Jump to content

Problema xenon faza scurta, vede foarte slab


Recommended Posts

Am si eu o problema, am un E46, cu xenon din fabrica pe faza scurta, si vede foarte slab ca intensitate. Nu i-am inteles exact mecanismul, deci cand dau faza lunga si faza scurta se aprinde inca o data mai tare, ca si cum ar fi un H4 cu scurta si lunga aprinse simultan... cand dau scurta se stinge de jumatate. asa este normal la tipul asta de xenon ? sau ar trebui sa fie cumva invers procesul, adica, pe scurta sa fie aprins tare si cand dau lunga sa se stinga de jumatate ? Nu mai stiu pe cine sa intreb ca nimeni nu are habar, unii zic ca e lupa putin afumata si de aia nu vede bine, altii zic ca e si sticla de la far putin matuita... macar explicati-mi va rog cum e cu faza asta scurta.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut... in primul rand trebuie stiut ca becul xenon se consuma in timp si isi pierde din putere si isi schimba si culoarea iar daca ai becurile de mult timp este foarte probabil ca asta sa fie cauza. Se poate sa fie si de la oglinda din spatele lupei care, dupa cum am mai intalnit la e46, se matuieste, iar la schimbarea fazelor nu se mai aprinde nimic, becul ramane pur si simplu aprins tot timpul si se ridica o clapa de tabla din spatele lupei pt. a da voie luminii sa treaca si in partea de sus a lupei.
Link to comment
Share on other sites

pai asta ziceam, clapa aia asa tre sa faca cand dau lunga ? Sa lase lumina sa treaca ? Eu ma gandeam ca tre sa faca asta pe scurta... La mine in faruri s-a umblat... Si poate e inversat ceva... E posibil ? Ai idee cat a costa 2 becuri de astea ? Ms.

 

pai asta ziceam, clapa aia asa tre sa faca cand dau lunga ? Sa lase lumina sa treaca ? Eu ma gandeam ca tre sa faca asta pe scurta... La mine in faruri s-a umblat... Si poate e inversat ceva... E posibil ? Ai idee cat a costa 2 becuri de astea ? Ms.

Link to comment
Share on other sites

aha. Mie unul din ele imi palpaie uneori, si mai rar se si stinge, inseamna ca trebuie sa ma pregatesc de inmormantare ? :D

ce imi recomanzi, 6000k sau sa raman la 4300 ? Ca putere care e treaba ?

 

aha. Mie unul din ele imi palpaie uneori, si mai rar se si stinge, inseamna ca trebuie sa ma pregatesc de inmormantare ? :D

ce imi recomanzi, 6000k sau sa raman la 4300 ? Ca putere care e treaba ?

 

aha. Mie unul din ele imi palpaie uneori, si mai rar se si stinge, inseamna ca trebuie sa ma pregatesc de inmormantare ? :D

ce imi recomanzi, 6000k sau sa raman la 4300 ? Ca putere care e treaba ?

Link to comment
Share on other sites

cum recunosc o lupa arsa ?

trebuie sa desfaci farul (poti sa vezi si doar daca scoti becul si privesti in interiorul lupei ,e adevarat ca nu vezi chiar bine dar poti sa iti faci o idee)si vezi lupa in interior va avea o culoare ,,rosiatica,,

 

simptomele le-ai descris tu mai sus :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Salutare. Am un BMW 323i e46 din anul 2000. Am pe ea xenon pe faza scurta din fabrica si se vad foarte slab. Am inteles ca este posibil ca becurile mele sa fie pe moarte... Intrebarea mea este ce tip de bec trebuie sa caut? Adica, cand ma duc la un magazin, despre ce bec sa intreb. Sunt din Iasi. Ceva idei pe unde sa caut. Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

nu e din becuri... ai oglinzile reflectoare din spatele lupelor ARSE... becurile au o culoare rosiatica-mov cand se ard

 

oglinzile nu poti sa le schimbi, dar proiectoarele/lupele da

Multumesc frumos de raspuns. Deci trebuie sa imi caut lupe si sa le schimb.

Link to comment
Share on other sites

atentie ca nu e asa de usor cum pare... e un retrofit/replacement foarte bun, dar necesita ceva abilitati si experienta

Sigur am sa merg la cineva care a mai facut, asta in cazul in care nu schimb farurile cu totul. :-) Multumesc pentru explicatii si raspuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu e din becuri... ai oglinzile reflectoare din spatele lupelor ARSE... becurile au o culoare rosiatica-mov cand se ard

 

oglinzile nu poti sa le schimbi, dar proiectoarele/lupele da

Te rog sa imi recomanzi un set de proiectoare/lupe. Se vede destul de slab si eu merg destul de mult noaptea. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu se gasesc de cumparat lupe cum sunt cele din fabrica dar noi? Acelea ar trebui sa fie un fel de plug&play.Am cautat si eu acum si tot de FX-R am gasit. Am vazut si un filmulet pe Youtube cu montajul si nu pare extraordinar de greu, dar de la a viziona pana la a executa este mult... :-)
Link to comment
Share on other sites

aiurea, lupele nu sunt piesa de schimb... la BMW se gasesc doar farurile cu totul, piesa OEM, in jur de 1100-1200 eur/set.

 

iti recomand in continuare retrofitul cu proiectoare bixenon Morimoto, merita fiecare banut :thumbsup:

 

Multumesc pentru recomandare si pentru ajutor. Bixenon? Asta nu inseamna ca am si faza scurta si faza lunga pe acelasi bec? Lupe Bixenon Morimoto H1 la modelul asta te referi sau Lupe Bixenon Morimoto Mini?

Edited by code_x90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.