Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

salutare!!

imi cer scuze de categorie(sper sa nu ma injure nimeni)

 

azi am fost anuntat de un prieten de al meu de noua taxa de inmatriculare(1 ianuarie 2012)

m-a speriat deoarece eu vreau sa-mi vand masina si mi-a spus sa ma grabesc ca sa imi pot scoate din banii pe care i-am dat pe masina pentru ca altfel noul propietar o sa trebuiasca sa plateasca nu stiu cate mii de euro pentru a inmatricula masina.

 

eu am dat 7k acum 2 ani pe masina , sper sa iau un 5500 pe ea acuma, intrebarea mea este se va aplica aceasta taxa de inmatriculare? daca da atunci sper sa imi vand masina pana de revelion si noul propietar sa si-o inmatriculeze ca sa imi pot scoate si eu banii pe ea.

 

ps: astia de la conducere trebuie clar impuscati.

Link to comment
Share on other sites

da asa este,de la 1 ian 2012 cel ce vrea sa o "treaca" pe numele lui trebuie sa plateasca taxa,iar din cate am inteles tot de pe forum ...( ma grabesc sa inscriu masina pana de anul nou sa nu platesc tasa bla bla.) cei de la rar daca vrei sa ti faci o programare ...mai fac doar de pe 4 ian 2012..(asta am citit pe forum) adica te duci la RAR cu ea cand deja taxa e intrata in vigoare,dar tot de la un coleg de pe forum am inteles ca facandu-ti o programare online la RAR...o poti face cand vrei tu..sper sa fie asa si sa reusesti !!!
Link to comment
Share on other sites

da asa este,de la 1 ian 2012 cel ce vrea sa o "treaca" pe numele lui trebuie sa plateasca taxa,iar din cate am inteles tot de pe forum ...( ma grabesc sa inscriu masina pana de anul nou sa nu platesc tasa bla bla.) cei de la rar daca vrei sa ti faci o programare ...mai fac doar de pe 4 ian 2012..(asta am citit pe forum) adica te duci la RAR cu ea cand deja taxa e intrata in vigoare,dar tot de la un coleg de pe forum am inteles ca facandu-ti o programare online la RAR...o poti face cand vrei tu..sper sa fie asa si sa reusesti !!!

 

daca nu o dau... o fac cotetz!!! nu o mai dau.. si asa nu am probleme cu ea vroiam sa imi iau e39 hidramat, dar cred ca o sa imi i-au gandul. sa ii dracu pe astia de la conducere!!!

Link to comment
Share on other sites

deci daca ai transcris masina inainte de 1 ianuarie ,nu se plateste taxa ??

 

nu.. deci! masinile sub anul 2007 vor suporta aceasta taxa de inmatriculare(pe care au bagat`o astia) de la 1 ianuarie 2012, adica tu daca ai o masina sub 2007 cand o vinzi noul propietar care o va lua va trebui sa plateasca taxa asta de nush cate mii de euro, adica vor scadea DRASTIC preturile la masini sh. cel putin asa am inteles eu deaia am postat intrebare sa fiu lamurit.

Link to comment
Share on other sites

salutare!!

imi cer scuze de categorie(sper sa nu ma injure nimeni)

 

azi am fost anuntat de un prieten de al meu de noua taxa de inmatriculare(1 ianuarie 2012)

m-a speriat deoarece eu vreau sa-mi vand masina si mi-a spus sa ma grabesc ca sa imi pot scoate din banii pe care i-am dat pe masina pentru ca altfel noul propietar o sa trebuiasca sa plateasca nu stiu cate mii de euro pentru a inmatricula masina.

 

eu am dat 7k acum 2 ani pe masina , sper sa iau un 5500 pe ea acuma, intrebarea mea este se va aplica aceasta taxa de inmatriculare? daca da atunci sper sa imi vand masina pana de revelion si noul propietar sa si-o inmatriculeze ca sa imi pot scoate si eu banii pe ea.

 

ps: astia de la conducere trebuie clar impuscati.

 

 

era inmatriculata cand ai luat-o?

Link to comment
Share on other sites

era inmatriculata cand ai luat-o?

 

da masina este adusa din germania in 2005 mai exact, masina a fost plimbata din prieteni in prieteni, ii cunosc pe toti fostii propietari:) , eu o am de 2 ani

 

nu se plateste,ca nu a intrat inca in vigoare(de la 1 ian intra) dar am spus si mai sus ,nu stiu daca cel care o cumpara mai poate sa si faca programare la RAR pentru anul asta :bashwall:

 

a dat astazi si la tv, i-am zis lu maicamea sa urmareasca si mi-a zis ca de la 1 ianuarie o vor baga sigur:) pai daca urmatorul propietar nu mai poate sa faca programare rar inseamna ca eu nu o mai pot vinde :))) asta inseamna ca daca eu vreau pe masina 6k 5500 va trebuit sa scad 3 k la ea ca sa o pot vinde dupa?? WTF

Link to comment
Share on other sites

da ,exact cum ai zis tu am vazut si eu la tv,pentru o dacia din 97 taxa e de 3000 e iar pentru una din 2001 taxa e de 6000 euro..deci traim in tara p .

