Jump to content

Furaciuni?


mrmafioso

Recommended Posts

Fara sa dau nume... aud tot felul de baieti ca si-au

cumparat BMWuri furate din EU la preturi foarte mici...

 

apoi au cumparat alt bmw, acelasi model, deja

inmatriculat cu super accident si piese lipsa etc

la preturi de 1-2,000 euro si au schimbat tot de

pe unul pe altul...

 

si acum au super masini linmatriculate pe la

jumate din pretul care l-ar fi valorat masina...

 

Pareri? :blink:

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Fara sa dau nume... aud tot felul de baieti ca si-au

cumparat BMWuri furate din EU la preturi foarte mici...

 

apoi au cumparat alt bmw, acelasi model, deja

inmatriculat cu super accident si piese lipsa etc

la preturi de  1-2,000 euro si au schimbat tot de

pe unul pe altul...

 

si acum au super masini linmatriculate pe la

jumate din pretul care l-ar fi valorat masina...

 

Pareri?  :blink:

 

Bogdan

15737[/snapback]

 

Ce fel de BMW cu accident ai auzit tu la 1-2000 de euro?

Link to comment
Share on other sites

Fara sa dau nume... aud tot felul de baieti ca si-au

cumparat BMWuri furate din EU la preturi foarte mici...

 

Pareri?  :blink:

 

Bogdan

pai propun sa facem o lista aici de numere ale masinilor de care stim sigur ca-s furate

 

in felul acesta poate ajutam vreun proprietar sa-si recupereze bunul furat

Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea cu cumparatu de BMW-uri accidentate la 1-2000 mii si adusul altora impecabile dar furate sunt basme si legende.Fiecare se da smecher pentru impresia artistica si exagereaza la maxim.

Nici nu se gasesc BMW-uri scumpe lovite la banii astia,si nici sa aduci unu furat nu iti renteaza.Deci putin probabil sa fie real.

Link to comment
Share on other sites

pai propun sa facem o lista aici de numere ale masinilor de care stim sigur ca-s furate

 

in felul acesta poate ajutam vreun proprietar sa-si recupereze bunul furat

15742[/snapback]

 

 

Nu sunt de acord cu asta.In primul rand nu poti sa afisezi asa ceva in public.Eu daca as avea o masina inmatriculata legal in Romania si tu faci afirmatia ca este furata (ptr ca stii tu) te dau in judecata de nu te vezi.

 

Asta este treaba politiei.Plus ca o masina care este inmatriculata a trecut deja pe la RAR si Politie deci TEORETIC nu este furata.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu asta.In primul rand nu poti sa afisezi asa ceva in public.Eu daca as avea o masina inmatriculata legal in Romania si tu faci afirmatia ca este furata (ptr ca stii tu) te dau in judecata de nu te vezi.

 

Asta este treaba politiei.Plus ca o masina care este inmatriculata a trecut deja pe la RAR si Politie deci TEORETIC nu este furata.

15781[/snapback]

 

Well... sa vezi faza... aveam un prieten cu un mertz mai vechiutz...

omu credea ca e totul in regula cu el, il cumparase deja inmatriculat in .ro

 

era acu vreo 2-3 luni pe la stop pe la obor, coloana de 30 masini si politie.

din alea 30 de masini politia il opreste pe el, si nu-i cere actele ci sa deschida

capota...

 

deschide asta capota, scoate politaiul un ciocan si incepe sa bata in seriile

de la motor si caroserie... si pac! aia de la motor cade

 

i-au luat omului numerele si permisul...

daca prietenul meu stia ca e pe naspa cred ca facea si puscarie automat, nu?

 

intrebarea e... de unde naiba atata 'ghinion'? :) :)

 

oare se merita sa te risti sa-ti iei o masina dinasta? adica... ma gandesc

ca daca 'baietii' au dreptate, o poti lua ieftina si buna furata, iei una stricata,

o montezi, o faci.. mai dai o spaga etc

 

dar daca ti se intampla vreo faza dinasta dupa aia? :blink:

DAMNNNN...

