Jump to content

318is cateva probleme,care vreau sa le rezolv.....


adienzo

Recommended Posts

1....cred ca am niste site de la toba sparte...cum le fac?

2....nu e reusesc deloc sa reglez cablul la acceleratie..ba e prea moale,ba e prea fix,ba are cursa "moarta"

3....cand schimb se aude un tacanit in spate,cred ca vine de la cardan sau cred ca de la cutie...face mai exact cand schimb la turati mici si cum iau picioru de pe ambreiaj se aude un "clanc"

4....am acceleratia in trepte dak apas pana la prima treapta merge si se aude fin nu simt pedala dak depasesc de treapta aceea se simte in pedala o vibratie si se aude mai infudat...

5....imi batea pe fata la articulati ...am schimbat posibili vinovati si anume...pivoti de brat de langa roata...(130 ron ambele,made in germany)...si acuma se simte o diferenta doar de 10-15la suta....bate pe piatra cubica....pe asfalt simt cau rotile joc...simt in pedala de acceleratie si frana...si chiar se aude jocu/bataile....nush ce bate ca mecanicu mi-a zis ca bat doar pivoti de bratz...si i-am schimbat...

si o probleme ca moft ashi vrea sa fie mai silentios motoru la relanti...este silentios dar ashi vrea sa aud doar finala....si cand accelerezi nu se aude frumos se aude ca un motor mic...ca un 1.6 ......la 1.9 140cp...trebuia sa se auda mult mai puternic....

Link to comment
Share on other sites

1. anulezi intermediara si pui finala sport :)

 

2. caablul se regleaza rotind invers acelor de ceasornic, ca sa il strangi, si invers ca sa il desfaci, astfel incat sa nu ai joc deloc in pedala iar acul de la rpm sa stea la 850. cand il strangi/desfaci, tii de "saiba" aceea in care se insurubeaza.

 

3. cred ca e flansa de la cardan, sau ceva bucse grup.

 

ptr motor, eu cand am schimbat tampoanele de la motor, o perioada nici nu se mai auzea motorul...dar e 4 cil, nu se va auzi niciodata ca un v8 :)

Link to comment
Share on other sites

am finala sport...unde se afla mai exact sitele????

mai multe pareri??? problemele 3 si 4 ce ziceti....care ar fi situatia?

daca este grup bucse ce a zis colegu mai sus....este grav...bine ca nu prea se simte foarte rar...si nu mai la anumite turati..

 

Daca ai finala sport inseamna ca nu ai probleme la sitele din ea.Poate la cele din catalizator sau din intermediara!

Link to comment
Share on other sites

cand am verificat prima data sa vad ce bate si de-am schimbat pivoti....mecanici sau uitat si la caseta si au zis ca nu batea,,,caseta...singuri vinovati erau pivoti....

specific ca pe masina am jante pe 17 cu garda mica......215/45/r17 si suspensie sport(arcuri+amortizoare)

poate sa fie si asta cauza ca bate............ma gandesc ca masina fiind prea rigida bate indiferent de starea articulatiilor? dar pe asfalt se simte cum se misca roata...si cand dau cu picioru in roata se aude ceva.....

 

ce ziceti poate cumva sa fie si cauza ca nu au strans cum trebuie bratele?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.