Jump to content

Dimensiune anvelope pentru jante pe 18" E46!


Recommended Posts

Salutare.

 

Am in gand sa trec la 18", dar asta numai in cazul in care pot merge linistit cu 3 persoane in spate fara sa ating nimic.

 

Imi spune cineva ce dimensiune e perfecta pentru mine? :frantics:

 

Bmw E46 320d NFL, jante pe 18", in curand o sa vad zic si J-urile! Inca nu am primit jantele!

 

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Am in gand sa trec la 18", dar asta numai in cazul in care pot merge linistit cu 3 persoane in spate fara sa ating nimic.

 

Imi spune cineva ce dimensiune e perfecta pentru mine? :frantics:

 

Bmw E46 320d NFL, jante pe 18", in curand o sa vad zic si J-urile! Inca nu am primit jantele!

 

Multumesc frumos!

pai spune et-ul si j si atunci vei afla care sunt anvelopele ok ,daca jantele sunt cu et si j de seria 3 atunci ai pe stalp la usa sofer ce e recomandat ,daca au et mic si j mare atunci se schimba foaia /dupa ce sti scrie si iti raspund

Link to comment
Share on other sites

Pe 18 imi pun si eu tot pe e46,dimensiuni jante 8*18 ET 34 fata si 8,5*18 ET 37 spate cauciucuri 225/40fata si 255/35 spate.Cu dimensiunile astea sigur nu ai probleme

PS: Vezi pe stalpul de la sofer dimensiunile, sau in certificatul de inmatriculare

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

8J ET38 255/35/18 ating pe spate la sedan, de exemplu. Un 225 ar fi OK, banuiesc.

 

PS: Specificatiile BMW mentioneaza anvelope 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, dar asta doar pe jante OEM (cu ET mai putin agresiv, adica).

 

* 9iuli: spui ca nu ar fi probleme din experienta sau pentru ca asa crezi tu ?

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

8J ET38 255/35/18 ating pe spate la sedan, de exemplu. Un 225 ar fi OK, banuiesc.

 

PS: Specificatiile BMW mentioneaza anvelope 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, dar asta doar pe jante OEM (cu ET mai putin agresiv, adica).

 

* 9iuli: spui ca nu ar fi probleme din experienta sau pentru ca asa crezi tu ?

are fratele meu pe masina,doar ca e touring.

Link to comment
Share on other sites

8J ET38 255/35/18 ating pe spate la sedan, de exemplu. Un 225 ar fi OK, banuiesc.

 

PS: Specificatiile BMW mentioneaza anvelope 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, dar asta doar pe jante OEM (cu ET mai putin agresiv, adica).

 

* 9iuli: spui ca nu ar fi probleme din experienta sau pentru ca asa crezi tu ?

nu prea e frumos 255pe 8j dar cu et38 nu vor atinge eu am avut 8,5j cu et35 255/35/18 si nu am avut probleme,nu am umblat la aripi si am suspensie sport (intre caucic si aripa degetu intra greu,dar nu atinge)in schimb cu 9j si acelasi et si cauciuc atinge

Link to comment
Share on other sites

8J ET38 255/35/18 ating pe spate la sedan, de exemplu. Un 225 ar fi OK, banuiesc.

 

PS: Specificatiile BMW mentioneaza anvelope 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, dar asta doar pe jante OEM (cu ET mai putin agresiv, adica).

 

* 9iuli: spui ca nu ar fi probleme din experienta sau pentru ca asa crezi tu ?

