Jump to content

Sfaturi achizitie: BMW 318i 2002 sau BMW 320i 2002


Mih4y

Recommended Posts

...2 masini total diferite, cred ca ti-au dat colegii, mai sus, destule detalii despre cele 2 motoare. In aceeasi dilema eram si eu, dar nu am gasit un 320i ingrijit corespunzator si am ales 318i , de care sunt foarte multumit in priviinta taxelor, consumului, puterii, samd, pot sa spun ca de cca 2 ani nu am avut nici un fel de problema tehnica!
Link to comment
Share on other sites

salut mihai

 

in legatura cu asigurarea la masina , eu am un 318ci, 2002 , 143 cp , multumit de el , si asigurare platesc 50 de lire pe luna ,foarte ieftin (mai ales ca e si coupe , considerata sport) am facuto la churchill si le-am trimis dovada de la politie din romania (cazier rutier , tradus binenteles ) ,pe cazier imi apareau radarele si amenzile, nu e problema . problema e sa nu fi avut accidente de circulatie.

acum nu stiu tu de cat timp ai permis ,si unde stai in anglia (si adresa conteaza la asigurare) eu am de 6 ani si tot atatia am trecut la "no claims disc." cand am facut asigurarea.

atentie , pentru ca numai la churchill mi-a aprobat cazierul rutier , am incercat si la privillege si la alti dar nu au vrut sa il accepte. ( ei de fapt cer istoricul de la companiile de asigurari , nu de la politie ) in fine la mine a fost acceptat (poate noroc :) )

 

intr-adevar daca ajungi sa dai peste 100 de lire/luna eu zic ca e cam mult ( adica eu unul nu as da mai mult pe asig /luna)

eu zic sa incerci prima data cu no claim discount-ul vezi asa ce iti iese

si cat despre masina , 318 , 143 cp e destul de bun nu s foarte dif de 320-170cp (ca e motor in 6cl(320) - fata de 4cl , suna si il simti dif da e normal,eu zic in functie de taxe, - daca as trece din 318 sincer as lua 325 (parerea mea)

a da si road tax - sa nu uiti sa iti pui il calcul si ala (la mine e 200 lire./an)

Craciun Fericit !

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

si da 318 , n42b20a , e un motor destul de pretentios , trb avut f mare grija cu uleiul care il folosesti datorita valvetronicului , al meu are 165.000 mile, merge bine. si nu e greu sa iti cumperi un tester cu 20 de lire de pe ebay si sa faci un test inainte sa o cumperi, oricum o sa iti prinda bine dupa aceea :)

(sau daca esti aproape de mine te ajut cu cea mai mare placere)

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

salut

multumesc pt sfaturi

unde stai mai exact ?

eu stau in Londra in Wembley.

permis am de 5 ani si no claim bonus de 4 ani am din romania si e acceptat de TESCO.la ei am gasit cea mai mica asigurare si platesc nu face infart 196 de lire pe luna.problema e ca am 23 ani deci sub 25 si de asta e asigurarea asa mare.la 318i imi pica 167 pe luna si la 320i imi pica 207 pe luna.am incercat toate variantele sa am asigurare mai mica dar fara rezultat pt ca nici nu vreau sa mint in asigurare.vreau sa gasesc o asigurare din afara londrei sa vad cat imi pica doar ca fapt divers dar inca mai caut.

cam asta e povestea mea cu asigurarea

de unde esti din romania ?

Link to comment
Share on other sites

salut....mergi pe 318i manual...are motor 2000 sa nu faci greseala sa-ti iei un bmw benzina automat te mananca la consum si

un 320i are motor 2200 dupa cum am inteles...nu inteleg deloc motorizarea asta e ciudata rau....si mai ales automat

mergi pe manual....

un motor 2000 manual 4 pistoane e perfect.consum 10 11 la suta banuiesc.sau mai putin daca nu ma insel. si eu ma gandeam sa-mi eau

tot un 318i sau un 330d manual

 

a cred ca te-ai hotarat pe 320i daca il ei manual dece nu.... e bun....dar mergi pe manual,stiu ca ai vrea automat cu toti vrem....

dar daca vrei automat ia-ti un 330d sau un 320d daca exista cutie automata pe motorizarea asta....

