Jump to content

Dovada ExistenĂžei Unor DotĂŁri


adrianrus

Recommended Posts

Toata istoria asta mi se pare una dintre cele mai idioate idei care a debitato un asigurator (din cate am mai auzit) numai ca sa nu plateasca sau sa plateasca mai putin.

 

Masina din 2004 fara airbag-uri ?!?! ...asta-i tare !

 

Eu zic ca e s-au documentat putin si ca dotarile standard nu prea sunt trecute pe undeva precum dotarile extra sau optionale... de exemplu unde scrie ca masina are scaune ? ...suna la fel de idiot

Link to comment
Share on other sites

Am gasit mentiunea asta in manualul de utilizare e46 - The airbags do not deploy in response to minor collisions, rear impacts, and certain kinds of vehicle rollover - . Mai este o mentiune interesanta - Please note that the word AIRBAG imprinted on the door trim panel indicates the airbag's location.

 

Ăl ai cumva Âşi ĂŽn format pdf? MulĂžumesc.

 

Dar faza aia cu pata pe tapiterie cum ai rezolvat-o ? Ai zis ca ti-au trecut ca masina avea pata pe tapiterie desi nu avea, nu le-ai zis? nu ai facut scandal ? cum ai dres-o ?

 

Toate discuĂžiile cu asiguratorul se consumĂŁ prin email. Nu primeÂşti nimic semnat, Âştampilat, sau numĂŁr de ĂŽnregistrare pe documentele pe care le depui la ei (ĂŽmputernicire, deviz, etc. )

Prin email ĂŽĂži explicĂŁ urmĂŁtoarele: Ăži-am propus suma asta drept despĂŁgubire pentru cĂŁ am ĂŽncadrat maÂşina la stare de ĂŽntreĂžinere satisfĂŁcĂŁtoare deoarece nu au sĂŁrit airbag-urile Âşi credem cĂŁ nu existĂŁ, am gĂŁsit pete pe tapiĂžerie ĂŽn pozele pe care le-am fĂŁcut, numĂŁrul de km nu este chiar real, nu credem cĂŁ o maÂşina din 2004 poate avea acest numĂŁr de km.

 

Toate acestor lucruri Încerc sã le dau rãspuns corect ºi legal prin hârtii semnate/ºtampilate.

 

am vazut acum masina pe autovit ,pacat ,ai fost tu de vina?

Myx---cred ca firma de asigurari s-ar eschiva si daca ar vedea cum se spune negru pe alb de aceea e nevoie de un act doveditor /cum dracu sa spui la un bmw din 2004 ca nu are airbaguri

 

Da, Încerc sã vând maºina unui proprietar sau service care este În stare sã o repare ºi efortul nu va fi foarte mare, zic eu.

Ămi pare foarte rĂŁu pentru maÂşinĂŁ ĂŽn primul rând pentru cĂŁ aratĂŁ impecabil ĂŽn interior Âşi am ĂŽntreĂžinut-o exemplar.

Din pãcate nu cred cã voi reuºi sã o vând prea curând ºi deci o Þin la cãldurã :)

 

si totusi care ar fi problema sa desfaci toate locurile unde sunt airbaguri si sa le arati existanta fizica a pungilor . platesti un mecanic si cam asta e , chemi constatator sa vada cu ochii lui .

 

A venit de douĂŁ ori pânĂŁ acum. Constatatorul pune beĂže ĂŽn roate Âşi apoi aruncĂŁ mingea ’la BucureÂşti se analizeazĂŁ dosarele’, dar ĂŽn schimnul de mail-uri Cluj-BucureÂşti-Eu el ridicĂŁ toate aceste probleme ca fiind existente, deÂşi nu pot fi dovedite.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

A venit de douĂŁ ori pânĂŁ acum. Constatatorul pune beĂže ĂŽn roate Âşi apoi aruncĂŁ mingea ’la BucureÂşti se analizeazĂŁ dosarele’, dar ĂŽn schimnul de mail-uri Cluj-BucureÂşti-Eu el ridicĂŁ toate aceste probleme ca fiind existente, deÂşi nu pot fi dovedite.

 

pai asta e meseria lor si tu trebuie sa-i ataci pe toate caile , inclusiv sa le spui ca poti ajunge in instanta si sa le impui si toate cheltuielile de judecata , service , constatare pt dovedirea existentei airbagurilor . Iar ei stiu asta . Am asistat la cateva discutii similare si stiau intotdeaua ca pierd in instanta .Chiar ar trebui sa discuti cu un avocat despre situatia asta iar ei sa-ti mentioneze in scris ca doresc aceasta constatare , redactat oficial , cu adresa tot ce trebuie . Ai sa vezi ca imediat isi vor schimba atitudinea .

Link to comment
Share on other sites

pai asta e meseria lor si tu trebuie sa-i ataci pe toate caile , inclusiv sa le spui ca poti ajunge in instanta si sa le impui si toate cheltuielile de judecata , service , constatare pt dovedirea existentei airbagurilor . Iar ei stiu asta . Am asistat la cateva discutii similare si stiau intotdeaua ca pierd in instanta .Chiar ar trebui sa discuti cu un avocat despre situatia asta iar ei sa-ti mentioneze in scris ca doresc aceasta constatare , redactat oficial , cu adresa tot ce trebuie . Ai sa vezi ca imediat isi vor schimba atitudinea .

 

Cineva cu expertizĂŁ mediazĂŁ relaĂžia cu asiguratorul.

Eu doar Îi ajut cu acte. Caut un document despre airbags sau o sã cer la reprezentanÞã o dovadã scrisã, deºi mi-au recomandat sã le dau jos ºi sã constate.

Link to comment
Share on other sites

Cineva cu expertizĂŁ mediazĂŁ relaĂžia cu asiguratorul.

Eu doar Îi ajut cu acte. Caut un document despre airbags sau o sã cer la reprezentanÞã o dovadã scrisã, deºi mi-au recomandat sã le dau jos ºi sã constate.

 

ei vor o dovada ca sangele e rosu .Cum am zis , tine de meseria lor , chiar daca scopul final e fe fapt sa traga de timp , sa mai ruleze ceva bani . Pt ca in final intr-un fel sau altul vei dovedi ca masina are airbaguri . MAcar daca era vreun Tico il puteau suspecta ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.