 

e incredibil ce ne fac astia... iti da de gandit, sunt oamni care si-au luat dacii nova, super nova, 2001 2002, vor sa isi vanda si ei masinile sa isi scoata banii da ? nu o sa mai vanda nimic pentru ca teoretic masina aia o sa valoreze 0 cu noua taxa.. astia cred ca nu sunt sanatosi la cap... oricum nu sunt!! :) ma bufneste rasul

Link to comment
Share on other sites

Scuze daca pun o intrebare tampita, dar nu mi-e clar un lucru: taxa aceasta se achita doar de catre vanzatorul masinii (fabricate inainte de 2007) in momentul vanzarii sau ii revine si cumparatorului vreo obligatie de plata in acest sens, dupa cumparare ? Multumesc ! :frantics: Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Cine ma lamureste si pe mine va rog, masina mea este din 2005, dar este inmatriculata in romania in 2009. daca o vand cel care o ia mai trebuie sa plateasca taxa?

 

da, va trebui sa o plateasca... adica niste mii de euro :))) adica teoretic nu iti mai poti scoate banii pe ea o sa valoreze in minus cu miile alea de euro care va trebui sa plateasca noul propietar

 

Scuze daca pun o intrebare tampita, dar nu mi-e clar un lucru: taxa aceasta se achita doar de catre vanzatorul masinii (fabricate inainte de 2007) in momentul vanzarii sau ii revine si cumparatorului vreo obligatie de plata in acest sens, dupa cumparare ? Multumesc ! :frantics:

 

eu din cate am inteles de catre cumparator va trebuii achitata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uite un citat de pe un site: Proprietarul unei masini de 10 ani care o vinde cu 3000 de euro va mai ramane doar cu 1800 de euro. Restul de 1200 de euro se duce la plata taxei auto. Ministrul mediului se ofera sa ii dea 880 de euro prin "Programul rabla".

 

 

restul de 1200 nu ii vei platii tu,dar ii vei scadea din pretul care voiai initial sa il ceri pe masina..si trb sa ii plateasca urmatorul proprietarm,deci e nasolaa treaba.. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

taxa se plateste doar la masinile la care nu s-a platit ,daca masina a fost adusa in 2009 in rom si imatriculata(tot odata platita si taxa) noul proprietar nu o va mai plati,doar la masinile care s-au inmatriculat in momentul in care nu exista aceasta taxa,eu asa am inteles si cred ca asa e......
Link to comment
Share on other sites

taxa se plateste doar la masinile la care nu s-a platit ,daca masina a fost adusa in 2009 in rom si imatriculata(tot odata platita si taxa) noul proprietar nu o va mai plati,doar la masinile care s-au inmatriculat in momentul in care nu exista aceasta taxa,eu asa am inteles si cred ca asa e......

 

da pai asa stiu si eu

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce vrei sa zici te referi daca aduci o masina de afara si vrei sa o vinzi neinmatriculata aici in ro?

 

Poate nu am fost eu suficient de explicita... Tu iti cumperi o masina adusa din GER, dar care a fost inmatriculata in RO, deci tu o iei "gata" inmatriculata pe RO. In acest caz, mai ai vreo obligatie de plata a acestei taxe sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

@bedwap

asta am zis si eu mai sus ,deci taxa se plateste doar la masinilie inamtriculate in rom ,cand nu exista taxa..

 

Deci daca eu mi-am luat masina recent, masina care a fost inmatriculata acum in decembrie, pe RO, de catre vanzator, eu nu mai trebuie sa platesc nicio taxa, nu ? Am inteles corect ?

Link to comment
Share on other sites

cred ca faceti o confuzie, eu stiu ca vor fi obligate la plata taxei doar masinile inmatriculate in RO inainte de Ianuarie 2007. La restul nu se aplica, pt ca deja pt ele s-a platit odata taxa de inmatriculare.

+1, asa este

 

dar am inteles ca vor plati taxa doar daca masina are primul propietar si tu esti al2-lea...si tu ca al doilea propietar platesti taxa...daca masina are minim 2 propietar si tu esti al 2lea al 3 al 1000lea propietar nu mai platesti...sustinea un prieten care a citit proiectul de lege

acum cine stie...eu mi-am luat e34 sambata si l-am inmatriculat luni la prima ora...in 2 ore facusem rarul si inmatriculare si numere preferentiale pe loc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.