Jump to content

Check Engine 316i


Recommended Posts

Buna,

Am o problema cu becul CHECK ENGINE la un 316i, modelul din '99. Masina a fost intretinuta numai la BMW Filaret, dar nici ei nu m-au putut ajuta. Am schimbat debitmetrul, sondele lambda, o piesa din spatele motorului si tot nu s-a stins CHECK ENGINE-ul. Ma dispera, nu mai stiu ce sa ii fac, pe calculator arata eroarea "anestec sarac". Am schimbat debitmetrul dupa cum am spus, am schimbat si calculatorul masinii si tot degeaba. Dupa ce curata erorile intr-o zi doua iar se aprinde. Consumul acum iarna este de 15-18, ceea ce mi se pare extrem de mult in conditiile in care un seria 745i, imi consuma 18-20. Ce poate sa fie?

 

Multumesc.

Edited by Soleil Roi
Link to comment
Share on other sites

Buna,

Am o problema cu becul CHECK ENGINE la un 316i, modelul din '99. Masina a fost intretinuta numai la BMW Filaret, dar nici ei nu m-au putut ajuta. Am schimbat debitmetrul, sondele lambda, o piesa din spatele motorului si tot nu s-a stins CHECK ENGINE-ul. Ma dispera, nu mai stiu ce sa ii fac, pe calculator arata eroarea "anestec sarac". Am schimbat debitmetrul dupa cum am spus, am schimbat si calculatorul masinii si tot degeaba. Dupa ce curata erorile intr-o zi doua iar se aprinde. Consumul acum iarna este de 15-18, ceea ce mi se pare extrem de mult in conditiile in care un seria 745i, imi consuma 18-20. Ce poate sa fie?

 

Multumesc.

 

sonda lambda e ok?

Link to comment
Share on other sites

Da, este ok.

 

 

Debitmetrul este original BMW, si oricum l-am schimbat degeaba, pentru ca si cel vechi functiona perfect, l-am testat pe un alt 316i

 

 

Din cate stiu acest ceck engine se aprinde cand motorul produce noxe peste limita in care se incadreaza...posibil sonda lamda,debitmetrul sau valva de recircularea gazelor.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu acest ceck engine se aprinde cand motorul produce noxe peste limita in care se incadreaza...posibil sonda lamda,debitmetrul sau valva de recircularea gazelor.

Am schimbat tot ce ai scris mai devreme, inclusiv o valva din spatele motorului. Tot se aprinde.

 

presupun ca filtrul de benzina l-ai schimbat...fiindca si la mine era aprins si imi arata amestec sarac si toti banuiau debitmetrul,dar surpriza filtrul de benzina infundat si nu avea 10000 de cand il schimbasem... benzina de rahat

Schimbat si filtrul de benzina, cel metalic de sub masina

Link to comment
Share on other sites

sigur ai decat o sonda lambda? ce fel de benzina folosesti?

Nu, sunt doua, ambele functionale. Benzina i-am pus numai de la OMV sau Petrom, 95

 

Cum se manifesta masina?Miroase a benzina nearsa?gaze nearse?afuma?cand accelerezi puternic trosneste sub ea,adica in catalizator?

Nu miroase a benzina, gazele sunt normale, nu scoate fum. Nu stiu daca atunci cand accelerez trosneste, stiu ca atunci cand ma dau jos din masina se aud niste pocnituri sub ea, nu stiu daca zgomotele sunt de la catalizator sau nu. Masina trage, functioneaza absolut normal, din cand in cand, mai am niste caderi se turatie atunci cand este motorul rece

Edited by Soleil Roi
Link to comment
Share on other sites

Am exact aceeasi problema check engine aprins. La tester nu-mi arata amestec sarac dar in rest sunt aceleeasi simptome. La mine a iesit clar catalizatorul, pe care am sa-l schimb in primavara...dar in afara de faptul ca se vede becul aprins...alte probleme nu are masina...a pronit la -17 grade fara probleme...trage cum trebuie...nu scoate fum...nimic...
Link to comment
Share on other sites

Am exact aceeasi problema check engine aprins. La tester nu-mi arata amestec sarac dar in rest sunt aceleeasi simptome. La mine a iesit clar catalizatorul, pe care am sa-l schimb in primavara...dar in afara de faptul ca se vede becul aprins...alte probleme nu are masina...a pronit la -17 grade fara probleme...trage cum trebuie...nu scoate fum...nimic...

Esti norocos ca nu ti-a dat consumul peste cap, la mine a ajuns la 18%. Vineri ma duc sa il schimb si sper sa nu mai am probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.