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=ET35&mospid=47639&btnr=36_0688&hg=36&fg=15

dimensiuni de fabrica pe 18" pentru style 135

Link to comment
Share on other sites

Curios e ca de obicei nu atinge in aripa propriu-zis, ci fie in clema care tine bara spate, fie chiar la imbinarea dintre aripa/bara.

am fl si nu am clema ca si la nonfl ,de fapt are si fl clema dar altfel pt ca nu imi atingea ,dar stiu despre ce vorbesti pt ca am avut si nonfl si e adevarat ca atinge in ea si cu 245/40/17 9j et35 am avut pe non si freca in clema respectiva

 

 

Dar cum am spus pana nu supune omul despre ce jante e vorba ,ne dam cu parerea degeaba

Link to comment
Share on other sites

Rotile vin de pe un E46 pachet M. Pun o poza cu modelul, inca nu stiu dimensiunile pentru ca masina vine din Germania acum.

 

Am uitat sa precizez, am amortizoare sport si arcuri sport pe masina!

 

La latime nu o sa ma omor prea mult. Maxim 245 spate si fata as vrea un 225. Dar inaltimea?

 

40 fata si 35 spate? Sau merg 40 si spate?

post-9130-0-12776800-1329136455_thumb.jpg

Edited by RaZz
Link to comment
Share on other sites

Cum poate depinde de ..."J" ???? Asta-i o ...constanta! Asadar, ...?

j-ul=(reprezinta latimea jantei),dar in lipsa de altceva ce sa imi spui si tu ,prescurtarile te fac sa nu intelegi sau unde e problema

 

RaZz--pe jantele respective poti pune 225/40 fata si 255/35spate fara sa iti atinga;daca sunt oem atunci ai 8j fata si 8,5j spate

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

j-ul=is(reprezinta latimea jantei),dar in lipsa de altceva ce sa imi spui si tu ,prescurtarile te fac sa nu intelegi sau unde e problema

 

In caz ca nu ai aflat inca, acest "J" este PROFILUL jantei! Un profil, este o forma; nu este masurabil.

Masinile actuale, in majoritatea lor covarsitoare, au jante cu profil de tip J. Mai sunt cateva masini "de teren" care au alte profile: de exeplu "K".

Asadar, J-ul l-am lamurit

 

IS-ul este complet diferit de profil (adica J). IS (in germana) sau ET reprezinta complet altceva.

Link to comment
Share on other sites

j-ul=(reprezinta latimea jantei),dar in lipsa de altceva ce sa imi spui si tu ,prescurtarile te fac sa nu intelegi sau unde e problema

 

RaZz--pe jantele respective poti pune 225/40 fata si 255/35spate fara sa iti atinga;daca sunt oem atunci ai 8j fata si 8,5j spate

 

 

Sunt OEM jantele, dar din pacate nu am apucat sa vorbesc mai mult cu prietenul de aduce masina.

 

Eu am avut 17" si as ramane la 17" dar daca imi garanteaza cineva ca daca pun 18" si sa fie 5 persoane in masina nu-mi atinge, atunci ma bag! :thumbsup:

 

Daca nu raman elegant la 17" :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

In caz ca nu ai aflat inca, acest "J" este PROFILUL jantei! Un profil, este o forma; nu este masurabil.

Masinile actuale, in majoritatea lor covarsitoare, au jante cu profil de tip J. Mai sunt cateva masini "de teren" care au alte profile: de exeplu "K".

Asadar, J-ul l-am lamurit

 

IS-ul este complet diferit de profil (adica J). IS (in germana) sau ET reprezinta complet altceva.

in garba am vrut sa iti scriu ce reprezinta ambele ,dar m-am razgandit amintindu-mi ca un set de jante care tu le-ai vandut au ajuns la mine si ceva sigur sti si tu ,de aceea am si dat editarea ,mai citeste odata sa vezi ca nu a ramas,j-ul=latimea jantei sa te mai intreb cu cat e egal un ,,j,,

Deci nu l-am lamurit.

 

putina lume stie si ce inseamna. J, JJ, K, JK, B,P sau D,dar unii mai stiu (cum am mai spus ai si tu dreptatea ta ,dar in fond sti clar la ce m-am referit doar ca ai vrut tu sa mai scoti ceva in evidenta)

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.