Link to comment
Share on other sites

Vad pe zi ce trece tot mai multe postari doar asa ca sa fie la numar. Mergi cu fiecare model si fa-ti singur o impresie, este cel mai obiectiv. Ca si sfat am mai zis, daca poti plati taxele mai mari pentru 320i dupa parerea mea mergi pe 320i, asta nu inseamna ca 318i facelift este de neglijat. Plusuri si minusuri vor fi intotdeauna la o comparatie, ceea ce conteaza dupa o astfel de comparatie este sa sa concluzionezi tu ceea ce iti ofera fiecare model in parte si care este mai aproape de ceea ce vrei si poti sa cumperi tu.

Aberatii de genul "nu iti lua automata ca nu fuge deloc si consuma cat un 330i" sunt satul. Daca vrei o automata o iei din alte considerente cum ar fi comoditate, relaxare la volan, bineinteles ca este mai lenesa decat o manuala si consuma ceva mai mult dar pana la concluzii dastea extremiste e cale lunga.

Acum sa fim seriosi ce nebun sau mai bine zis cati nebuni isi iau un 318i sau 320i si ii rup rotile la fiecare semafor ?destul de multi pentru ca au BMW si daca pui un 318i langa un Passat 2.0d ii rupe fasul din orice pozitie. Modelele astea nu sunt sportive, intradevar sunt mai sprintene ca multe masini normale de pe sosele noastre dar nu sunt nici pe departe ca un 330i care depaseste 200 de cai si poti face un drift relaxat fara sa miroasa a ambreiaj.

Concluzia mea, daca te tine bugetul ia 320i. Sau ca sa continui in gluma niste posturi anterioare lipsite de sens "mai pune ceva si ia 330i ca nu se compara" :popcorn:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rupe pe naiba nasu passatu de 2.0d :))...acum 4 zile l am pus eu pe al meu langa un passat b6 2.0 tdi, intradevar pleaca mult mai bine de pe loc, in treptele 1 si 2 m-a lasat in spate...din treaptele 3, 4-a aveam impresia ca deja sta pe loc:)).....oricum comparatia asta nu si are rostul, nu e sportiva 318i da nici 320i nu e, si in nici un caz nici passatul nu e..
Link to comment
Share on other sites

salut

multumesc pt sfaturi

unde stai mai exact ?

eu stau in Londra in Wembley.

permis am de 5 ani si no claim bonus de 4 ani am din romania si e acceptat de TESCO.la ei am gasit cea mai mica asigurare si platesc nu face infart 196 de lire pe luna.problema e ca am 23 ani deci sub 25 si de asta e asigurarea asa mare.la 318i imi pica 167 pe luna si la 320i imi pica 207 pe luna.am incercat toate variantele sa am asigurare mai mica dar fara rezultat pt ca nici nu vreau sa mint in asigurare.vreau sa gasesc o asigurare din afara londrei sa vad cat imi pica doar ca fapt divers dar inca mai caut.

cam asta e povestea mea cu asigurarea

de unde esti din romania ?

 

din romania sunt din cluj , si aici stau in Gloucestershire , Cheltenham mai exact ,

daca nu simti asa tare atunci mergi pe 320 170cp , dar tine cont si de road tax ( e si ala o cheltuiala in plus)

eu cand am facut asigurarea aveam sub 25 de ani , nu trebuie sa cauti mult cu asigurarea .... www.gocompare.com si www.comparethemarket.com , ca sa vezi diferenta , cand iti scri adresa schimba cu una din afara londrei iti dau codul meu gl543pd si vezi cat o sa iti iese.

cam cat ai vrea sa cheltui pe masina?:)

 

 

Multa bafta,

Link to comment
Share on other sites

astept sa dau volvo cu 2500 si apoi sa vedem cat mai pun.

ma gandesc undeva la 3600 sa zic sa vedem poate chiar mai mult

multumesc foarte frumos pt ajutor si post code

chiar eram curios sa vad diferenta de pret in functie de adresa

 

deci nu imi vine sa cred.pe volvo s60 d5 al meu am asigurare 198 pe luna si stau in londra in wembley dar pe adresa ta imi pica asigurarea 85 pe luna .nu mi vine sa cred ce diferenta.deci chiar ma oftic sincer nu mi vine sa cred.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.