Jump to content

Ulei Lukoil 5W40 Bun Sau Nu?


iustinberar

Recommended Posts

Salutare oameni buni,am un 318 is din 94 si tocmai am castigat la tombola.lukoil.ro un bidon de 4 l ulei motor Lukoil 5w40,merge sa il bag la e36-le meu?Nu ma grabesc sa il schimb pana la primavara,sunt curios a mai bagat careva ulei lukoil,mentionez ca pe bidon scrie "BMW LONGLIFE"

Nu te risca cu asa ceva. :no:

Poate la un tractor daca ai prin preajma :download:

Link to comment
Share on other sites

depinde de masina in care pui si uleiul.la un seria 7 probabil ca nu este indicat,dar la o masina mai veche probabil este bun si romanesc

 

offtopic:

prima poza ar merge foarte bine in alta parte pusa...dar nu ma astept sa o pui singur.

alex unde ar merge prima poza? :) chiar nu stiu la ce te referi

 

mai ales cele 4 iesiri de la tobele de esapament si chestea, numa asa o pot numi, aia cromata de pe portbagaj...

 

cat despre ulei, cum spunea cineva mai sus, poate la vreun tractor sau vreo dacie 1300 :D

Muerte ,masina nu o am demult ,asa am luat-o, chestia cromata de la portbagaj a venit impreuna cu alte 4 chestii la fel montate pe manerele usilor,pe fata nu e ca am schimbat manerul,tre sa o lipesc inapoi,ma bucur ca va plac tobele,ca am primit cateva critici,cum ca ar fi prea scoase inafara,sau cum ca ar fi numa de forma,nu sunt numai de forma,sunt functionale ambele,deci in concluzie sa nu bag uleiul ala in masina ziceti voi?

Link to comment
Share on other sites

Pai colegul facea trimitere la topicul -->link

Chestile alea cromate dau ca nuca in perete, iar evacuarea aia cu 4 tevi e total nepotrivita pt un e36.

Pt 6000km max nu cred ca iti strica uleiul ala, numai sa nu il ti mai mult. Asa faci si un engine flush la motor, iar ulterior pui ceva mai de calitate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare oameni buni,am un 318 is din 94 si tocmai am castigat la tombola.lukoil.ro un bidon de 4 l ulei motor Lukoil 5w40,merge sa il bag la e36-le meu?Nu ma grabesc sa il schimb pana la primavara,sunt curios a mai bagat careva ulei lukoil,mentionez ca pe bidon scrie "BMW LONGLIFE"

 

uleiul ala e facut special pt masina ta.

mai are o cifra dupa long life.:goodjob:

Link to comment
Share on other sites

alex unde ar merge prima poza? :) chiar nu stiu la ce te referi

 

Muerte ,masina nu o am demult ,asa am luat-o, chestia cromata de la portbagaj a venit impreuna cu alte 4 chestii la fel montate pe manerele usilor,pe fata nu e ca am schimbat manerul,tre sa o lipesc inapoi,ma bucur ca va plac tobele,ca am primit cateva critici,cum ca ar fi prea scoase inafara,sau cum ca ar fi numa de forma,nu sunt numai de forma,sunt functionale ambele,deci in concluzie sa nu bag uleiul ala in masina ziceti voi?

incepusesi atat de bine cand ai spus ca asa ai cumparat masina,ca asteptam sa dai un termen cand faci sa dispara chestiile alea de pe ea si cand colo.....

 

in princiupiu ca sa fie totul cat mai ok ar trebui sa faci masina sa arate cat mai oem.astfel toti am fi multumiti.

exista foarte multe chestii oem care iti pot face masina SPECIALA,nu tuningul ala din vitan

Link to comment
Share on other sites

mai ales cele 4 iesiri de la tobele de esapament si chestea, numa asa o pot numi, aia cromata de pe portbagaj...

 

cat despre ulei, cum spunea cineva mai sus, poate la vreun tractor sau vreo dacie 1300 :D

 

colegul chiar aia zicea, ca la la unele masini nu prea conteaza ce ulei pui in ele

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

colegul chiar aia zicea, ca la la unele masini nu prea conteaza ce ulei pui in ele

 

 

stiu viper, dar poate chiar ii place masina care o are, si daca pe exterior nu arata pe gustul nostru, macar motorul sa ii functioneze cum ar trebui si poate cu timpul va vedea si el, ca masina chiar daca nu are chestiile alea cromate si esapamentul acela, poate sa arate foarte frumos si in acelasi timp sa fie speciala cu "chestii" OEM.

Link to comment
Share on other sites

incepusesi atat de bine cand ai spus ca asa ai cumparat masina,ca asteptam sa dai un termen cand faci sa dispara chestiile alea de pe ea si cand colo.....

