Jump to content

Dovada ExistenĂžei Unor DotĂŁri


adrianrus

Recommended Posts

Cum mă aşteptam, trebuie să demonstrez existenţa airbag-urilor cu care maşina este dotată.

Airbag-ul nu a sărit la impact (nu purtam centură) şi compania de asigurări o ţine sus şi tare că maşina nu are airbag-uri sau că au fost demontate sau ici şi pe dincoace.

 

Numărul de km (despre care susţineau că nu este real şi că este prea mic) l-am demonstrat la reprezentanţă.

A mai rămas problema airbag-urilor.

 

Există un site sau o posibilitate de a dovedi existenţa unor dotări pe care un anumit număr de şasiu le are?

 

Mulţumesc.

 

PS: sper să nu vă ajute vreodată topicul ăsta.

Edited by adrianrus
Link to comment
Share on other sites

Pai cei de la reprezentanta nu pot face asta?

 

Au zis cĂŁ dacĂŁ martorul de airbag nu este aprins maÂşina are airbag. Mi-au sugerat sĂŁ ĂŽi chem pe cei de la asigurĂŁri sĂŁ-l taie Âşi dacĂŁ existĂŁ sĂŁ-l plĂŁteascĂŁ (nu vor face asta, evident).

Li s-a pĂŁrut cam absurd sĂŁ-mi dea ĂŽn scris Âşi Âştampilat poveÂşti de genul ĂŁsta.

Link to comment
Share on other sites

poti sa faci urmatorul test :

cand pui contactul, trebuie sa ti se aprinda martorul de la airbag, apoi, dupa cateva secunde sa se stinga impreuna cu celalate beculete.

Anyway, din ceea ce stiu eu, airbag-ul se deschide in caz de impact frontal peste viteza de 40-50 km/h si cu centura de siguranta pusa !

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

poti sa faci urmatorul test :

cand pui contactul, trebuie sa ti se aprinda martorul de la airbag, apoi, dupa cateva secunde sa se stinga impreuna cu celalate beculete.

Anyway, din ceea ce stiu eu, airbag-ul se deschide in caz de impact frontal peste viteza de 40-50 km/h si cu centura de siguranta pusa !

 

Ăia de la BucureÂşti n-au avut ĂŽncredere ĂŽn pozele constatatorului lor de la Cluj, n-are sens sĂŁ mĂŁ apuc eu de pozat bordul, de-aceea am nevoie de hârtii.

ÂŞtii bine, eu eram fĂŁrĂŁ centurĂŁ Âşi ĂŽn treapta I.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu nu inteleg, de ce ai nevoie sa dovedesti ca ai airbag-uri, daca acestea nu au sarit si prin urmare nu trebuie inlocuit nimic la interior ?

 

Oricum, daca impactul nu a fost suficient de puternic, air-bag-ul nu sare.

 

In sfarsit, unui coleg de pe forum, AB Otopeni i-a emis pe loc o adeverinta ce dovedeste ca masina lui are Filtru de Particule (avea nevoie pentru RAR), deci nu vad de ce nu ti-ar elibera si tie o asemenea adeverinta in privinta air-bag-urilor... oricat de absurd ar parea.

 

Apoi, eu stiu ca adaca exista o problema la airbag, aceasta este semnalizata prin ceva mesaje in bord...

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg, de ce ai nevoie sa dovedesti ca ai airbag-uri, daca acestea nu au sarit si prin urmare nu trebuie inlocuit nimic la interior ?

 

Oricum, daca impactul nu a fost suficient de puternic, air-bag-ul nu sare.

 

In sfarsit, unui coleg de pe forum, AB Otopeni i-a emis pe loc o adeverinta ce dovedeste ca masina lui are Filtru de Particule (avea nevoie pentru RAR), deci nu vad de ce nu ti-ar elibera si tie o asemenea adeverinta in privinta air-bag-urilor... oricat de absurd ar parea.

 

Apoi, eu stiu ca adaca exista o problema la airbag, aceasta este semnalizata prin ceva mesaje in bord...

 

E vorba de o daunĂŁ totalĂŁ, lucrurile stau altfel ĂŽn cazul ĂŁsta.

ĂĂži evalueazĂŁ Âşi pata de pe tapiĂžerie (deÂşi eu nu am aÂşa ceva, au spus cĂŁ existĂŁ) ca sĂŁ-Ăži ĂŽncadreze maÂşina la cea mai joasĂŁ categorie de depreciere.

Probabil va trebui sã o urc pe platformã, sã o duc la reprezentanÞã, sã-i dea o cheie ºi sã scrie pe foaie: Da, are airbags.

