Jump to content

schimbare baterie e90


mariusnfs

Recommended Posts

a trebuit sa schimb bateria de la masina si am optat pentru una de 85ah silver de la varta . dupa ce am schimbat-o alternatorul baga 14.9-15.0 ceea ce e foarte mult fata de 13.8-14.4 cat trebuie . am inteles ca se face o recodare de baterie dar ca nu e posibila decat cu bateria originala. a facut cinava aceasta recodare cu alta baterie decat cea originala?

o zi buna si la multi ani!!

 

astept parerile voastre

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ba da, este nevoie.

De ce? ca nu inteleg. Stiam ca inregistrarea consta in setarea in comp. masinii a caracteristicilor bateriei noi; daca pui una identica de ce mai este necesara operatiunea?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

in prima faza eu mi-am resetat cu inpa . am vazut ca nu s-a schimbat nimik si am fost pana la ei am zis ca poate au ceva in plus . cand au pus testerul lor s-a vazut ca fusese resetata bateria , deci merge si cu inpa . acum nu stiu daca bateria revenea la valoare de incarcare intre 13.8-14.4 daca nu se reseteaza bateria din computer . ideea este ca am mai multi prieteni cu bmw ( e90 , e60 , e70 ) care au schimbat bateria si tot asa incarca 14.8-14.9 si nu a scazut nici pana acum in valorile 13.8-14.4 dupa multi km .

 

o zi buna

Edited by mariusnfs
Link to comment
Share on other sites

a trebuit sa schimb bateria de la masina si am optat pentru una de 85ah silver de la varta . dupa ce am schimbat-o alternatorul baga 14.9-15.0 ceea ce e foarte mult fata de 13.8-14.4 cat trebuie . am inteles ca se face o recodare de baterie dar ca nu e posibila decat cu bateria originala. a facut cinava aceasta recodare cu alta baterie decat cea originala?

o zi buna si la multi ani!!

 

astept parerile voastre

 

Eu am schimbat.o saptamana trecuta. E important sa ai un tester bmw ....intri in centralina masinii si ii spui k ai schimbat bateria. Iar daca o pui mai mare nu are nici o importanta,ai sa vezi k ai akolo o optiune unde te intreaba ce fel de baterie(ma refer la culoare) si ce marime e(ma refer la amperaj). In cazul in care nu ai pus o baterie originala,ai akolo o optiune care o selectezi si ii spui k bateria nu este originala. E foarte important k in momentul schimbarii bateriei sa incerci sa lasi masina conectata la o alta baterie,pare banal dar e fff important

Link to comment
Share on other sites

E foarte important k in momentul schimbarii bateriei sa incerci sa lasi masina conectata la o alta baterie,pare banal dar e fff important

 

??? esti convins?

 

dupa cateva drumuri mai lungi masina a revenit la normal incarca 14-14.1 V

 

pentru ca nu ai inregistrat schimbarea de baterie, incarcarea bateriei s-a facut conform istoricului de incarcare/descarcare memorat in ibs: astfel incarcarea era corespunzatoare unei baterii descarcate; dupa ce ai facut ceva km si histograma de incarcare s-a modificat incarcarea a revenit la normal

Link to comment
Share on other sites

??? esti convins?

 

 

 

pentru ca nu ai inregistrat schimbarea de baterie, incarcarea bateriei s-a facut conform istoricului de incarcare/descarcare memorat in ibs: astfel incarcarea era corespunzatoare unei baterii descarcate; dupa ce ai facut ceva km si histograma de incarcare s-a modificat incarcarea a revenit la normal

vrei sa spui ca merge si fara inregistrare, se modifica histograma singura?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.