Jump to content

Dimensiune anvelope pentru jante pe 18" E46!


Recommended Posts

in garba am vrut sa iti scriu ce reprezinta ambele ,dar m-am razgandit amintindu-mi ca un set de jante care tu le-ai vandut au ajuns la mine si ceva sigur sti si tu ,de aceea am si dat editarea ,mai citeste odata sa vezi ca nu a ramas,j-ul=latimea jantei sa te mai intreb cu cat e egal un ,,j,,

Deci nu l-am lamurit.

 

1. CARE jante sunt la tine???!!

2. Latimea jantei nu are legatura cu niciun J Tine minte ce spun. Acest J(sau JJ, K, JK, B,P sau D) sunt litere care apar laolalta cu cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa.

 

Pentru mai multe detalii : http://www.4tuning.r...-la-z-5208.html

Link to comment
Share on other sites

1. CARE jante sunt la tine???!!

2. Latimea jantei nu are legatura cu niciun J Tine minte ce spun. Acest J(sau JJ, K, JK, B,P sau D) sunt litere care apar laolalta cu cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa.

 

Pentru mai multe detalii : http://www.4tuning.r...-la-z-5208.html

au fost s-au dus nu asta conteaza sau daca totusi vrei sa sti iti spun in pm pentru ca nu asta e important acum .esenta care o stie toata lumea e lagata totusi de j si et

 

RaZz--poti fi sigur;daca zici ca sunt jantele originale ca nu iti vor atinge cu anvelopele recomandate mai sus

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

au fost s-au dus nu asta conteaza sau daca totusi vrei sa sti iti spun in pm pentru ca nu asta e important acum .esenta care o stie toata lumea e lagata totusi de j si et

 

RaZz--poti fi sigur;daca zici ca sunt jantele originale ca nu iti vor atinge cu anvelopele recomandate mai sus

 

Da, scrie pe pm; sunt chiar curios!!!

Ai dreptate cu ...ce stie lumea; doar ca, daca discutam tehnic, hai s-o facem corect, ca la carte :thumbsup: Macar aici, pe forum

Link to comment
Share on other sites

Da, scrie pe pm; sunt chiar curios!!!

Ai dreptate cu ...ce stie lumea; doar ca, daca discutam tehnic, hai s-o facem corect, ca la carte :thumbsup: Macar aici, pe forum

Am trimis ,cum am spus in esenta lumea stie asa j si et(is) daca e sa o scri cum e la carte 70%nu vor sti in final care jante le sunt bune :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ba da. Dimensiunile importante ale jantei (cand faci modificari) sunt LATIMEA (in toli), DIAMETRUL (tot in toli) si ET(IS)-ul.

Profilul jantei, adica J-ul eset acelasi; nu se schimba

Toate jantele sunt j pe bmw spre exemplu ,dar cum am spus ca totul se rezuma la j respectiv et m-am referit ca o janta de 8j cu is35 nu o sa fie la fel cu o janta de 9j et35 si aici diferenta o face doar latimea dar cum am spus majoritatea vor spune ca o face j-ul .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ai avit dreptate,se potrivesc la fix, nu ating

 

Daca in viitorul apropiat o cobori si putin mai jos gen 40mm o sa arate mult mai frumos :goodjob: oricum e ok si asa dar daca va fi mai mica distanta dintre aripa si roata va arata mai bine

 

kshu 09 ---sti vorba aia ,,baba sufera la frumusete,,daca ai grija cum mergi nu ai probleme,altfel poti avea aceleasi probleme si cu jante pe 16 cu cauciuc de 50 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic , am aceasi intrebare pentru jante pe 17.

 

 

Am styling 68 , pe fata 7,5J cu 225/45/17 pe spate 8,5J 245/45/17 . Dar...parca nu`mi plac , as fi vrut balonul mai mic . eu vroiam sa o las mai jos , dar pe spate sunt la limita . ce dimensiuni as putea sa pun sa fie mai ok ?

post-15287-0-73591100-1332876548_thumb.jpg

Edited by Soare Mrs
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic , am aceasi intrebare pentru jante pe 17.

 

 

Am styling 68 , pe fata 7,5J cu 225/45/17 pe spate 8,5J 245/45/17 . Dar...parca nu`mi plac , as fi vrut balonul mai mic . eu vroiam sa o las mai jos , dar pe spate sunt la limita . ce dimensiuni as putea sa pun sa fie mai ok ?

De ce vrei sa o lasi in cauciuc mai jos ?cumpara alte arcuri cu drop mai mic de 40 sa zic fata/spate si o sa fie mai jos decat acum cu 1-2cm

 

ps:acum am vazut ca pe spate nu mergi pe recomandat dar cred ca ai gresit doar inaltimea ai 245/40 nu cu 45 nu?

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

De ce vrei sa o lasi in cauciuc mai jos ?cumpara alte arcuri cu drop mai mic de 40 sa zic fata/spate si o sa fie mai jos decat acum cu 1-2cm

 

ps:acum am vazut ca pe spate nu mergi pe recomandat dar cred ca ai gresit doar inaltimea ai 245/40 nu cu 45 nu?

 

 

Nu , am cu 45. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Rotile vin de pe un E46 pachet M. Pun o poza cu modelul, inca nu stiu dimensiunile pentru ca masina vine din Germania acum.

 

Am uitat sa precizez, am amortizoare sport si arcuri sport pe masina!

 

La latime nu o sa ma omor prea mult. Maxim 245 spate si fata as vrea un 225. Dar inaltimea?

 

40 fata si 35 spate? Sau merg 40 si spate?

 

poti pune 225/40 fata , spate , am acelasi model de jante, si vine perfect, poti chair 215/40 fata, minim, daca anvelopele au protectie de jante, se intind frumos, nu vin trase.

 

255/35 mi se par prea late doar nu ai M3

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa o cobor...ce recomandari ai ?

Daca vrei sa o cobori doar din arc vei putea pentru a fi mai joasa ,altfel ca pui cauciuc mai mic in talon e adevarat ca va cobora ,dar si distanta dintre aripa si roata se va mari si nu o sa arate frumos ,ei arcuri cu drop mai mare de 40 sau mai mult dupa cum vrei si o sa fie ok

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Intreb de curiozitate: pe e46 sedan merge sa pui pe spate 255/35/18 pe 9,5j ET35 + aripi roluite?

 

PS: 205/55/16 pe 7j ET20 fara aripi roluite merge sigur (am eu pe masina). Configuratia de mai sus, daca am calculat bine, ar fi cu 10mm mai inafara. Se poate inghesui atat sub aripa doar prin roluire?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.