Jump to content

Vand sau cedez contract leasing BMW X3 2011


35BTN

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

din cate vad omul nu vrea sa piarda nici un euro a bagat la pret si timpul lui pierdut pe la reprezentanta si alte alea

 

F corect. TVA deductibil si alte avantaje intr-un final (sunt unii cu cash in mana, dar care prefera sa ia ceva in leasing pt rulajul de bani, daca au ce face cu ei).

 

Dosarul de analiza cat e, vreo 300eur. Cred ca doar cineva f prost informat, sau care n-are ce face cu banii, ar prelua un astfel de leasing, la o masina second.

Link to comment
Share on other sites

am citit bre , scrie clar DAE

dobanda zero poate sa fie exact 0 , dar ca manevra . daca comisionul lunar de administrare e 1%

asa poti lua si credit cu dobanda 0 si comision lunar de administrare 1%, totul e de cum vrei sa fi prostit ...

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

E mai complicat de atat. Dobanda se ia in calcul la verificarea acoperirii maxim admise pe client, unele comisioane nu. Din cauza asta cineva ar putea sa ia de ex. un credit cu dobanda zero si comision 12% pe an si sa nu poata sa ia acelasi credit cu dobanda 12% pe an.

 

Iar leasingul e avantajos pentru firmele care traiesc din cashflow.

Link to comment
Share on other sites

catalin , ca si un rezumat

o masina care costa cash (cu toate negocierile , cu toate discounturile) 50000 euro, in leasing 100% vei platit cel putin 50000 + 1 euro .

stiu ...eu am dat un exemplu cu 50000 ....dupa criteriile din linkul care la pus drive.leasing 12 luni dobanda 0 avans 20%...nu am stat sa calculez si comisioane....ar fi bine sa platesti 50000+1euro....dar cred ca minim daca faci calculele e...50000 +cel putin 5000

Link to comment
Share on other sites

@Catalin. Eu ti-am inteles buna ta intentie in a intelege lucrurile dar nu confunda DAE cu costul total al unui leasing.

Ti-a zis si @mgi, e mult mai complexa problema decat cu o descrii tu.

 

Ai o suma finantata.

La asta se adauga dobanda, procentual la suma ramasa de creditat luna de luna.

Apoi, exista un comision de administrare care se plateste lunar. E o suma fixa sau tot asa, procent din suma ramasa de platit.

Mai exista comisionul de analiza initial care la fel, e x% din suma finantata initial.

 

Si mai intra si altele dar nu stau acum sa descriu specific leasingul de la Unicredit ca nu ma pricep chiar atat de bine, la partea de finantare mi-a placut sa ma PRICEP si nu sa STIU. Nu imi plac cifrele la modul contabil :p

 

@exorcistu, nu prea e asa cum spui tu. Comisionul de administrare, lunar sau cum e, tot e. Dobanda poate fi zero sau mai mult de zero, alaturi de comisionul de administrare.

Cel mai simplu e sa ceri o simulare de leasing unde la sfarsit ai costurile totale si de acolo, daca vrei, poti calcula daca intradevar dobanda a fost zero asa cum a promis finantatorul sau nu. Comparand cele doua tipuri de finantari, cu dobanda zero sau nu.

 

 

 

Ca sa fiu clar. Nu ma bagam la alte discutii decat pentru care a fost facut initial topicul. Nu ma bag in seama pe foarte multe topicuri de pe forum dar cu o conditie, sa fie topicuri serioase, facute de oameni seriosi (fara a aduce vreo aluzie catre initiatorul topicului de fata).

 

@Hila, mai vecine vrancean. De ce esti tu asa antipatic cu mine? Ne cunoastem si ai putut sa-ti faci o parere corecta sau completa?

Imagineaza-ti, daca ma ignori, esti tu si cateva miliarde de oameni de pe planeta asta. Nu e nicio suparare.

Barbateste era sa spui ce te-a suparat la afirmatiile mele, sa aduci argumente si sa moara Nina Patinina daca nu recunosc cand gresesc si-mi cer si scuze.

 

@Catalin din nou. Eu la contractul meu de leasing am platit din buzunar vreo 2000e dobanzi, taxe, comisioane si toate alea pentru o suma finantata de vreo 40k euro, jumate din cat a costat masina, pe 12 luni. Era singura modalitate sa o pot baga pe firma si sa-mi recuperez tva si alte alea de pe urma ei.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

da se poate sa iei un leasing cu dobanda zero si rata lunara de 300 euro sau un leasing cu dobanda de 7% cu rata lunara tot de 300 e

totul tine de felul cum poate prosti finantatorul pe client , cum suna mai bine fonetic . financiar sumele platite sunt egale in ambele cazuri

si aici am terminat , nu vreau sa stricam omului topicul cu superbul x3

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

Topicul asta e stricat dinaninte de a se naste :p La topic ma refer..

Si e corect ce ai zis (cu exemplul dat de tine) dar sa stii ca sunt si finantatori care au inteles ca e ok sa fie transparenti ca singura dovada de seriozitate a lor.

Si pana mea, nu e prosteala, tu te duci la ei si ceri finantare, nu te obliga ei cu nimic.

 

Me, out ca mi-am terminat portia de cuvinte aici, ma cearta dupa aia colegul vrancean.