Link to comment
Share on other sites

singuru mod prin care poti dovedi ca le ai...este sa desfaci tot si sa verifici, nu e greu, punei sa desfaca volanu, capacul din dreapta pasager, cortina.....alcumva nu s poate

 

prea multe sunt legate cu rezistente si se aprinde ok martotul airbag desi nu dispun de airbaguri...am verificat eu unul odata cu tester cu meseriasi, era ok...dar intre timp am observat ca centurile erau puscate!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
in cazul asta, mergi la AB Otopeni, cauta-l pe Paul Parpala si te va ajuta cu siguranta cu tot ce ai nevoie. Tot el l-a rezolvat si pe amicul cu DPF-ul zilele trecute, e foarte "pro client" ca sa zic asa.
Link to comment
Share on other sites

Eu am un document pe care l-am primit de la service ĂŽn 2009, ĂŽn care sunt trecute Vehicle information, Order Options, Series options (printat de pe https://www.parts.bmwgroup.com/features/featShowVehicleFeatures.do?vin=kl40000 ) dar nu vĂŁd nimic despre airbags pe acest document.

 

in cazul asta, mergi la AB Otopeni, cauta-l pe Paul Parpala si te va ajuta cu siguranta cu tot ce ai nevoie. Tot el l-a rezolvat si pe amicul cu DPF-ul zilele trecute, e foarte "pro client" ca sa zic asa.

 

MulĂžumesc, dar sunt din Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

daca te ajuta cu ceva poti sa trimiti un mail la reprezentanta bmw cu seria de sasiu si ei iti pot trimite un document cu lista optiunilor existente pe masina...

 

eu asa am facut acum un an cand aveam un E36 adus din Belgia... am primit un document PDF cu toate optiunile masinii...pana si despre tapiterie scria materialul folosit si culoarea.

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

dar care e motivul ;nu vor a te despagubi ca masina nu are airbag ?nu inteleg de ce trebuie sa le demonstrezi aspectul acesta ,e vorba de e36 si de airbagul din volan pt ca acesta exista de cand s-a facut masina si din 93 chiar si pt pasager deci nu inteleg
Link to comment
Share on other sites

dar care e motivul ;nu vor a te despagubi ca masina nu are airbag ?nu inteleg de ce trebuie sa le demonstrezi aspectul acesta ,e vorba de e36 si de airbagul din volan pt ca acesta exista de cand s-a facut masina si din 93 chiar si pt pasager deci nu inteleg

 

Airbag-ul nu s-a deschis la impact Âşi susĂžin cĂŁ maÂşina nu are dotarea asta =» nu despĂŁgubesc corect.

325i, E46, 2004.

Link to comment
Share on other sites

Airbag-ul nu s-a deschis la impact Âşi susĂžin cĂŁ maÂşina nu are dotarea asta =» nu despĂŁgubesc corect.

325i, E46, 2004.

pai aici nu mai poate fi vorba de inexistenta :rolleyes: doar daca masina are modificari ;deci nu cred ca o rep. nu poate sa iti dea o hartie prin care sa confirme ca masina are 6 sau 8 airbaguri;alege o rep. mergi la ei si expune problema si ai sa vezi ca va fi ok ///ce dracu de firma de asig.e la mijloc?

Link to comment
Share on other sites

am vazut acum masina pe autovit ,pacat ,ai fost tu de vina?

Myx---cred ca firma de asigurari s-ar eschiva si daca ar vedea cum se spune negru pe alb de aceea e nevoie de un act doveditor /cum dracu sa spui la un bmw din 2004 ca nu are airbaguri

Link to comment
Share on other sites

Nu imi dau seama cum sustin ei ca masina nu este dotata cu airbag din moment ce locurile sunt marcate clar. Doar nu scriau pe volan (si pe portiere si pe stalpi de la parbriz) doar de dragul de a scrie airbag.

Sa te uiti daca ai airbag-uri si pe usile din spate, pt ca sunt optionale si apar in lista de optiuni. (261 SIDE AIRBAG FOR REAR PASSENGERS). De unde reiese ca cele din fata sunt standard. Nu cred ca isi pune cineva airbag-uri doar pe locurile din spate :)

Edited by raazvan
Link to comment
Share on other sites

am vazut acum masina pe autovit ,pacat ,ai fost tu de vina?

Myx---cred ca firma de asigurari s-ar eschiva si daca ar vedea cum se spune negru pe alb de aceea e nevoie de un act doveditor /cum dracu sa spui la un bmw din 2004 ca nu are airbaguri

 

se pare ca ei sunt turci , deci le pui airbagul in brate si e cea mai buna dovada ,in nici o instanta nu ar putea sa nege asta , indiferent ce figuri au in cap . Evident ca sta in natura firmei de asigurari sa incerce sa gaseasca orice modalitate de a se sustrage vreunei plati. Deci in cel mai rau caz le pui airbagurile in brate . Si game over .

Link to comment
Share on other sites

Am gasit mentiunea asta in manualul de utilizare e46 - The airbags do not deploy in response to minor collisions, rear impacts, and certain kinds of vehicle rollover - . Mai este o mentiune interesanta - Please note that the word AIRBAG imprinted on the door trim panel indicates the airbag's location.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.