 

in princiupiu ca sa fie totul cat mai ok ar trebui sa faci masina sa arate cat mai oem.astfel toti am fi multumiti.

exista foarte multe chestii oem care iti pot face masina SPECIALA,nu tuningul ala din vitan

Alex ,sa sti ca si mie mi-a trecut prin cap sa o fac cat mai originala,de aceea am si un alt post in care schimb farurile astea cu faruri originale,nu va luati chiar asa de mine ca e primul meu bmw,am mai avut doar mazda mx3 v6,vectra B,A,si golf 3,nu sunt deloc expert in bmw,imi plac demult pisicutele,pe asta am dat o mazda mx3 V6 la schimb si am de gand sa o tin ca imi place mult cum merge masina

 

Pai colegul facea trimitere la topicul -->link

Chestile alea cromate dau ca nuca in perete, iar evacuarea aia cu 4 tevi e total nepotrivita pt un e36.

Pt 6000km max nu cred ca iti strica uleiul ala, numai sa nu il ti mai mult. Asa faci si un engine flush la motor, iar ulterior pui ceva mai de calitate.

Asta cu engine flush e foarte buna ideea,mie mi-s duse rolele de la transmisie,suruie tare ,si cauciucurile sunt praf,asta e singurul motiv pt care nu investesc acum in ulei mai bun,vreau sa schimb rolele si cauciucurile,si cam costa toate astea,bag acum uleiul asta de necaz si prin vara il dau afara,ca ce am acum in motor ,e ulei negru,mizerabil,la servo la fel,ulei negru,praf si ala tre sa il schimb,va multumesc pt recomandari

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Raspund si eu celor care recomanda acest ulei tractoarelor :),

 

In primul rand ACEST ULEI este COMPLET SINTETIC spre deosebire de uleiul OE BMW 5w-40 care este SEMI SINTETIC

 

La o simpla cautare este foarte simplu de remarcat in specificatiile lui

LUKOIL LUXE Sintetic SAE 5W-40

Nivel de performanta: API SM/CF

ACEA: A3/B4-08

Aprobari: BMW LL-01

Indeplineste cerintele: BMW Longlife-98

Ulei de motor FULL SINTETIC universal, destinat utilizarii in toate anotimpurile, complet SINTETIC

 

BMW Super Power 5W40

Aprobari: BMW LONGLIFE 98

Performante: API SL/CF, ACEA A3/B3/B4

Ulei de motor SEMI SINTETIC ( MINERAL + SINTETIC )

 

P.S. Eu nu am avut bmw cu norme LL-98 sau LL-01 dar folosesc acest ulei Lukoil luxe la Renault si se comporta extraordinar

P.S 2 Trageti singuri concluziile, bmw 5w40 costa 25 ron litrul si luk oil 5w40 costa 30-35 ron litrul ( putine uleiuri sunt full sintetice pe piata )

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare oameni buni,am un 318 is din 94 si tocmai am castigat la tombola.lukoil.ro un bidon de 4 l ulei motor Lukoil 5w40,merge sa il bag la e36-le meu?Nu ma grabesc sa il schimb pana la primavara,sunt curios a mai bagat careva ulei lukoil,mentionez ca pe bidon scrie "BMW LONGLIFE"

 

 

Sfatul meu:inainte de a baga uleiul in motor,pune-i un aditiv...si fi permanent cu ochii pe joja!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare oameni buni,am un 318 is din 94 si tocmai am castigat la tombola.lukoil.ro un bidon de 4 l ulei motor Lukoil 5w40,merge sa il bag la e36-le meu?Nu ma grabesc sa il schimb pana la primavara,sunt curios a mai bagat careva ulei lukoil,mentionez ca pe bidon scrie "BMW LONGLIFE"

iti cumpar eu uleiul cu 50 ron = transport a mea consuma oricum daca esti de acord astept un semn o733255121

Link to comment
Share on other sites

Intradevar cam vechi topicul,pana la urma am bagat uleiul,am facut 6000 km ,a scazut foarte foarte putin pe joja,ce s zic ,masina se comporta bine ,nu am avut probleme,acum luna viitoare il dau afara si pun Castrol,am fost sfatuit de mai multa lume ca ar fi mai indicat,ziceti si voi ce fel de Castrol.Motorul e m42b18 din 94.Cu un drum am facut engin flushul cu uleiul asta cu toate ca nu e deloc ieftin sa stiti,bidonul de 4 l l=am castigat dar la is intra 5 l ,cand am fost sa mai iau 1l identic m-a costat 40 de lei

PS ,am reusit intre timp sa scap de farurile sonar ca nu vedeai deloc cu ele,am montat zkw cu lupe ,si i-am mai pus proiectoare fumurii cu xenoane,acuma caut manere oem,de pe astea nu pot deslipi cromul,nu merge,si cu tobele sunt in tratative acum cu cineva sa imi dea la schimb toba originala pe astea alea mele

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.