Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

@catalin Pai o dată zici că plăteşti taxe, o dată că nu, ba că contribui la Pib deşi nu ştiu cât consum faci tu când vii în România, şi să zicem că primeşti chitanţe pe absolut tot, deci plăteşti maxim o cota de Tva, nimic mai mult.

 

Scrii mult şi degeaba, oricum n-ai de gând să inmatriculezi vreodată 530-ul aici, dar te plângi că-s taxele mari, majoritatea care se plâng pe forumul asta sunt plecaţi, dar pe ei îi ating taxele domle.

Asta mă deranjează, că toţi vă daţi răniţi, dar concret nu aveti nici în clin nici in mâneca vreo legătură de natura fiscală cu tara asta.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu noutati.

 

Am doua vesti din surse oarecum sigure. Avocatul care a castigat prima data procesul impotriva taxei de poluare se indreapta din nou catre Haga, incercand se creeze inca un precedent.

 

A doua veste, mai putin buna e ca se vrea de la anul sa se introduca impozitul diferentiat, in functie de noxe/norma de poluare (probabil stiind ca vor pierde procese, sau stiind ca se ajunge din nou la procese care nu vor creea decat costuri).

 

Sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

Singura chestiune atacabila ar fi pe cuantumul timbrului sensibil mai mare pentru euro3,4 vizavi de noneuro, euro1,2 (poluare mica, taxa mare Vs. poluare mare, taxa mica) si de aici faptul ca nu se mai poate vinde liber un astfel de bun.

In rest, toate argumentele bazate pe directive europene cad din start deoarece directivele au caracter de recomandare care indica doar obiectivele de atins iar mijloacele de realizare a acestora tin de legislatia specifica fiecarui stat in parte.

Link to comment
Share on other sites

Exact asta incercam si eu sa explic mai sus, UE nu are "jurisdictie" sa zicem, in cazul de fata. Tu ai explicat mai bine.

 

Si exact aspectul asta i l-am prezentat si eu unui avocat, la euro4 am platit mai mult ca la euro2, eram chiar entuziasmat ca exista un oarece motiv de dat in judecata, dar mi-a taiat elanul ca nu exista inca un precedent, si nu vom castiga deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Din ce stiu eu....nimeni din Romania....nu a avut castig de cauza la recuperarea taxei de timbru/mediu.Aceasta este in dezbatere la forul "suprem" din Luxemburg.

Pana atunci.......

....grija mare la avocateii care au deja dosare "castigatoare"........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am platit anul trecut la o masina adusa personal din Germania aproape 2000 de euro taxa. Se mai poate recupera? Eu zic ca este o suma destul de mare si merita sa ma agit dar sa stiu sigur ca se poate recupera nu sa ies si pe minus cu cheltuieli dupa cat am platit taxa.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai platit taxa in 2013 momentan nu ai nici o sansa sa o recuperezi. Indiferent daca ai platit taxa veche 1 ianuarie -15 martie, sau timbrul de mediu 15 martie - pana la zi.

 

Insa chiar si daca se va recupera, o vei recupera in rate pe 5 ani. De altfel orice taxa se recupereaza asa, chiar si unul care a platit-o sa zic in 2011 si o recupereaza garantat in instanta, dar recuperarea tot in rate pe 5 ani se va face.

Treaba asta cu 5 ani e relativ noua, cam luna trecuta s-a dat legea.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Mi-am inmatriculat masina in 2008, si eu am dat statul ĂŽn judecata ĂŽn 2012, am câĂâ˘tigat procesul prin nov 2013 Ăâ˘i cu toate prostiile lor nu mi.au dat actele sa le depun la finanĂâşe pana luna trecutĂŁ, la câteva zile dupĂŁ ordonanĂâşĂŁ. Ajung acolo Ăâ˘i tanti ĂŽmi spune ca o sa primesc banii ĂŽn 5 ani , fractionati ĂŽn perioada urmatoare, or sa mĂŁ sune ei sa mĂŁ duc sa semnez hârtiile. Ca nu mai efectueazĂŁ nici o plata pana nu se clarifica situaĂâşia, nici ei nu au habar ce o sa facĂŁ. Iar noi nici atât, ne.au ĂŽnchis gura. Am dat banii ĂŽntr.o zi Ăâ˘i ĂŽi primesc ĂŽn 1500 de zile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
si eu am castigat taxa in instanta,am depus ultimele acte la finante,cu hotararea definitiva,mi a spus o tanti de acolo ca voi primi banii in rate 20% pe an,dar trebuie sa astept sa mi calculeze ei ratele plus dobanda,cheltuieli bla bla,a trecut mai mult de o luna si nimic,intrebarea mea este daca vreau acum sa inscriu masina pe numele tatalui sau sa o vand,inainte de a primi vreun ban,trebuie platit timbrul de mediu sau se considera platita pana in momentul cand incasez prima rata?
Link to comment
Share on other sites

Am depus si eu la ANAF Botosani dosarul pentru recuperat taxa pe 26 Martie. Nici o veste de atunci, desi ar fi obligati sa dea un raspuns in 45 zile.

De la avocat am inteles ca de vina e lipsa metodologiei. Ponta a dat ordonanta dar la ANAF nu s-a trimis inca metodologia de aplicare a ordonantei. Si de asta se sta. Cica sunt mai multi avocati care vor sa in judecata statul pentru ordonanta asta, dar nu se poate face asta pana nu vine si metodologia.

 

Sa vedem ce o sa-i loveasca dupa ce se raspindeste mai mult vestea ca se castiga procesul si pentru noul timbru de mediu.

Edited by CodrinMarius
Link to comment
Share on other sites

as vrea sa incerc o strategie de recuperare a timbrului de mediu. a platit cineva timbrul si vrea sa-l recupereze ? sa imi dea un semn pe pm

 

pe scurt unii spun ca inca exista discriminare intre tratamentul pt autoturismele din piata interna si cele din afara deoarece pentru cele interne nu se mai plateste daca s-a platit una din variantele de taxa iar pentru cele din afara nu se face o astfel de distinctie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.