 

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Well... sa vezi faza... aveam un prieten cu un mertz mai vechiutz...

omu credea ca e totul in regula cu el, il cumparase deja inmatriculat in .ro

 

era acu vreo 2-3 luni pe la stop pe la obor, coloana de 30 masini si politie.

din alea 30 de masini politia il opreste pe el, si nu-i cere actele ci sa deschida

capota...

 

deschide asta capota, scoate politaiul un ciocan si incepe sa bata in seriile

de la motor si caroserie... si pac! aia de la motor cade

 

i-au luat omului numerele si permisul...

daca prietenul meu stia ca e pe naspa cred ca facea si puscarie automat, nu?

 

intrebarea e... de unde naiba atata 'ghinion'?  :) :)

 

oare se merita sa te risti sa-ti iei o masina dinasta? adica... ma gandesc

ca daca 'baietii' au dreptate, o poti lua ieftina si buna furata, iei una stricata,

o montezi, o faci.. mai dai o spaga etc

 

dar daca ti se intampla vreo faza dinasta dupa aia?  :blink:

DAMNNNN...

Bogdan

15787[/snapback]

 

 

Pai depinde de persoana respectiva.Daca nu iti pasa ca ai putea pierde masina,posibil un pic puscarie merita.

 

Chiar sa mergi cu un BMW aproape nou, cumparat cu mai putin de jumatate din pretul real si sa fii mandru de cata lume se uita la tine si in acelasi timp sa dormi si bine noaptea, pentru cele mai multe persoane este cam mult.

 

Dar este foarte posibil sa ma insel...

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu cred povestea aia cu bmw-ul oprit in trafic.

15789[/snapback]

 

nu bmw... mertz

 

vorbesc serios man...

mertzul cu pricina e pe butuci in spate pe la mall, fara numere.

 

sa fi prins politia vreun hotz si sa fi zis ce furase si cum?

nu stiu man... nu poate fi doar ghinion la faza aia...

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu cred povestea aia cu bmw-ul oprit in trafic.

15789[/snapback]

 

 

Eu cred.Politia obisnuieste(obisnuia) sa opreasca masini in trafic BMW-uri ursuleti,e34 deci modele un pic mai vechi si sa zgarie unde exista seria de caroserie.Asta pentru ca multi si-au adus masini neanmatriculabile si le-au substituit.

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde de persoana respectiva.Daca nu iti pasa ca ai putea pierde masina,posibil un pic puscarie merita.

 

Chiar sa mergi cu un BMW aproape nou, cumparat cu mai putin de jumatate din pretul real si sa fii mandru de cata lume se uita la tine si in acelasi timp sa dormi si bine noaptea, pentru cele mai multe persoane este cam mult.

 

Dar este foarte posibil sa ma insel...

15788[/snapback]

 

sa nu-ti pese de puscarie si sa-ti para rau de masina?

 

i don't know man... mai degraba dai masina decat

sa ajungi dupa bare si sa nu mai faci nimic si sa

ramai si marcat pe viata...

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Eu cred.Politia obisnuieste(obisnuia) sa opreasca masini in trafic BMW-uri ursuleti,e34 deci modele un pic mai vechi si sa zgarie unde exista seria de caroserie.Asta pentru ca multi si-au adus masini neanmatriculabile si le-au substituit.

15791[/snapback]

 

sau poate e doar ghinion din cate zice Bavaria ca si mertzu

ala era mai vechi... oricum e naspa...

Link to comment
Share on other sites

Mda iese relativ bine schimbul unei masini tamponate cu una adusa de afara neinmatriculabila dar pana la o verificare amanuntita. Cunosc multe persoane care au facut asta. Problema e ca trebuie sa ai blat la statiile ITP si sa nu iesi cu ea din tara ca e belea. Uite o adresa unde am gasit 2 din masinile prietenilor mei date furate (ITALIA): http://coordinamento.mininterno.it/servpub/ver2/SCAR/cerca_targhe.htm
Link to comment
Share on other sites

Legat de o posibila lista a acestor masini, nu vad cu ce suntem noi in masura sa o facem sau chiar si cu ce argumente sa o sustina cineva.

