantului. Mi se pare o prostie sĂŁ plĂŁtesc eu, care fac 20.000 km/an, aceeasi taxĂŁ ca altul care face 150.000 km pe an. Tot la fel de absurd mi se pare și cĂŁ eu am plĂŁtit 1300 euro taxĂŁ pentru o mașinĂŁ cu filtru particule, iar pentru un cazan euro2 sau euro1, taxa e 600 euro.

 

AstazĂŁ am luat legĂŁtura cu un avocat specializat pe așa ceva și mi-a spus cĂŁ se lucreazĂŁ la o metodĂŁ de contestare, probabil ĂŽn martie-aprilie 2014 o sĂŁ avem soluția.

Link to comment
Share on other sites

@fine, se vede ca nu esti la curent cu legislatia uniunii europene. Danezii cum au o taxa de inmatriculare cat pretul masinii, sau mai mare?

 

Ce face fiecare tara in curtea ei e in regula, atata timp cat nu se discrimineaza produsele din uniune. Si in momentul de fata nu exista discriminare, trebuie gasita alta neregula.

 

Eu totusi cred ca un "dram" de discriminare inca mai exista, poate nu fata de UE insa fata de alti concetateni de-ai nostri. SI-am sa incerc sa dau un ex: eu care vreau sa-mi cumpar o masina am 3 variante dintre care doua sunt paguboase: 1. fie imi cumpar o masina ce nu necesita sa fie platita taxa de poluare (a fost deja platita etc), asta fiind varianta nepaguboasa.

2. imi cumpar o masina din tara cu taxa nerecuperata sau platita dar recuperata, deci tre' sa platesc taxa.

3. imi cumpar o masina de afara si indiferent de situatie, platesc taxa.

E, Gheorghita de langa mine are deja un BMW vechi de vreo 13-14 ani cu motor diesel de 4.0l care circula cu ea de mama focului si polueaza cat combinatul sidex de la galati....insa el NU VINDE masina, deci NIMENI la masina aia nu plateste vreo taxa de poluare sau timbru de mediu. E, in cazul asta de ce nu se considera discriminare? Adica discriminare intre cei ce cumpara masini si sunt nevoiti sa plateasca timbrul de mediu fata de cei ce au deja masinile si nu le vand insa polueaza la fel ca ceilalti?

Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar uniunii europene nu îi pasă de chestia asta.

Pe ei îi interesează ca importul să nu fie discriminat.

 

Poate va da vreun judecător aviz favorabil la ce zici tu, dar când?

 

Şi când zic judecător, mă refer la un român, nu are nicio treabă Uniunea cum îşi gestionează România, Danemarca sau Suedia gospodăria.

 

Chestiile astea le-am discutat cu un avocat înainte să plătesc timbrul la opel, deci în prezent nu se încalcă niciun tratat.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Normal ar fi ca taxa, sau timbrul, sĂŁ se regĂŁseascĂŁ ĂŽn prețul carburantului. Mi se pare o prostie sĂŁ plĂŁtesc eu, care fac 20.000 km/an, aceeasi taxĂŁ ca altul care face 150.000 km pe an. Tot la fel de absurd mi se pare și cĂŁ eu am plĂŁtit 1300 euro taxĂŁ pentru o mașinĂŁ cu filtru particule, iar pentru un cazan euro2 sau euro1, taxa e 600 euro.

AstazĂŁ am luat legĂŁtura cu un avocat specializat pe așa ceva și mi-a spus cĂŁ se lucreazĂŁ la o metodĂŁ de contestare, probabil ĂŽn martie-aprilie 2014 o sĂŁ avem soluția.

 

Exact, si argumentele astea tot o forma de discriminare mi se pare....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar uniunii europene nu ĂŽi pasĂŁ de chestia asta.

Pe ei ĂŽi intereseazĂŁ ca importul sĂŁ nu fie discriminat.

 

Poate va da vreun judecãtor aviz favorabil la ce zici tu, dar când?

 

ªi când zic judecãtor, mã refer la un român, nu are nicio treabã Uniunea cum κi gestioneazã România, Danemarca sau Suedia gospodãria.

 

Chestiile astea le-am discutat cu un avocat ĂŽnainte sĂŁ plĂŁtesc timbrul la opel, deci ĂŽn prezent nu se ĂŽncalcĂŁ niciun tratat.

 

E, atunci am sa astept ziua in care romanica nu va mai fi un stat de drept ci o simpla provincie a SUE, fara parlament guvern si alte prostii, condusa de un simplu guvernator insotit de cativa consilieri iar toate directivele si legile sa vina de la Bruxelles.

Link to comment
Share on other sites

Aşa şi ce dacă aştepţi? Astea sunt la stadiul de ideologii deocamdată. Şi crezi că atunci n-o să mai plăteşti taxe?

Şi pana una altă tu nu mai cotizezi în România, numai cei plecaţi se bat cu pumnul în piept, deşi tu nu mai plăteşti niciun leu României, cel puţin nu în taxe.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

AÂşa Âşi ce dacĂŁ aÂştepĂži? Astea sunt la stadiul de ideologii deocamdatĂŁ. ÂŞi crezi cĂŁ atunci n-o sĂŁ mai plĂŁteÂşti taxe?

ªi pana una altã tu nu mai cotizezi În România, numai cei plecaÞi se bat cu pumnul În piept, deºi tu nu mai plãteºti niciun leu României, cel puÞin nu În taxe.

 

Astept pur si simplu, nu cred ca e interzis lucrul asta....si stai linistit, habar nu ai cat cotizez eu pt romanica chiar daca nu cotizez prin taxe, daca nu eram noi astia plecati cu milioanele pe afara, nu stiu pe unde era romanica acum...gaseste statisticele sa vezi ce contributie au la PIB cei plecati pe afara...

In fine, nu inteleg de unde frustrarea asta a ta asa deodata...huh.gif

Link to comment
Share on other sites

Pai vii cu niste utopii, cu statele unite ale europei Âşi alte prostii. Pai discutĂŁm despre timbrul de mediu, la concret, sau despre ce ai visat tu azi noapte...

 

Cât despre contributii, sunt egale cu zero, ai plãtit impozit la 530-ul tãu? Taxe, impozite, cas, pensii, somaj? Nu.

Link to comment
Share on other sites

Pai vii cu niste utopii, cu statele unite ale europei Âşi alte prostii. Pai discutĂŁm despre timbrul de mediu, la concret, sau despre ce ai visat tu azi noapte...

 

Cât despre contributii, sunt egale cu zero, ai plãtit impozit la 530-ul tãu? Taxe, impozite, cas, pensii, somaj? Nu.

 

NU cred ca ai observat, am fost cat se poate de ironic la faza cu Romania, iar in legatura cu taxele, nu te priveste pe tine ce taxe platesc eu si ce nu, poate nici nu vreau sa platesc taxe in Romania, plateste-le tu poate-ti fac aia vreo statuie, oricum platesti degeaba. Pe mine nu ma intereseaza taxele din Romania atata timp cat statul nu-mi ofera nimic, ba mai mult, intr-un fel sau altul m-a gonit din tara prin legile aberante pe care le da si prin conditiile de kkt care exista in tara aia. Cred ca e deajuns miile de € pe care le aduc in tara si-i dau pe fel de fel de taxe, si alte cheltuieli, in fine nu conteaza asta prea mult si nici nu cred ca intereseaza pe cineva.

Hai sa incercam sa punem punct aici, nu vreau sa intru in polemici cu tine, poate tu esti mai nationalist de fel si te afecteaza anumite discutii legate de romanica, de aceea nu cred ca-si are rostul sa ne "ciondanim".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.