Jump to content

Vand sau cedez contract leasing BMW X3 2011


35BTN

Recommended Posts

Vand sau cedez contract leasing, mai sunt 38 rate a 950 EUR, casco 2000EUR/an, TVA deductibil. Negru metalizat, interior piele crem, cutie automata 8 trepte, senzori parcare fata/spate, senzor ploaie/lumini, 2000cmc diesel, 184 cp, BMW sound professional, an fabr 2011, 16000km, poze http://www.autovit.ro/bmw-x3-C22189887.html etc, sau variante Range Rover Evoque
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

E mai scumpa decat una noua!

 

La motor AG gasesti cu m-pack si navi professional cu 51.000 euro DDP. http://www.bmw-motorag.ro/model/x3/x3-xdrive-20d/85

 

Acum e promotie la X3`uri... toate au 3600 reducere din start, la orice dealer. In urma negocierilor mai obtii un 1500... si ajungi la 5000 reducere.

 

Fara suparare, dar X3 pe care il vinzi tu, configurat la fel, luat de NOU, e mai ieftin.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei cu patru clase si 7 ani de acasa!!! O masina luata de noua mai ieftina achizitionata in sistem leasing pretul e mult mai mare( dobanzi, taxa analiza dosar etc) la care se mai adauga si taxa de prima inmatriculare. Daca masina se achita cash pretul este 38000 EUR
Link to comment
Share on other sites

Zi pe cuvantul tau.

Ia pune tu pe hartie toate taxele alea si care e pretul ala mai mare...

 

Auzi, vezi-ti de nivelul tau si nu mai jigni lumea pe aici cu logica ta... fracturata.

 

Pentru cultura ta generala. Un client VIP BMW beneficiaza de niste reduceri mari la masina, cam 10%, dobanda zero, taxa de dosar zero, etc. Dar na, daca tu nu stii sa negociezi, asta nu inseamna ca si toti ceilalti sunt ca tine.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei cu patru clase si 7 ani de acasa!!! O masina luata de noua mai ieftina achizitionata in sistem leasing pretul e mult mai mare( dobanzi, taxa analiza dosar etc) la care se mai adauga si taxa de prima inmatriculare. Daca masina se achita cash pretul este 38000 EUR

Pentru cei cu 4 clase ca tine... anunturile se pun la sectiunea "mica publicitate", nu la forumul de discutii generale despre X3. B*tch!

Link to comment
Share on other sites

Catalin, in general asa, sa ai incredere in ce scriu eu daca nu am pus emoticon ;)

Dobanda e zero la anumite modele si e asa de vreo 2-3 ani de zile. E oferta din partea finantatorului BMW.

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/insights/corporation/financialservices/content.html

 

Si au fost momente cand erau conditii si mai misto.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Catalin, in general asa, sa ai incredere in ce scriu eu daca nu am pus emoticon ;)

corect , in general

eu nu o sa cred asta .

adica daca tu o platesti cash ti-o ofera la acelasi pret daca o platesti in 60 de rate .

 

le. vezi ca DAE e ceea ce platesti , nu manevra aia de i zice dobanda 0...

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de pierdut.

E vorba de pretul de piata al masinii.

 

Cu cat % se devalorizeaza o masina dupa un an de zile? Chiar daca are doar cateva luni de zile, tot un an se considera dpdv financiar.

Masina asta face cam cu 30% mai putin decat atunci cand a fost noua.

 

Leasingul si alte prostii nu au nicio legatura cu pretul masinii, cu valoarea ei de vanzare.

Dar in fine, astea sunt lucruri pe care nu o sa le inteleaga niciodata initiatorul topicului.

 

@Catalin, dobanda e zero. Celelalte taxe nu sunt zero. Imi pare rau ca ai amestecat asa rau termenii financiari.

E normal ca finantatorul sa aiba niste comisioane dar alea oricum sunt si se mai adauga si dobanda care in cazul expus de mine, poate fi zero ceea ce e de bine.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Catalin, in general asa, sa ai incredere in ce scriu eu daca nu am pus emoticon ;)

Dobanda e zero la anumite modele si e asa de vreo 2-3 ani de zile. E oferta din partea finantatorului BMW.

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/insights/corporation/financialservices/content.html

 

Si au fost momente cand erau conditii si mai misto.

nu shtiu ce sa zic...am mai citit pe unde ai mai scris am vazut ca ai dreptate....dar la asta nu prea imi vine sa cred ca ai inteles bine cu dobanda 0.

