Jump to content

solutii dat roata jos?!


darius_x

Recommended Posts

In definitiv, fiecare e liber sa aplice orice metode barbare pe masina lui in speranta ca poate nu se strica nimic. :frantics:

nu cred ca are nici pe dracu,din ce zici tu daca atingi un pic janta de bordura ai schimbat geometria :)

La E30 am indoit 2 jante rau intrand intr-o bordura si nu a avit nimic masina in rest.

Link to comment
Share on other sites

Am patit la fel la fostul Audi. Facusem pana imbracat la costum la 1 noaptea sa plec spre casa. Masina pe janta, roata dreapta spate, eram cu sotia in dreapta. Zic nu-i problema asta e se mai intampla, pun cricul scot rezerva desfac prezoanele si roata sa iasa nici poveste. Dau trei picioare, patru nimic. Sun un prieten de care tocmai ne despartisem. Vine el in 10 minute, da si el nimic, roata se tinea tare de tot. Apoi am incercat solutia cu prezoanele, am pus 3(din 5) nu le-am strans complet si am mers cam 100m cu frane cu mers sinuos, am zis ca si-asa s-a taiat cauciucul si e praf. Roata nimic. Solutia la momentul ala a fost un minicompresor cu care am umflat roata pana am ajuns acasa. Acasa am umflat din nou dimineata roata si am mers la vulcanizare repede. Au dat acolo roata jos cu o bucata de lemn de brad, si un ciocan, a lovit in janta de cateva ori si a cazut roata. Explicatia a fost ca se intampla asta de cele mai multe ori de la spuma activa, ce se foloseste la spalatorii.

 

Preventiv, este buna solutia data mai sus, tot suntem nevoiti sa dam rotile mai des jos de cand cu legea asta, adica cel putin o data la 8 luni dam roata jos. Curatate bine si date cu vaselina.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Deoarece janta este de aluminiu si butucul de fier, imbinarea se oxideaza puternic daca nu este protejata cu ceva gen vaselina. Este acelasi fenomen care apare si la bujiile incandescente.

 

Solutia este sa bati puternic pe interiorul rotii. Ia un ciocan mare si o bucata de lemn si bate de jur imprejur rotii. Bate in anvelopa, ca sa nu strici janta. Ai grija la cum ricoseaza ciocanul. La un moment dat va iesi janta de pe butuc.

 

Inainte de pune la loc janta, curata bine zona cu o perie de sarma si unge din abundenta cu vaselina.

Link to comment
Share on other sites

Eu am innebunit la inceput din cauza rotilor de pe spate care nu le puteam scoate si tot asa cu un lemn zdravan si lovituri sistematice stanga/dreapta am reusit. De atunci curat butucul mereu cand schimb rotile de iarna cu cele de vara. Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Paul

Pai din ce sa ricoseze, daca are lemn? Sau da cu ciocanul direct in anvelopa si lemnul sa il aiba la el numai asa?

Exact, lemnul il are ca sa stea pe el?

Da, repede te-ai prins, lemnul este ca sa stea pe el cat fumeaza o tigara...

 

Se pare ca nu ai incercat sa lovesti niciodata o anvelopa cu ciocanul, chiar si printr-o bucata de lemn, ca altfel nu ai mai fi intrebat din ce sa ricoseze :) .

 

Am zis sa nu bata direct cu ciocanul in anvelopa ca sa nu lase urme sau sa atinga cumva janta din greseala.

 

paul, el a zis ca are jante de fier, pe 15

Ai dreptate, mi-a scapat. In principiu la jantele de tabla apar mai putine probleme. Solutia tot batutul ramane.

Link to comment
Share on other sites

Deoarece janta este de aluminiu si butucul de fier, imbinarea se oxideaza puternic daca nu este protejata cu ceva gen vaselina. Este acelasi fenomen care apare si la bujiile incandescente.

[...]

Inainte de pune la loc janta, curata bine zona cu o perie de sarma si unge din abundenta cu vaselina.

BINGO !!!

 

dar din pacate multi nu pun vaselina decat in usi si praguri, ca sa nu rugineasca... :laugh: :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu la o roata....i-am desfacut prezoanele si roata parca era sudata pt ca daca ai jante de aliaj aceasta oxideaza de partea metalica din spate. Eu am dat cu spray impotriva ruginei de jurul imprejurul partii oxidate, am lasat-o cateva minute pentru a actiona si am reusit sa o dau jos cu ceva efort:)

 

Inainte de a mai monta jantele de acum incolo sa le cureti cu o perie de sarma...insa nu prea merge, eu am reusit cu flexul cu un cap spercial de sarma sau cu foia de taiat curatat usor si cu atentie...iar dupa dat cu vaselina

Edited by Floryan2006
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.