Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

Oameni buni, din ce am cititi si am inteles , vor plati taxa de prima inmatriculare la cumpararea unei masini sh, doar cei care achizitioneaza masini inmatriculate prima oara in Romania inainte de 2007. Ce este dupa 2007 inmatriculat automat a platit o taxa de prima inmatriculare/mediu/etc.. . :mellow:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu mai trebuie sa platesti,fiindca pentru masina a fost platita taxa de poluare..cand a fost adusa in tara,doar daca masina a fost adusa in tara inainte de 2007 cand nu se platea taxa..atunci trb sa o platesti tu

 

Nu, masina a fost adusa si inmatriculata pe RO dupa 2007. Eu sunt al 2-lea proprietar in RO.

Link to comment
Share on other sites

nu mai trebuie sa platesti,fiindca pentru masina a fost platita taxa de poluare..cand a fost adusa in tara,doar daca masina a fost adusa in tara inainte de 2007 cand nu se platea taxa..atunci trb sa o platesti tu

Nu, e adusa dupa 2007...

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, din ce am cititi si am inteles , vor plati taxa de prima inmatriculare la cumpararea unei masini sh, doar cei care achizitioneaza masini inmatriculate prima oara in Romania inainte de 2007. Ce este dupa 2007 inmatriculat automat a platit o taxa de prima inmatriculare/mediu/etc.. . :mellow:

 

mda... masina mea a fost adusa in romania in 2005 din germania, eu o am din 2009, sa inteleg ca propietarul din 2007 sau ala din 2008 a platit acea taxa? sau cum dracu e ca nu mai inteleg nimic

Link to comment
Share on other sites

si cxel mai grav e ca taxa asta nu se mai poate nici contesta in tribunal :( o tara condusa de hoti ar trebuii sa iesim in strada si da dam jos cu ei. nu stiu unde se mai platesc astfel de taxe raportat cu nivelul de trai si veniturile pe care le avem. dar na noi romanii suntem cei mai bravi
Link to comment
Share on other sites

si cxel mai grav e ca taxa asta nu se mai poate nici contesta in tribunal :( o tara condusa de hoti ar trebuii sa iesim in strada si da dam jos cu ei. nu stiu unde se mai platesc astfel de taxe raportat cu nivelul de trai si veniturile pe care le avem. dar na noi romanii suntem cei mai bravi

 

asta ii ziceam unui prieten de la meu azi, trebui sa iesim in strada!!!

Link to comment
Share on other sites

Se plateste taxa de poluare, sau cum o mai numesc, dar de fapt e vechea taxa -25%. Pentru cei cu euro4 si 5 parca nu e asa mare, s-a pus pentru toate masinile pentru ca asa au pierdut procesele.

 

Idiotii, in loc sa fi pus o taxa rezonabila de la inceput, nu aveau nici procese, nici nu se inghesuia lumea pe BG, au pierdut pe toate partile si vor mai pierde (nu ei personal, bineinteles, pana la urma tot noi).

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

mda... deci daca ai inteles lamureste-ma si pe mine, ca eu inca tot nu sunt lamurit :)) masina mea a fost adusa in 2005 in romania, are acea taxa platita? eu o am din 2009 nu am platit taxa aia.

 

Adusa in 2005 insemana inmatriculata in 2005(insemnand ca nu a fost platita nici o taxa de poluare/mediu/prima inmatriculare in anul respectiv). Asa ca ramane ca in functie de ce norma euro are masina respectiva noul proprietar sa plateasca si aceasta taxa. La tine din nefericire... e trist ca se va aplica noua lege...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincera e sa aveti rabdare.

SIgur aceasta lege cretina o sa fie scoasa si inlocuita cu ceva coerent. Scapam noi la un moment dat de cretinii care conduc tara asta.

si eu am aceeasi certitudine, nu stiu de ce.

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, din ce am cititi si am inteles , vor plati taxa de prima inmatriculare la cumpararea unei masini sh, doar cei care achizitioneaza masini inmatriculate prima oara in Romania inainte de 2007. Ce este dupa 2007 inmatriculat automat a platit o taxa de prima inmatriculare/mediu/etc.. . :mellow:

asta am zis si eu

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincera e sa aveti rabdare.

SIgur aceasta lege cretina o sa fie scoasa si inlocuita cu ceva coerent. Scapam noi la un moment dat de cretinii care conduc tara asta.

 

Din ce am inteles exista un proiect de lege sa se plateasca inmpozit anual in functie de norma de poluare.. din 2014.. parca.. iar aceasta taxa(aberanta) sa fie scoasa de tot...

 

asta am zis si eu

 

:twitch: nu vazusem.. am trecut repede prin posturi :)

Link to comment
Share on other sites

Pt o masina din 2002, inmatric in RO in 2006 decemb, si acum a ajuns la al treilea proprietar in ro. Oare legea asta aberanta il va obliga pe al 4-lea ca plateasca taxa?? Doamne de cine lasam condusi, ne meritam soarta ca nimeni nu zice nimic!!!Dupa cum stiam din codul Civil al treilea cumparator e un cumprator de buna credinta si nu ar trebui sa se aplice nimic retroactiv, se bat cap in cap unele legi la noi!! Edited by sorynvl
Link to comment
Share on other sites

Tare mi-e teama ca asa o sa se intample cu taxa asta. Nu se vor inapoi de la nimic, de altfel nu cred ca sa scos vreo taxa pana acum.

Va sugerez sa va puneti bine la punct masinile ca o sa mai circulati multa vreme cu ele. Nu cred ca o sa-i convina cuiva sa o dea de pomana. Bine, care au bani de masini mai noi e alta treaba.

edit: samsarii din piata auto din arad ziceau ca o sa-si puna in plus fata de pretul masinii si valoarea taxei care ar urma sa o plateasca urmatorul propr. Nu stiu care ar mai da la ora actuala 10 mii+ pe un 330d din 2001.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.