Jump to content

Sfaturi achizitie: BMW 318i 2002 sau BMW 320i 2002


Mih4y

Recommended Posts

vreau si eu sa mi iau bmw 318i 2001 sau un bmw 320i 2001.ce crede ti ca se potriveste mai bine la consum putere intretinere .?????

dati mi si mie niste pareri va rog.acum am un volvo s60 diesel din 2001 si motivul pt care il dau e pt ca masina nu a fost ingrijita si nu am fost atent cand am luat o si avea destule probleme.vreau sa iau masina care mi a placut de cand eram mic si anume seria 3 cu facelift 2002.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa mergi pe 320 oricum la taxe nu e diferenta intre ele, iar ceva putere in plus nu strica ;) consumul nu stiu ce sa zic nu prea cred ca e mare diferenta. eu pe vremea cand aveam 735i eram multumit si de consum echivalat cu cilindrea de putere nu mai vb.
Link to comment
Share on other sites

2001 BMW 318i {E46}

Technical Specifications

2001 BMW 318i

Quick Facts

 

What body style?: sedan/saloon

How long?: 4471 mm

How wide?: 1739 mm

How heavy?: 1395 kg

What size engine?: 1995 cc

How many cylinders?: Inline 4

How powerful?: 143 PS / 141 bhp / 105.1 kW @ 6000 rpm

How much torque?: 200.0 Nm / 148 ft.lb / 20.4 kgm @ 3750 rpm

How quick? (Metric): 0-100 km/h in 9.30 seconds

How fast?: 217 km/h / 135 mph

 

2001 BMW 320i {E46}

Technical Specifications

2001 BMW 320i

Quick Facts

 

What body style?: sedan/saloon

How long?: 4471 mm

How wide?: 1739 mm

How heavy?: 1465 kg

What size engine?: 2171 cc

How many cylinders?: Inline 6

How powerful?: 172.4 PS / 170 bhp / 126.8 kW @ 6250 rpm

How much torque?: 210.0 Nm / 155 ft.lb / 21.4 kgm @ 3500 rpm

How quick? (Metric): 0-100 km/h in 8.20 seconds

How fast?: 225 km/h / 140 mph

 

Cum are performante mai slabe 320i-ul?

Link to comment
Share on other sites

daca vrobim de 2002 face-lift as lua 318i, nu stiu cum se face dar e mai rapid decat 320i

 

320i e 2.2 chiar nu as cumpara modelul ala, impozit si comsum cat un 325i, performante de 318i sau mai slabe

 

318i nu e mai rapid ca si 320i iar 325i consuma ceva mai mult decat 320i;chiar daca 2,2-ul nu ar fi superior(desi este) 2,0-ului(318i),el are rafinamentul si sunetul specific unui motor 6l, superior unui 4l.Din punctul meu de vedere,se aduce prea mult in discutie pe forumul asta problema impozitului si a consumului pt. niste masini din clasa premium fie ele si second-hand.

Link to comment
Share on other sites

pai io sincer pentru sunet, nu as plati impozitul ala in plus.aici vorbim de masini SH de 6000-7000 de euro, mi se pare foarte normal sa vorbim de consum si impozit.daca nu se punea problema de bani, iti garantez ca nimeni nu se uita la un e46 SH, o ardeam toti in M-uri si Porsche-uri Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

sincer as lua si eu 325i dar in anglia asigurarea e imensa daca ai sub 25 de ani ca mine si daca motorul e mare adica 325i sau la volvo s60 pe care am motor de 2.4 si ma omoara asigurarea si nu vorbesc de 50 lire pe luna vorbesc de 200 lire pe luna.la un 318i as plati 180 pe luna si la un 320i as plati 195lire bine acum vad ca nu e mare diferenta.dar de la voi as vrea sa stiu care sunt mai cu probleme daca e diferenta de putere incat sa merite consumu mai mare la 320i.

multumesc tuturor

Link to comment
Share on other sites

318i facelift este un motor foarte bun (putere/consum/taxe).

320i facelift este un motor și mai bun (putere mai mare/motor mai sĂŁnĂŁtos/L6).

 

Având În vedere cã stai În U.K., recomand 320i.

p.s. - asta nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ 318i facelift este de lepĂŁdat. Acest motor (N42B20 - 105 Kw) nu are nici o legĂŁturĂŁ cu nici un motor pe benzinĂŁ de ĂŽnaintea lunii septembrie 2001. Motoarele de pe 316i, 318i nfl sunt niște mortĂŁciuni care consumĂŁ foarte mult și merg mai deloc.

Link to comment
Share on other sites

318i facelift este un motor foarte bun (putere/consum/taxe).

320i facelift este un motor și mai bun (putere mai mare/motor mai sĂŁnĂŁtos/L6).

 

Având În vedere cã stai În U.K., recomand 320i.

p.s. - asta nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ 318i facelift este de lepĂŁdat. Acest motor (N42B20 - 105 Kw) nu are nici o legĂŁturĂŁ cu nici un motor pe benzinĂŁ de ĂŽnaintea lunii septembrie 2001. Motoarele de pe 316i, 318i nfl sunt niște mortĂŁciuni care consumĂŁ foarte mult și merg mai deloc.

 

+1 foarte bine subliniat :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Usor usor divagati. Nici un motor peste 100cp nu e mortaciune, e un motor ok, care isi face treaba la un consum proportional cu capacitatea lui. Motoarele de 1.4 pe caroserii maricele poti sa zici ca-s mortaciuni, pt ca trebuie turate sa mergi normal cu ele, si mai si consuma cat 1.8 la un drum lung.

 

LE: Mih4y, sincer iti zic sa ai grija la motorul de pe 318i de 143cp, multe au probleme la senzorul de presiune ulei, sau ceva mai grav, nu cunosc f bine problema. Deasemenea daca iei 320i, indiferent cel de 150 sau 170 cp, o sa ai un motor mult mai aerisit, mai bun din toate pdv. Parca cel de 170cp a luat nu stiu cate premii.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu as vreau sa iau 320i si datorita faptului ca are 170 cai pt ca pe volvo am 163 si nu vreau sa dau inapoi sa zic asa.de asta am scris aici pe forum si am cerut pareri sa aflu care din cele 2 merita cumparat si de ce .si ce probleme grave se intalnesc la toate 320i sau 318 care sunt probleme comune sa zic asa.

multumesc de ajutor pana acum dar nu ezitati sa imi mai dati cate un raspuns.dupa revelion cumpar masina

Link to comment
Share on other sites

Ce sa iti recomand si eu...bineinteles 320i de 170cp. Conduc masina asta de 6 ani probleme la motor 0, articulatiile fata pica pe drumurile noastre dar depinde si cat rulezi, reviziile la timp si cu piese de calitate te scutesc de neplaceri.

Ca si minus ceva componente adiacente, dupa o anumita varsta si in special km pica - pompa servodirectie, vas expansiune, garnitura capac motor, sonde lamda, altele nu mai imi vin acum in minte. Macaralele electrice sunt dezgustator de proaste ( cred ca e ceva general pe e46 ).

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu e sa iti pui pe lista ambele masini si in dreptul la 320 avantaje:6cil,+cp,/dezavataje:consum nejustificat pt. puterea lui si taxele la fel daca e vorba de romania,318i avantaje raport putere/consum,taxe(ro)/dezavantaje 4cil

 

dupa ce ai decis mergi si tu la unul care vinde un 320 ii spui sa faceti o proba si la fel faci si cu 318 asa te lamuresti ;dupa proba practica si decizia teoretica vezi care e mai buna pt. tine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.