Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

Salut! Am si eu de vreo 3 ani un E30 318i. Mi s-au terminat amortizoarele si cand le-am demontat am avut surpriza sa constat ca au tuburi cu diametrul de 38mm - nu gasesc decat de 45mm si 51mm care nu se potrivesc cu paharele fuzetelor. Nu stiti cine vinde asa ceva la un pret rezonabil?
Link to comment
Share on other sites

nu are treaba suspensia sport,e foarte curios ca suspensia sport nu vine cu tot cu jambe.posibil M technics sa fie verific si iti spun :)

 

http://forum.roadfly.com/threads/4797000-E30-strut-housing-45mm-or-51-mm-need-help

 

aici e un link mai verifica odata ,ai masurat amortizoarele sau jamba?

 

inca un link

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/archive/index.php?t-1822427.html

 

cred totusi cai ai de 45mm(ca toate variantele cu 4 cilindri)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Asa cred si eu - n-am putut sa vad ce au demontat oamenii ca am fost tot la servici. Cel mai probabil ca sunt pahare de 45 cu interior de 38, am afcut o comanda la intercars si masuram cand vin. 318i e o masina superba, de-abia astept sa mearga din nou corect pe strada.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello! Ma numesc Filip, am 20 de ani si sunt din Bucuresti!

Sunt un mare pasionat de e30 si caut persoane care isi reconditioneaza masina(e30) sau au de gand sa o reconditioneze in viitorul apropiat. Doresc sa dau o mana de ajutor si sa particip la reconditionarea unui e30! Am cunostinte de baza in mecanica(mai mult teorie decat practica) dar ma pricep foarte bine la design! Multa lume considera ca am gusturi bune la masini si am o minte sclipitoare cand vine vorba de idei:D(nu o spun eu ci altii). Cum spuneam vreau sa particip si sa ajut la reconditionarea unui e30(in Bucuresti) pentru ca atunci cand voi avea o situatie financiara mai buna decat cea din prezent am de gand sa imi fac si eu un ursulet pe placul meu si vreau sa stiu tot ce se poate stii despre el. Mentionez ca fac acest lucru facultativ, nu cer nimic pentru ajutorul oferit... vreau doar sa invat!

Astept raspunsurile voastre... sper ca pasiunea pentru aceasta masina nu a murit inca:D

Link to comment
Share on other sites

Bine, acum n-o voi compara cu ultimele M 3-uri sau ce stiu eu...RS6, Jaguar XF si alte minunatii....ma refer in comparatie cu masinile de zi cu zi care le vedem pe strada, chiar si astea noi cum ar fi golfuri,ford, 3-uri mai noi (e46,e92,chiar si f30,etc). Eu zic ca ar face fata.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intrebare de necunoscator :blush: : exista ursulet cu motor de 3500 si 211 cai??? adica 335i din seria e30?

Salut, exista E30 model 333i fabricat doar pentru Africa de Sud (sau in Africa de Sud, parca asa citisem candva) in 204 exemplare. Motor M30B32, 197 CP. Vorbim aici ce este de fabrica. Ca exista E30 cu M30B35 pe el, exista, dar din fabrica.

Toate cele bune!

 

Hello! Ma numesc Filip, am 20 de ani si sunt din Bucuresti!

Sunt un mare pasionat de e30 si caut persoane care isi reconditioneaza masina(e30) sau au de gand sa o reconditioneze in viitorul apropiat. Doresc sa dau o mana de ajutor si sa particip la reconditionarea unui e30! Am cunostinte de baza in mecanica(mai mult teorie decat practica) dar ma pricep foarte bine la design! Multa lume considera ca am gusturi bune la masini si am o minte sclipitoare cand vine vorba de idei:D(nu o spun eu ci altii). Cum spuneam vreau sa particip si sa ajut la reconditionarea unui e30(in Bucuresti) pentru ca atunci cand voi avea o situatie financiara mai buna decat cea din prezent am de gand sa imi fac si eu un ursulet pe placul meu si vreau sa stiu tot ce se poate stii despre el. Mentionez ca fac acest lucru facultativ, nu cer nimic pentru ajutorul oferit... vreau doar sa invat!

Astept raspunsurile voastre... sper ca pasiunea pentru aceasta masina nu a murit inca:D

 

Salut, pasiunea nu a murit si nici nu va muri.

Sunt intr-un proiect acum cu garajul. Cand va fi gata o sa te anunt. Imi poti lasa date de contact pe PM.

Edited by ritzi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salut.

Am o problema prin care sigur ati mai trecut:

 

vreau sa schimb casetofonul tot cu un Blaupunkt (de pe un Logan) si nu stiu ce mufe/adaptoare trebuie sa iau ca sa pot face trecerea de la asta vechi la care am si atasat poze, la asta nou cu mufa iso.

 

parca si mufa de la antena radio difera, sa ma corectati daca gresesc.

 

mersi mult

post-54110-0-74940600-1355091969_thumb.jpg

post-54110-0-86321300-1355091979_thumb.jpg

post-54110-0-52457900-1355091990_thumb.jpg

post-54110-0-45703300-1355092001_thumb.jpg

post-54110-0-68676800-1355092011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oare imi raspunde careva daca mentionez ca ursuletzu este a sotiei mele? :)))

 

Salut.

Am o problema prin care sigur ati mai trecut:

 

vreau sa schimb casetofonul tot cu un Blaupunkt (de pe un Logan) si nu stiu ce mufe/adaptoare trebuie sa iau ca sa pot face trecerea de la asta vechi la care am si atasat poze, la asta nou cu mufa iso.

 

parca si mufa de la antena radio difera, sa ma corectati daca gresesc.

 

mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.