Jump to content

E46 328/330 Short Shift Lever Kit - SSK


Alex Iulian

Recommended Posts

Am eu unul cumparat de la @elspa de pe forum, deci "aftermarket".

Modificarea felului in care se simte schimbarea treptelor este una majora. Cursa mi se pare cu 50% mai scurta si masina "pare" mult mai sportiva. Intra mai dur in viteze si schimbatorul este mai rigid, dar asta imi place.

Nu stiu daca si la cel adaptat de la un alt BMW sunt aceleasi schimbari, dar cel care l-am cumparat eu a fost peste asteptari.

Link to comment
Share on other sites

Am eu unul cumparat de la @elspa de pe forum, deci "aftermarket".

Modificarea felului in care se simte schimbarea treptelor este una majora. Cursa mi se pare cu 50% mai scurta si masina "pare" mult mai sportiva. Intra mai dur in viteze si schimbatorul este mai rigid, dar asta imi place.

Nu stiu daca si la cel adaptat de la un alt BMW sunt aceleasi schimbari, dar cel care l-am cumparat eu a fost peste asteptari.

 

 

 

 

ce firma e? cat ai dat pe montaj

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

mda asta de are colegul Gimi e cam hard core :)

acum depinde de gusturi mie mi s-a parut prea scurt :D

 

PS:la Performance BMW afirma ca,cursa s-ar reduce cu 30% ,montajul habar nu am cat poate fi ,eu sper sa il pun ori luna asta ori in martie aprilie la un amic,dar nu am discutat pretul inca.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

ce firma e? cat ai dat pe montaj

 

Nu este de firma...e un "no name" luat de aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/90487-quick-short-shifter-bmx-e30-36-e46-e39-e34-m3-etc/

Dar nu am nici un fel de probleme cu el, nu caraie sau agata, este chiar foarte precis odata ce te obisnuiesti cu modul mai dur de schimbare. Pe montaj am dat 130 ron, dar se schimba usor de catre cineva care stie ce face.

Link to comment
Share on other sites

cel din linkul postat de mine, e putin mai scump si e dedicat e46 328/330i

E46 328/330 Short Shift Kit

 

Reduce your shift throw for a more sporty feel. Because the included levers are original BMW parts with rubber vibration dampening, there is no annoying rattling transmitted to the inside of the car unlike some aftermarket SSKs. Each kit uses all original BMW components and includes a new shift lever specially modified for your fitment, new pivot cup, new nylon spec washers, new circlips and installation instructions. Installation typically takes 30-45 minutes using only basic hand tools.

 

 

Shortens shift throw by 25%. Works with all '99-'04 E46 328 and 330 5-speed models, excluding 325/330Xi.

 

 

 

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

25117528881

 

asta e codul corect,s-a pus pe mai multe modele deci poti sa il iei si din dezmembrari(atat sa nu le zici ce si cum ca vor dubla pretul) :D

edit,hmm se pare ca nu?

@Bogdan -cumva linkul tau se refera la 330i 6 trepte?! :download:

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

25117528881

 

asta e codul corect,s-a pus pe mai multe modele deci poti sa il iei si din dezmembrari(atat sa nu le zici ce si cum ca vor dubla pretul) :D

edit,hmm se pare ca nu?

@Bogdan -cumva linkul tau se refera la 330i 6 trepte?! :download:

mda,deci ignora codul de mai sus

328i nu pare sa fi beneficiat de optiunea de a pune short shift Performance,so probabil ca va trebui sa iei ceva aftermarket.later edit:aparent cutia de 328 are shifterul care e vandut ca Performance pentru 325i

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=25117527257&showeur=on

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.