Jump to content

Unde tre' sa stea nivelul de ulei optim?


Recommended Posts

Am verificat azi joja de ulei (nu mai verificasem din iulie) si am vazut k nivelul era in dreptul cifrei 1.

Joja de ulei are 2 scobituri intre care este o parte gradata. Deci uleiul era la 1, un pic mai sus de scobitura de jos. Acum este la 7, exact la mijlocul din partea gradata! O fi bine? Stie cineva?

LE:N-ar trebui sa se aprinda vrun' bec daca nivelul e prea jos?

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Ai cifre pe joja? :blink:  E prima oara cand aud.

 

Intre minim si maxim pe joja, este cam 1 litru. Deci fa-ti si tu o idee.

162419[/snapback]

Da, am cifre si maine o sa fac o poza! la jumate e 7

...si deci ar trebui sa stea chiar la maxim zici tu, nu?

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

la nivelul de ulei eu zic ca e destul de clar pt orice masina ...nivelul e bine sa fie maxim sau cat mai aproape de maxim

162429[/snapback]

din cate stiu eu bine e undeva pe la jumatate ... am auzit pers cu ulei la maxim sau putin peste ca au patit o groaza de lucruri urate pe acolo....

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu bine e undeva pe la jumatate ... am auzit pers cu ulei la maxim sau putin peste ca au patit o groaza de lucruri urate pe acolo....

162477[/snapback]

nu vreau sa te contrazic dar cred ca persoanele de la care ai auzit cu siguranta au pus uleiul cand masina avea motorul cald si le indica mai putin,dupa care au realizat (sau nu)ca au mai mult decat trebuie si din cauza asta au si probleme sau au avut .Intreaba la orice service si o sa ti se spuna ca nivelul optim la ulei trebuie sa fie la maxim

Link to comment
Share on other sites

Am verificat azi joja de ulei (nu mai verificasem din iulie) si am vazut k nivelul era in dreptul cifrei 1.

Joja de ulei are 2 scobituri intre care este o parte gradata. Deci uleiul era la 1, un pic mai sus de scobitura de jos. Acum este la 7, exact la mijlocul din partea gradata! O fi bine? Stie cineva?

LE:N-ar trebui sa se aprinda vrun' bec daca nivelul e prea jos?

162406[/snapback]

daca ai senzorul dus nu o sa ti indice :blink:

Link to comment
Share on other sites

... La maxim in momentul in care mergi sportiv, 5000-6000 ture, tachetii hidraulici incep sa bata, si culmea motorul are o presiune de ulei mai mica decat ar avea cu uleiul intre cele 2 limite.

 

Cum asa ? E contra oricarei logici !

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
eu zic ca e clar...atata timp cat fabricantu indica exact cantitatea de ulei ce trebuie schimbata....si dupa ce pui exact cantitatea respectiva ->nivel maxim,atunci nivelul trebuie sa stea maxxim
Link to comment
Share on other sites

Uleiul trebuie sa stea la maxim in momentul cand s-a facut schimbul!!

 

Apoi, cand dai prima cheie o cantitate din el mai scade, deoarece isi face circuitul prin motor!

 

Deci uleiul trebuie sa fie la maxim, numai dimineata cand e motorul rece si s-a scurs tot din el in baie!!

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
dar nici nu-l poti verifica cu motorul cald...la multe masini dupa cateva minute de cand ai oprit motorul daca verifici joja e toata improscata de ulei cu mult peste nivelul maxim....nu se intelege nimic.E mai mult decat evident ca uleiul se verifica numai la rece la cel putin 30-40min de la oprirea motorului
Link to comment
Share on other sites

Citez ce scria intr-un manual de reparatii la un auto cu tacheti hidraulici fabricatie 2004-2005. ,, Este interzis a se rula cu autovehiculul, cu nivelul de ulei la MAX, deoarece prin rotatia vibrochenului, se pot produce spume si goluri de aer care se ridica spre tachetii hidraulici, producund zgomote metalice ducand la deteriorarea tachetilor si axelor cu came"

Deasemeni: ,, Este interzis a se rula cu autovehiculul cu nivelul de ulei sub minim, deoarece se poate produce griparea subansamblelor motorului"

 

Plus de asta in momentul in care schimbi uleiul, fiti siguri ca aproximativ 500gr. intra in filtrul de ulei, fara a mai vb. de subansamble. Deci nu are cum sa stea la max. in timpul rulajului. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
imi pare rau dar m-i se pare ciudat ceea ce spui...in primul rand uleiul nu face spume asta e clar si ar fi aiurea sa ne contrazicem pe ideea asta,iar faza cu tachetii hidraulici pica din start.numai daca amesteci un ulei mineral cu unu sintetic face spume...Sunt totusi de acord cu ideea referitoare la rularea pe nivel minim...
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau dar m-i se pare ciudat ceea ce spui...in primul rand uleiul nu face spume asta e clar si ar fi aiurea sa ne contrazicem pe ideea asta,iar faza cu tachetii hidraulici pica din start.numai daca amesteci un ulei mineral cu unu sintetic face spume...Sunt totusi de acord cu ideea referitoare la rularea pe nivel minim...

163204[/snapback]

 

Citeste manualul de reparatii la Daewoo Cielo si te vei convinge. Are tacheti hidraulici si chiar daca e o masina depasita sistemul este asemanator (ax cu came in cap, tacheti hidraulici etc.) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
da...asa este...multe masini vechi au tacheti hidraulici...dar uleiul prea mult nu face spume...asta incercam sa zic....prin natura lui,compozitie,textura nu face spume...
Link to comment
Share on other sites

da...asa este...multe masini vechi au tacheti hidraulici...dar uleiul prea mult nu face spume...asta incercam sa zic....prin natura lui,compozitie,textura nu face spume...

163293[/snapback]

 

Pai si eu cu ce-s vinovat, daca asa au scris aia acolo? :blink:

Poate au gresit la traducere! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.