Link to comment
Share on other sites

Zi pe cuvantul tau.

Ia pune tu pe hartie toate taxele alea si care e pretul ala mai mare...

 

Auzi, vezi-ti de nivelul tau si nu mai jigni lumea pe aici cu logica ta... fracturata.

 

Pentru cultura ta generala. Un client VIP BMW beneficiaza de niste reduceri mari la masina, cam 10%, dobanda zero, taxa de dosar zero, etc. Dar na, daca tu nu stii sa negociezi, asta nu inseamna ca si toti ceilalti sunt ca tine.

Nu stiu cine a inceput c jignirile pe aici. Intradevar poti obtine discounturi destul de mari la BMW, chiar si la modelele noi. Dupa cum am citit din post-urile tale nu esti la zi cu finantarile. Finantarea in sistem leasing niciodata nu e facut de dealer. Ei iti prezinta o oferta de finantare prin care dobanzile bancilor(care sunt realii finantatori ai contractului) sunt mascati prin diferite comisioane. Ca sa inchei un contract avantajos pt tine trebuie sa negociezi direct cu bancile si sa nu pui botul la dobanda 0 care-ti da dealer-ul. Si daca oferta mea de vanzare ar fi atat de proasta crede-ma nu mi-ar suna intruna telefonul.

Link to comment
Share on other sites

1.Nu stiu cine a inceput c jignirile pe aici.

 

2.Intradevar poti obtine discounturi destul de mari la BMW, chiar si la modelele noi.

 

3.Dupa cum am citit din post-urile tale nu esti la zi cu finantarile.

 

4.Finantarea in sistem leasing niciodata nu e facut de dealer. Ei iti prezinta o oferta de finantare prin care dobanzile bancilor(care sunt realii finantatori ai contractului) sunt mascati prin diferite comisioane. Ca sa inchei un contract avantajos pt tine trebuie sa negociezi direct cu bancile si sa nu pui botul la dobanda 0 care-ti da dealer-ul. Si daca oferta mea de vanzare ar fi atat de proasta crede-ma nu mi-ar suna intruna telefonul.

1.Ia si citeste prima pagina unde ai luat lumea cu 4 clase si alte alea ;) Dar nu e pb, vedem zilnic chestii din astea, nu ne mai surprinde nimic.

 

2.E bine a recunosti ca se pot obtine discounturi. Eu la X3 am obtinut undeva la 15% si la F10 12% si era prima masina din GL. Nu ca asta ar fi vreo smecherie...

 

3.Daca tu zici ca nu sunt la zi cu finantarile asa e. Coincidenta, de data asta chiar ai dreptate.

 

4.Gresit. Depinde de marca. Personal am facut vreo 200 de finantari in leasing la dealer. In general, fiecare dealer are un finantator preferat si de obicei la ala e cel mai ok de facut finantarea.

Eu cand am in fata o simulare de leasing solicit sa fie trecute integral toate costurile. Cand fac contractul de leasing, asemenea. Pun si clauza ca firma de leasing nu are voie sa solicite alti bani decat cei stipulati in contractul semnat de mine si ei. Asa ca, e cam nasol sa incerce sa faca ceva.

Pe mine in general nu ma intereseaza dobanda sau alte alea ci costurile totale.

 

Ca oferta ta e buna sau nu, asta decide piata, cumparatorii. Din punctul nostru de vedere, imi permit sa spun asta vazand posturile anterioare ale colegilor, oferta ta e dezastruoasa pentru un eventual cumparator.

Ca iti suna sau nu telefonul, e problema ta si eu iti doresc sincer multa bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

@Catalin, dobanda e zero. Celelalte taxe nu sunt zero. Imi pare rau ca ai amestecat asa rau termenii financiari.

E normal ca finantatorul sa aiba niste comisioane dar alea oricum sunt si se mai adauga si dobanda care in cazul expus de mine, poate fi zero ceea ce e de bine.

 

tu stii ce-i dae ? este prescurtare de la dobanda anuala efectiva .... aia ce-ti arunca ei cu 0 asterix se cheama oferta comerciala, aia cu dae e oferta reala

 

degeaba insisti cu comisionul, comisionul ala e dobanda mascata, de aia exista dae ca sa poata vedea omul in real ce si cat plateste, pentru orice utilizator/beneficiar produsul final ar trebui sa conteze, te gadila ca ai zero, vezi doamne dobanda, si platesti pe contract 54000euro sa zicem si altu cu dobanda 6.9% plateste 52000 ? ce e oare mai bun dobanda mai mica sau valoarea contractului mai mica ?

 

ca idee la sogelease nu am ca la unicredit dobanda zero dar nu am nici comision lunar care sa se aplice la valoarea initiala a contractului cap coada ... mie unicredit mie se par niste tepari jenanti.

Edited by mecea
Link to comment
Share on other sites

Si daca oferta mea de vanzare ar fi atat de proasta crede-ma nu mi-ar suna intruna telefonul.

 

am si eu niste nelamuriri cu anuntul :

 

1.pielea aia e piele sau sensatec ?

2.cum functioneaza diferentialul ala blocant din anunt ? te bagi sub masina si-l blochezi ? ca buton nu prea exista pe nicaieri ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.