Jump to content

fum cand acccelerez pe benzina :(


BMW e 46

Recommended Posts

Din ce cauza scoate fum , am un bmw E 46 1.8 benzina 118 cai , cand dau in ea imi scoate fum pe teava de esapament nustiu din ce cauza :( , si pe timp de iarna scoate aburi pe teava de esapament mereu :(. Cui i sa mai intamplat astept pareri , sfaturi c etc multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Am acelasi tip de masina,aeeasi motorizare si vreu sa spun ca si la mine scoate putin fum cand ii "scot plamanii",iar cu condensul(aburi cum spui tu)iarna e ceva normal cand motorul este rece.Precizez ca am finala sport,intermediara scoasa,admisie sport si este si resoftata. Edited by kshu 09
Link to comment
Share on other sites

Pot fi multe motive, incepand cu sondele Lambda, debitmetru, bujii si chiar o benzina proasta. O diagnoza te poate lamuri ce si cum.

ias face o diagnoza dupa sarbatori multumesc pentru sfaturi

 

Am acelasi tip de masina,aeeasi motorizare si vreu sa spun ca si la mine scoate putin fum cand ii "scot plamanii",iar cu condensul(aburi cum spui tu)iarna e ceva normal cand motorul este rece.Precizez ca am finala sport,intermediara scoasa,admisie sport si este si resoftata.

si ai rezolvat problema ? iti mai scoate fum ? j eu vreau sa imi pun finala sport j kit de admisie dar vreau sa rezolv aceasta problema mai intai ..

Edited by BMW e 46
Link to comment
Share on other sites

ias face o diagnoza dupa sarbatori multumesc pentru sfaturi

 

 

si ai rezolvat problema ? iti mai scoate fum ? j eu vreau sa imi pun finala sport j kit de admisie dar vreau sa rezolv aceasta problema mai intai ..

Pai cred ca din cauza ca i-am scos tobele si am montat chitul de admisie da putin fum.Dar acum sa nu te gandesti ca scoate ca un diesel...da putin si doar in forja mare!Eu nu imi fac probleme din cauza asta si cred ca nici tu nu ar trebuii atata timp cat masina e in parametrii.Pe a mea am pus-o de 2 ori pe dyno si o data pe tester si e in regula.

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca din cauza ca i-am scos tobele si am montat chitul de admisie da putin fum.Dar acum sa nu te gandesti ca scoate ca un diesel...da putin si doar in forja mare!Eu nu imi fac probleme din cauza asta si cred ca nici tu nu ar trebuii atata timp cat masina e in parametrii.Pe a mea am pus-o de 2 ori pe dyno si o data pe tester si e in regula.

si eu am puso si era ok acum cateva luni dar mie sa nu aibe ceva grav :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca benzina buna te scuteste de multe neplaceri.Gandeste-te ca numai un filtru de benzina costa 120 ron sa nu zic de injectoare.Ai prins ideea nu??

Cu placere!

da asa e foarte adevarat

 

da asa e foarte adevarat

De maine o sa bag numai de la OMV cea mai scumpa benzina

Edited by BMW e 46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.