BMWClub: Recall E60 2004 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Recall E60 2004 incalzire scaune

#1 User is offline   adi1500'63 

• Începător
  • Group: Members
  • Interests:Auto, piese auto, scule ks

Posted 13 February 2012 - 01:20

Buna ziua! Puteti sa-mi spuneti va rog daca exista un recall referitor la incalzirea scaunelor la E60 VIN B824097? Cel de la sofer a inceput sa miroase cam urat...Multumesc!
Eventual daca mai exista si alte recall-uri as fi bucuros sa aflu...

This post has been edited by adi1500'63: 13 February 2012 - 01:34

0

#2 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 13 February 2012 - 03:10

View Postadi1500, on 13 February 2012 - 01:20, said:

Buna ziua! Puteti sa-mi spuneti va rog daca exista un recall referitor la incalzirea scaunelor la E60 VIN B824097? Cel de la sofer a inceput sa miroase cam urat...Multumesc!
Eventual daca mai exista si alte recall-uri as fi bucuros sa aflu...

la o masina din 2004 sa existe recall?
0

#3 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 13 February 2012 - 10:08

Erau ceva discutii la unele modele dar masina fiind din 2004 ti-o repara DOAR pe banii tai.

#4 User is offline   CTS 

• Senior

Posted 18 February 2012 - 23:51

View PostBala, on 13 February 2012 - 10:08, said:

Erau ceva discutii la unele modele dar masina fiind din 2004 ti-o repara DOAR pe banii tai.

explica-mi si mie cum e treaba cu recall-ul?!?adica,in ce conditii indeplinesti cerintele pt a fi eligibil pt reparatie/inlocuire din partea lor?
0

#5 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 21 February 2012 - 09:04

In cazul teoretic:

-cand o eroare de proiectare poate duce la accident, se face recall si masiniile sunt rechemate in service. Se face dupa VIN si se iau toate masiniile produse ce au pe ele acel defect.

-cand o eroare de proiectare poate duce la neplaceri mari dar nu este ceva urgent, cand se merge la service pentru intretinere (schimb ulei, filtre) ei includ gratuit si schimbarea acelor elemente proiectate gresit. Iarasi se iau toate dupa VIN

In cazul practic:

defectul este cunoscut. Costa x$ x ymasini => paguba de... Vina este a producatorului sau a producatorului subansamblului

De aici pleaca toata discutia:

-daca este ceva grav de tot, se face recall dar in general pe anumite piete cam pe unde se pierd procese. Se iau toate masiniile dupa VIN

-daca nu este ceva grav si nu se manifesta la orice masina/poate fi trecut cu vederea de proprietar, cand ajungi la service si te plangi de el, in functie de numarul de km si de natura problemei, poti sa primesti reparata gratuita sau partial acoperita. In general daca ai depasit 100k km si mai mult de 5 ani, sa fii sanatos...

#6 User is offline   CTS 

• Senior

Posted 21 February 2012 - 11:19

mersi pt info.
0

#7 User is offline   adi1500'63 

• Începător

Posted 21 February 2012 - 19:13

Multumesc pentru sfaturi! Credeam ca la un mare producator de masini premium un recall (daca ar fi existat, nu am primit nici un raspuns de la Contempo) e valabil pe o perioada de timp mai indelungata, respectiv durata medie de utilizare a masinii. Oricum calitatea a trecut pe planul secund... vezi de asemenea si asumarea raspunderii pentru un update de soft.

@ Contempo: Puteti expune toate recall-urile dedicate pentru E60? Vad ca intrebarea a starnit destul interes...Multumim!

This post has been edited by adi1500'63: 21 February 2012 - 19:15

0

#8 User is offline   CTS 

• Senior

Posted 21 February 2012 - 19:25

chiar ar fi o chestie utila.
0

#9 User is offline   BMWAS 

• Începător
  • Group: BMW Dealers

Posted 23 April 2012 - 12:55

View Postadi1500, on 21 February 2012 - 19:13, said:

Multumesc pentru sfaturi! Credeam ca la un mare producator de masini premium un recall (daca ar fi existat, nu am primit nici un raspuns de la Contempo) e valabil pe o perioada de timp mai indelungata, respectiv durata medie de utilizare a masinii. Oricum calitatea a trecut pe planul secund... vezi de asemenea si asumarea raspunderii pentru un update de soft.

@ Contempo: Puteti expune toate recall-urile dedicate pentru E60? Vad ca intrebarea a starnit destul interes...Multumim!

Buna ziua,

Daca doriti sa stiti daca pentru masina Dvs exista deschisa o actiune tehnica de service, asa numitul recall, va rog sa mergeti cu masina la Contempo Cars Sibiu pentru verificare in baza de date sau imi puteti trimie seria de sasiu pe pm.
Deasemenea daca mergeti CC Sibiu puteti afla de ofertele cu preturi speciale la revizii si alte reparatii pentru modelul Dvs.

Cu stima,

AB Aftersales.
0

#10 User is offline   adi1500'63 

• Începător

Posted 24 April 2012 - 01:27

Multumesc pentru acest raspuns ! Se ridica la nivelul marcii pe care o reprezentati! VIN-ul se afla in primul post inca din 13 februarie.... nu toti umblam imbracati in costume office, majoritatea de aici suntem pasionati de bmw!
0

#11 User is offline   BMWAS 

• Începător

Posted 24 April 2012 - 12:52

View Postadi1500, on 24 April 2012 - 01:27, said:

Multumesc pentru acest raspuns ! Se ridica la nivelul marcii pe care o reprezentati! VIN-ul se afla in primul post inca din 13 februarie.... nu toti umblam imbracati in costume office, majoritatea de aici suntem pasionati de bmw!