Link to comment
Share on other sites

Zi pe cuvantul tau.

Ia pune tu pe hartie toate taxele alea si care e pretul ala mai mare...

 

Auzi, vezi-ti de nivelul tau si nu mai jigni lumea pe aici cu logica ta... fracturata.

 

Pentru cultura ta generala. Un client VIP BMW beneficiaza de niste reduceri mari la masina, cam 10%, dobanda zero, taxa de dosar zero, etc. Dar na, daca tu nu stii sa negociezi, asta nu inseamna ca si toti ceilalti sunt ca tine.

 

 

Ce zici lasi macar un topic curat pina la sfarsitul anului in care sa nu ne demonstrezi cat de atotcunoscator esti? :sick:

Link to comment
Share on other sites

@Hila, nu.

 

Daca te deranjeaza posturile mele vezi ca ai posibilitatea sa bifezi o casuta sa nu vezi ce scriu eu.

Daca te deranjeaza neuronal informatiile care le primesti de la mine sau din partea altora si faptul ca iti deschid noi orizonturi in gandire iti face rau, log-out si gata ;)

 

Plus ca la faza ca ar avea cineva ceva de demonstrat pe aici... se da vreun premiu si noi nu stim si stii doar tu si vrei sa-l castigi?

Tot ce scriu e din amicitie fata de alti colegi care nu s-au lovit de treaba asta niciodata, eu de bine de rau am vandut vreo cateva sute de masini in viata mea... si noi si nu cine stie ce gioarse de Dacia ;)

Imi pare rau ca-ti sunt antipatic. Dar stii cum e, nu putem multumi pe toata lumea.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

 

@Catalin, dobanda e zero. Celelalte taxe nu sunt zero. Imi pare rau ca ai amestecat asa rau termenii financiari.

E normal ca finantatorul sa aiba niste comisioane dar alea oricum sunt si se mai adauga si dobanda care in cazul expus de mine, poate fi zero ceea ce e de bine.

 

 

nu este dobanda zero , nu vrei sa intelegi .

e ca si cum as vrea sa vand un produs cu 1000 de lei . il pun la 2000 si ofer 50 % discount .

poate sa i zica dobanda 0 , daca comisionul de administrare lunar e 1% din suma ramasa de platit .

 

nu cred ca tu ai pus botu la schema cu dobanda 0 , totusi un dae pe la 7 e ok

Link to comment
Share on other sites

@exorcistu.

Dobanda, ca element fianciar e zero. Repet, celelalte taxe insa, raman.

Uite, vrei sa iti fac un exemplu de leasing cu dobanda zero si cu dobanda de 6.5% sa spun? Sa vezi ca e diferenta intre suma platita la un contract si la celalalt?

 

Nu mai amestecati DAE cu costurile financiare ale unui leasing. Sunt chestii diferite. DAE se refera la dobanda "capitalizata", nu are legatura cu celelalte comisioane/taxe.

 

@Catalin, intra pe linkul pus de mine unde ai sa vezi ca dobanda e zero in anumite situatii ;)

 

Nu ar fi rau deloc sa facem un topic unde sa se explice toate astea, tot ce vine aditional sumei finantate.

De ex. la o suma finantata se adauga dobanda, comision de administrare lunar, comision de nu stiu mai ce, etc... Ei, la dobanda e zero, iar celelalte raman asa.

Eu cand am avut leasig am avut dobanda de vreo 6% parca. Numai la modelele BMW care erau sfarsit de serie era oferta cu dobanda zero si oricat am negociat nu am putut sa o obtin. Si credeti-ma ca am negociat cu cel mai important om de la Unicredit in relatia cu Automobile Bavaria si m-a "ajutat" omul cat a putut sa obtin un deal bun.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Voi vorbiti impreuna si va intelegeti separat :)

D-rive, tu vorbesti dpdv contabil si Catalin se refera dupa parerea mea la costul total privit 'pe persoana fizica'..si sunt doua perspective diferite .

 

LE: d-rive, n-ai negociat cu cine trebuia. Banca n-o sa dea niciodata (cu exceptia cazului in care tu ai o relatie foarte speciala cu ea) rate cu DAE zero. Ofertele cu DAE zero apar cand vanzatorul suporta comisioanele si toate celelalte, deci ar fi trebuit sa negociezi cu reprezentanta la partea asta.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.