Jump to content

solutii dat roata jos?!


darius_x

Recommended Posts

Nu mai pot sa dau o roata jos de pe spate, park s au sudat,..am aplicat aceiasi metoda ca la celelate, adik dat cu piciorul in roata, dar deageaba....am ramas cu dureri de picior si crek mi am indoit si janta:))..daca imi iau demaraj mi e frica sa nu o dau jos de pe cric sau sa mi rup piciorul...sugestii??
Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot sa dau o roata jos de pe spate, park s au sudat,..am aplicat aceiasi metoda ca la celelate, adik dat cu piciorul in roata, dar deageaba....am ramas cu dureri de picior si crek mi am indoit si janta:))..daca imi iau demaraj mi e frica sa nu o dau jos de pe cric sau sa mi rup piciorul...sugestii??

 

 

asa am patit si eu cand mo-am pus rotile de iarna pe masina.la mine stanga spate a fost intepenita.nu ai ce sa-i faci decat sa o iei la picioare stanga-dreapta(dai cu calcaiul in cauciuc,nu in janta)......eventual sa ii dai cu un degripant pe mijloc.la mine a mers :D

Link to comment
Share on other sites

Invatare de minte pentru cei care nu curata cu peria de sarma inainte de montaj cele doua suprafete de contact - discul si butucul jantei.

Dupa curatare se aplica un strat foarte subtire de vaselina grafitata, cele doua operatiuni garanteaza faptul ca puteti da jos janta fara nicio problema.

 

Rezolvarea in cazul tau: pune prezoanele la loc fara sa le strangi (doar le infiletezi cu mana pana aproape de capat), dai masina jos de pe cric si o impingi in fata 30-40cm cat sa se de-sudeze janta. Nu ii mai da picioare si ciocane ca risti sa strici altceva (bielete, prinderea planetarei etc), nu mai zic de unghiuri/geometrie.

Link to comment
Share on other sites

Loveste in roata/cauciuc inspre exterior ! Asigura masina pe o capra solida nu pe cric si loveste de sub masina

 

 

o sa incerc si asta...nu e foarte urgent, mi am luat un set nou de jante pt vara si am vrut sa vad cum arata, inca nu are rost sa le schimb pe cele da iarna dar stiu ce ma asteapta....

 

vaselina mi am cumparat deja si perie d sarma dar deocamdata nu ma ajuta..

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

eu am rezolvat astfel problema :

prins 3 prezoane din 5 la loc ... cu foarte putin joc.... nu de tot.

pleci in fata cu masina brusc si dai in frane... o sa sara de acolo si cand dai jos prezoanele o sa fie ok.

 

mai este varianta cu dat cu un ciocan din ala de cauciuc (pt tabla) dinspre interiorul rotii de sub masina... sa lovesti in anvelopa si nu in janta.

 

la montat urmeaza sfatul lui .Bogdan cu peria de sarma si vaselina grafitata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ce Dumnezeu de legatura poate avea frana de mana trasa cu faptul ca nu iese roata de pe butuc ? Asta-i din categoria sa ne trezim vorbind, "putul profund al gandirii" sau "emil bobu".

 

Cel mai bine incearca cum ti-au zis robytza si bogdan, nu mai cara suturi in roata.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Nu ii mai da picioare si ciocane ca risti sa strici altceva (bielete, prinderea planetarei etc), nu mai zic de unghiuri/geometrie.

 

Asta chiar nu cred. Nici cu 48 la picior + bocanci nu poti sa strambi o bieleta daca ii dai un sut in roata. Daca ai fi fotbalist si ratezi putin poarta, omori din spectatori, spargi reclamele, faci pagube... :frantics:

 

Metoda cu slabirea putin a prezoanelor si miscata masina ar trebui sa rezolve problema.

Link to comment
Share on other sites

Asta e cea mai tare gluma, sa strici articulatiile ca dai cu piciorul in roata :)

Cine crede ca s-ar strica articulatiile sau altceva pe la directie de la dat cu piciorul in janta, nu are in mod evident nicio o idee de fortele la care sunt supuse roata si articulatiile masinii in mers. Sa nu mai vorbim de fortele din curba sau din momentul trecerii peste denivelari.

 

Hai sa fim seriosi!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

3 au zis acelasi lucru, da' esti cascat azi :p

 

Metoda cu slabirea putin a prezoanelor si miscata masina ar trebui sa rezolve problema. Bala.

 

scuze, dar nu am vazut.

si de unde se poate procura solutia asta?

 

ce-ai bre azi ? cum adica de unde sa procure solutia ??? wtf :blink: :wacko:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.