Buna ziua,

Pentru masina Dvs este deschisa o actiune de verificare a protectiei cablului de la baterie. Va rog sa contactati un dealer Automobile Bavaria pentru a face aceasta actiune si a primi o oferta de pret pentru eventualele reparatii pentru masina Dvs. In acest moment, avem o promotie cu preturi speciale la orice model E60.
La service va puteti duce imbracat cum va simtiti Dvs bine, va asigur ca nu veti fi judecat dupa marca hainelor pe care le purtati. Daca totusi aveti impresia ca se intampla acest lucru, va rog sa ne comunicati.

O zi buna.

AB Aftersales
0

#12 Guest_Pole_*

• Group: Guests

Posted 24 April 2012 - 13:16

View Postadi1500, on 24 April 2012 - 01:27, said:

nu toti umblam imbracati in costume office, majoritatea de aici suntem pasionati de bmw!

pe asta n-am inteles-o... :unsure:

apropos, ce promotie ? caci ma voi programa pentru update complet la masina :)

This post has been edited by Pole: 24 April 2012 - 13:15

0

#13 User is offline   BMWAS 

• Începător

Posted 24 April 2012 - 14:28

View PostPole, on 24 April 2012 - 13:16, said:

pe asta n-am inteles-o... :unsure:

apropos, ce promotie ? caci ma voi programa pentru update complet la masina :)

Buna ziua,

La modelele E60, E53 si E 83 exista o promotie cu preturi speciale la revizii, inlocuiri de brate sau bucsi, inlocuiri de baterii, schimb ulei in cutia de viteze automata, inlocuit discuri si placute frana si altele. Discountul se aplica atat la piese cat si la manopera.
Va rog ca atunci cand ajungeti la un dealer Automobile Bavaria, sa solicitati si o proforma cu oferta de pret pentru reparatia necesara masinii Dvs.

Toate cele bune.

AB Aftersales
0

#14 Guest_Pole_*

• Group: Guests

Posted 24 April 2012 - 14:33

Multumesc petru info... interesant, se aplica si la pretul pentru update ?

Oricum, ma voi interesa si la AB cand ajung.
0

#15 User is offline   BMWAS 

• Începător

Posted 24 April 2012 - 14:42

View PostPole, on 24 April 2012 - 14:33, said:

Multumesc petru info... interesant, se aplica si la pretul pentru update ?

Oricum, ma voi interesa si la AB cand ajung.

Buna ziua,

Resoftarea nu este cuprinsa in lista cu operatii cu pret special, dar daca vreun modul sau alt component din sistemul electric sau electronic este defect, puteti beneficia de un pret special si la acesta daca este unul din modelele la care avem deschisa oferta. Discutati acest aspect cu colegii de la dealerul unde mergeti cu regularitate.

O zi buna.

AB Aftersales
0

#16 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 24 April 2012 - 14:57

Imi puteti spune va rog ce inseamna acest pret special? Este o reducere cu un procent fix fata de pretul standard?

Este valabil in toate unitatiile inclusiv BanatCar (Timisoara)?

#17 User is offline   BMWAS 

• Începător

Posted 24 April 2012 - 15:06

View PostBala, on 24 April 2012 - 14:57, said:

Imi puteti spune va rog ce inseamna acest pret special? Este o reducere cu un procent fix fata de pretul standard?

Este valabil in toate unitatiile inclusiv BanatCar (Timisoara)?

Buna ziua,

Da, este o reducere fata de pretul curent atat la manopera cat si la piesele inlocuite la reparatia respectiva. Daca reparatia este din lista de operatii cuprisa in oferta atunci acest discount este intre 10 si 20 %, in functie de operatie dar se poate sa beneficiati si de un discount daca reparatia nu este in lista. Totul depinde de mai multi factori ca: loialitatea Dvs la BanatCar, valoarea facturilor precedente sau numarul de masini achizitionate de la un dealer Automobile Bavaria.
Este valabil si la Banat Car Timisoara. Luati legatura cu George Barhoata sau Zoltan Marosi pentru detalii.

O zi buna.

AB Aftersales
0

#18 User is offline   Genu 

• Membru

Posted 17 June 2012 - 08:02

(In general daca ai depasit 100k km si mai mult de 5 ani, sa fii sanatos..)
eu am fost cu masina sotiei in service la MHS (e87 2004) pt o interventie minora,si sa constatat ca masina avea o campanie ceva legat de intinzatorul de la distributie care a fost inlocuit pe loc fara costuri din partea mea,deci cred ca treaba cu cei peste 5 ani nu este corecta,asta sa intamplat vara trecuta
0

#19 User is offline   BMWAS 

• Începător

Posted 18 June 2012 - 09:22

View PostGenu, on 17 June 2012 - 08:02, said:

(In general daca ai depasit 100k km si mai mult de 5 ani, sa fii sanatos..)
eu am fost cu masina sotiei in service la MHS (e87 2004) pt o interventie minora,si sa constatat ca masina avea o campanie ceva legat de intinzatorul de la distributie care a fost inlocuit pe loc fara costuri din partea mea,deci cred ca treaba cu cei peste 5 ani nu este corecta,asta sa intamplat vara trecuta

Intr-adevar, actiunile tehnice se efectueaza indiferent de vechimea masinii sau de rulaj.

O zi buna.

AB Aftersales
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro