Jump to content

Zgomot Rulment Presiune Ambreiaj


Recommended Posts

Salutari, am si eu o problema, la un e46 m-pak 2005, 150CP manual 6 trepte: cand calc pedala de ambreiaj foarte putin, se aude un zgomot, un "huruit" sa ii zic mai ardeleneste... daca calc de tot nu se mai aude deloc. in rest schimba bine, nu patineaza ambreiajul, nu bruscheaza... ar trebui sa ma ingrijorez? mai merge o vreme asa ? macar 2000 km? va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

al meu face asa de vreo 10k km.cand am vrut sa il schimb mecanicul a spus ca nu are rost...deci...mai merge si al tau...

 

Serios acum, daca face zgomot rulmentul inseamna ca este defect destul de tare, s-a dus tratametul de pe bile si a prins joc. Sa pleci la drum cu el asa este doar loterie! Durata de viata poate sa fie de la 1 apasare a ambreiajului la un numar foarte limitat de apasari!

In concluzie schimba mecanicul!

 

 

@dextercos320d - De unde ai aceasta informatie? Cum ai dedus acest lucru? Explica, poate intelegem si noi!

 

@NicuFlorea - poti schimba doar rulmentul, fara ambreia. Nu trebuie umblat la ambreiaj, rulmentul se afla pe cutie! Este treaba de maxim o ora!

Link to comment
Share on other sites

Serios acum, daca face zgomot rulmentul inseamna ca este defect destul de tare, s-a dus tratametul de pe bile si a prins joc. Sa pleci la drum cu el asa este doar loterie! Durata de viata poate sa fie de la 1 apasare a ambreiajului la un numar foarte limitat de apasari!

In concluzie schimba mecanicul!

 

 

@dextercos320d - De unde ai aceasta informatie? Cum ai dedus acest lucru? Explica, poate intelegem si noi!

 

@NicuFlorea - poti schimba doar rulmentul, fara ambreia. Nu trebuie umblat la ambreiaj, rulmentul se afla pe cutie! Este treaba de maxim o ora!

stiu ca rulmentul actioneaza pe placa de presiune... dar na... m-am gandit si la varianta schimbarii doar a rulmentului... dar tot trebuie data cutia jos... e putin de munca, mai mult de o ora

Link to comment
Share on other sites

stiu ca rulmentul actioneaza pe placa de presiune... dar na... m-am gandit si la varianta schimbarii doar a rulmentului... dar tot trebuie data cutia jos... e putin de munca, mai mult de o ora

 

 

Se desfac urmatoarele:

 

1. Scutul

2. Evacuarea

3. Protectia termica de la evacuare

4. Cardanul

5. jugul de la cutie

6. Cutia

 

Si atat. Cu un pistol pneumatic este gata in maxim o ora ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ai citit ce am scris?

 

NUMAR LIMITAT DE APASARI

 

Ia sa ma auziti pe mine:cand apas ambreiajul la pana la jumatate huruie, normal ca am schimbat kit-ul, dar fara volanta, care parea buna adik mai merge 2 poate 3 ani ma gandesc ca este bun motivul pentru a nu schimba si volanta mai ales ca este 1000 lei/luk,dar surprize are acelasi zgaomot si acelesi simtome adik huruie cand apas pana la jumatate ,mecanicul crede ca are ceva si la cutie,dar cutia intra bine in viteza.

bmw e46 320d,2005,150cp.

Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

De cand am postat prima data, si pana acum, nu am avut probleme grave cu ambreiajul. Doar acum am masina in service sa schimb tot, kitul + volanta cu masa dubla LUK. Is curios cand va fi gata cum va fi :D. Ciudat ca la tine ai aceleasi simptome si dupa schimb...

 

Am uitat sa specific, am facut aproape 30.000 km cu huruitul ala, in ultima vreme parca se auzea mai tare, dar in rest nimic.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa schimb ambreiajul si volant,deoarece imi trepideaza la plecarea de pe loc si de o saptamana bate putin cand apas la jumatate ambreiajul.Sunt in dubii sa cumpar Luk sau pe original.As opta pe original,masina are peste 200mii km din care 70mii resoftata si este cea de fabrica.Diferenta de pret nu este asa mare 5-700 lei.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Salutare si la mine cand apas pedala de ambreiaj pe jumate incepe sa huruie, oare trebuie schimbat tot kitul? Mentionez ca merg cu ea asa de vreo 700km pot sa schimb doar rulmentul de presiune ,nu are probleme ambreajul este f bun si volanta cred doar ca huruie cred ca e de la rulment ..asa este? Multumesc! Ast un sapuns baieti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.