Jump to content

Dimensiune anvelope pentru jante pe 18" E46!


Recommended Posts

Intreb de curiozitate: pe e46 sedan merge sa pui pe spate 255/35/18 pe 9,5j ET35 + aripi roluite?

 

PS: 205/55/16 pe 7j ET20 fara aripi roluite merge sigur (am eu pe masina). Configuratia de mai sus, daca am calculat bine, ar fi cu 10mm mai inafara. Se poate inghesui atat sub aripa doar prin roluire?

 

Eu zic ca ii cam mult 255 pentru 9.5 si sa nu atinga.Mai bine mergi pe 225/235/40.Putin mai confortabil decat 35.

 

Desigur daca nu iti place moda asta poti alege cauciucurile astea, insa nu pot sa iti spun cum vei sta la aripi, si e posibil chiar daca roluiesti aripile, daca suspensia nu e suficient de rigida, la incarcaturi mari, posibil sa ajungi cu aripile pe gume.

 

 

 

 

Cat despre gume pe 7.5 225 as spune ca arata "ok".Cei peste va arata ca niste balonase.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Nu e mult deloc 255 pe 9,5j...e chiar recomandat. Intrebarea mea era daca o sa incapa sup aripa cu ET35 si am aflat intre timp raspunsul. va trebui sa roluiesc serios aripa ca sa incapa 255.

 

Cand am jantele o sa incerc. Daca nu imi place, pun 225.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pe 7j nu merge mai mult de 225. Chiar si BMW pune din fabrica pe 7j 225 ;)

 

 

Exemplu de pe felgenkatalog pt style 45:

 

3er E46 7x16 225/50R16 ET 47 10,50 kg

 

 

Prin urmare, pe 7,5j merge maxim 235, 245 e exagerat deja.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

scz daca sunt offtopic dar am si eu am o dilema.

vreau sa-mi cumpar jante si nu sunt sigur daca pe 17 sau 18.

 

Pe langa faptul ca pe 18 arata mai frumos, talon mai mic, anvelopa mai lata pe spate etc, mi-e frica sa nu afecteze articulatiile, pompa de servo etc..

 

am uitat sa precizez ca am un e46 coupe 2003 318ci 143HP.

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce masina e facuta si pentru jante pe 18, au luat in calcul si asta.Normal ca uzura va fi mai pronuntata asupra articulatilor si bucsilor, pentru ca vei avea socuri/vibratii mai puternice.

Cu talon de 40 simti mai multe decat cu un talon de 45.Acum nu te gandtii ca imediat o sa faci masina praf, daca pui jante pe 18, dar in timp se va simtii diferenta, plus ca este diferenta si de consum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salutare.

 

Am un si eu un bmw E46 si vreau sa trec la jante pe 18''. Imi spune si mie cineva daca sunt in regula urmatoarele specificatii:

 

JANTE ORIGINALE BMW SERIA 3 F30, STYLING 400 M 18 "

 

Jante fata-2X 8JX18 ET34 COD BMW 7845880

dimensiune anvelope 225/45/18

 

Jante spate 2 X 8,5JX18 ET 47 COD 7845881

DIM 255/40/18

 

ANVELOPE BRIDGESTONE POTENZA S001 RUN FLAT ECHIPARE FABRICA BMW.

 

Ar fi de mare ajutor daca as putea afla o parere.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut tuturor !

Am o rugĂŁminte dacĂŁ mĂŁ poate ajuta cineva cu o informație !

Am niște jante style 123 et20 8j r18

Anvelope fata 225 40 18 fĂŁrĂŁ probleme

Anvelope spate 225 40 18 ( ating in aripĂŁ) aripi rolurile , arcuri noi spate stok

Ce ĂŽmi recomandați ? Sa pun 255 35 18 sau sa schimb 225 35 18? Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.