Legat de chestia cu opritul in trafic, nu stiu cat de la vedere era seria motorului respectiv ca sa vina sa dea cu ciocanul, nu stiu cat de legal e sa te opreasca si sa iti dea un ciocan in motor, etc. Mi se pare chiar aumzanta intamplarea.

Link to comment
Share on other sites

Legat de o posibila lista a acestor masini, nu vad cu ce suntem noi in masura sa o facem sau chiar si cu ce argumente sa o sustina cineva.

Legat de chestia cu opritul in trafic, nu stiu cat de la vedere era seria motorului respectiv ca sa vina sa dea cu ciocanul, nu stiu cat de legal e sa te opreasca si sa iti dea un ciocan in motor, etc. Mi se pare chiar aumzanta intamplarea.

15798[/snapback]

 

 

Nu verifica seria la motor.La unele modele este aproape imposibil in strada.Dar verifica seria de caroserie care in general este foarte accesibila.

Si verificarea "profesionala" este prin zgarierea locului respectiv.

 

Legal??!Hm!Asta se intampla in Romania...

 

Normal si civilizat ar fi sa te invite la RAR.Asta daca exista vreo banuiala.Nu stiu cata pregatire are respectivul politist sa isi dea seama daca o serie este buna sau nu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu verifica seria la motor.La unele modele este aproape imposibil in strada.Dar verifica seria de caroserie care in general este foarte accesibila.

Si verificarea "profesionala" este prin zgarierea locului respectiv.

 

Legal??!Hm!Asta se intampla in Romania...

 

Normal si civilizat ar fi sa te invite la RAR.Asta daca exista vreo banuiala.Nu stiu cata pregatire are respectivul politist sa isi dea seama daca o serie este buna sau nu :blink:

15799[/snapback]

 

Pai la asta ma refeream si eu. In cazul masinii respective nu stiu cat de accesibila era, dar de exemplu in cazul meu, la E46 nici nu prea ai loc sa bagi un ciocan. Plus aspectul legal (mai mult sau mai putin important, desigur) legat de lovirea cu un ciocan. Dar daca intamplarea asa a fost, asa o fi fost :)

Cea de la caroserie e usor accesibila, intr-adevar.

Link to comment
Share on other sites

Nu verifica seria la motor.La unele modele este aproape imposibil in strada.Dar verifica seria de caroserie care in general este foarte accesibila.

Si verificarea "profesionala" este prin zgarierea locului respectiv.

 

Legal??!Hm!Asta se intampla in Romania...

 

Normal si civilizat ar fi sa te invite la RAR.Asta daca exista vreo banuiala.Nu stiu cata pregatire are respectivul politist sa isi dea seama daca o serie este buna sau nu :blink:

15799[/snapback]

 

Pai si ce poate vedea un politist daca zgarie seria?Pai daca e sa schimbi seria la o masina,o schimbi cu tot cu toata partea de sub parbriz.Sta el sa dea aripile jos si sa caute unde e sudura?Numai daca ar fi de desubt alta culoare ar putea suspecta ceva.Sau la astea care au seria pe clopot,schimbi tot clopotu cu altu,ce poate el zgaria si sa afle?Daca eventual ti-o duce la RAR si se uita aia cu sculele lor,lampi cu ultraviolete etc,si-ar da seama,plus ca la masinile astea noi,sunt seriile intr-o gramada de locuri ascunse,deci imposibil sa poti face vreo miscare si sa nu o gineasca la RAR.Iar motorul e piesa de schimb mai nou,deci nu prea mai conteaza foarte tare ce serie e la motor.Iar intalon nu scrie seria motorului,si nu te obliga nimeni sa umbli cu cartea dupa tine

Smecheriile care se fac,se fac cu carti de identitate straine in alb,le baga in tara pe bune,le inmatriculeaza pe bune,numai cand iese masina afara mai poate afla cineva ceva.Daca e masina sub 2000cmc nici nu mai tre sa faca identificare RAR de serii pe calculator,deci nici nu mai poate afla cineva din tara daca e furata sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Normal si civilizat ar fi sa te invite la RAR.Asta daca exista vreo banuiala.Nu stiu cata pregatire are respectivul politist sa isi dea seama daca o serie este buna sau nu :blink:

nu sta politistul sa faca verificarea... el doar te opreste...

politistul este insotit de o echipa de ingineri de la RAR care au sculele si pregatirea necesara verificarii seriilor de sasiu/motor, verificarea noxelor etc.

 

cat despre legalitate?... nici eu nu stiu sa raspund la aceasta intrebare... ideea este ca la noi, pe strazile romaniei, se face...

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu asta.In primul rand nu poti sa afisezi asa ceva in public.Eu daca as avea o masina inmatriculata legal in Romania si tu faci afirmatia ca este furata (ptr ca stii tu) te dau in judecata de nu te vezi.

 

Asta este treaba politiei.Plus ca o masina care este inmatriculata a trecut deja pe la RAR si Politie deci TEORETIC nu este furata.

eu sunt foarte deacord

sa-ti spun cum vad eu lucrurile:

 

1. mi se fura masina

scriu aici si dau detalii despre autoturism... s-ar putea ca cineva sa vada unele semnalmente ale autoturismului meu si astfel pot ajunge pe o pista buna...

 

2. cineva face afirmatia ca o masina este furata (chiar daca ea este inmatriculata legal)

scrie aici cum a ajuns la acea concluzie, iar in felul acesta:

a. propietarul actual, care nu stia pana in acel moment, afla si-si duce masina la o verificare mai atenta

b. propietarul pagubit afla unde se afla masina lui si are posibilitatea sa si-o revendice (conform legii aceasta nu se poate face decat contra cost, platind propietarului actual, suma pe care acesta a achitat-o, cand, de buna credinta, a achizitionat autoturismul furat)

 

sunt convins ca este un subiect f delicat, dar intr-o societate in care furtul face inca multe victime printre proprietarii de autoturisme "de lux" (cum ar zice unii), eu sunt pentru o transparenta totala

Link to comment
Share on other sites

Mike, vezi lucrurile cam gresit zic eu. Daca cuiva i se fura masina, nu o sa vina pe bmwclub.ro sa o caute, sau sa ceara ajutor, sau sa depuna plangere. Iar despre afirmatii spontane despre cat de furata e o anumita masina, nu vad in ce masura e clubul sa o faca.
Link to comment
Share on other sites

Mike, vezi lucrurile cam gresit zic eu. Daca cuiva i se fura masina, nu o sa vina pe bmwclub.ro sa o caute, sau sa ceara ajutor, sau sa depuna plangere.

pardon... de ce nu?

Iar despre afirmatii spontane despre cat de furata e o anumita masina, nu vad in ce masura e clubul sa o faca.

nu am cerut clubului sa faca astfel de afirmatii, ci vroiam sa tin departe pe membrii acestuia de posibilile masini furate

 

eu unul simt nevoia sa stiu ce cumpar si nu m-as simti vinovat cu nimik in momentul in care as vrea sa cumpar un BMW, sa vin aici si sa cer ajutorul vostru in legatura cu o anumita masina sau un anumit proprietar...

 

apropo de asta: la achizitionarea BMW-ului anterior, dat fiind ca proprietarul era de alta nationalitate, m-am simtit nevoit sa apelez la toate cunostintele mele sa aflu cate ceva despre masina si in cele din urma sa ma duc la un punct de control ambulant al RAR-ului pentru a verifica seriile masinii... abia dupa ce am avut masina inscrisa am reusit sa ma linistesc putin...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.