Jump to content

solutii dat roata jos?!


darius_x

Recommended Posts

Si eu sunt patit de vreo 2 ori.Am reusit doar cu suturi sanatoase(am vazut treaba asta la cei de la vulcanizare:cu spatele la roata,cu calcaiul(gen lovitura de magar)),dar puternice tata.

Intre timp ,mi-am luat un spray de la Wurth(nu fac reclama) degripant si cu ala de fiecare data cand am mai schimbat jentile intre ele(vara -iarna) si-a facut treaba.dat putin cu juice :) si in 2 minute se slabea suficent sa iasa mai omeneste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

buna si va salut pe toti.

 

acelasi lucru lam patit si eu azi cand am vrut sa dau jos jantele de table ca sa le pun pe cele de aliaj.

 

dar surpriza mare dupa ce desfac prezoanele ca roate nu se misca de loc, drept urmare am trecut la baroase dar nici asa nu a mers noroc cu taicamio care a venit si a vazut despre ce e vorba.

 

problema se rezolva simplu ca buna ziua: 1

 

1 se ia 2 bucati tarozi adica de ce 2 tarozi pt ce care stiu filetul intro gaura se face normal cu 3 tarozi dar aicea nu se poate utiliza numai 2 tarozi adica ne 2 si 3 de la tarozi a tarozii trebuie sa fie pt filet de 10mm

 

post-14194-0-47099600-1333196735_thumb.jpg

 

 

 

2 se fac 2 sau 3 filete in gaurile de la janta de tabla adica gaurile cele mici dintre gaurile de la prezoane

 

3 se iau 2 sau 3 suruburi cu filet de 10 si se insurubeaza in gaurile in care sau facut filet pana ce nu mai merge cu mana dupa care se ia o cheie tubulara de 17 si se strang cele 2 3 suruburi pe rand cate un pic pana ce sare janta afara de pe butuc.... :good: :drinks: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

buna si va salut pe toti.

 

acelasi lucru lam patit si eu azi cand am vrut sa dau jos jantele de table ca sa le pun pe cele de aliaj.

 

dar surpriza mare dupa ce desfac prezoanele ca roate nu se misca de loc, drept urmare am trecut la baroase dar nici asa nu a mers noroc cu taicamio care a venit si a vazut despre ce e vorba.

 

problema se rezolva simplu ca buna ziua: 1

 

1 se ia 2 bucati tarozi adica de ce 2 tarozi pt ce care stiu filetul intro gaura se face normal cu 3 tarozi dar aicea nu se poate utiliza numai 2 tarozi adica ne 2 si 3 de la tarozi a tarozii trebuie sa fie pt filet de 10mm

 

post-14194-0-47099600-1333196735_thumb.jpg

 

 

 

2 se fac 2 sau 3 filete in gaurile de la janta de tabla adica gaurile cele mici dintre gaurile de la prezoane

 

3 se iau 2 sau 3 suruburi cu filet de 10 si se insurubeaza in gaurile in care sau facut filet pana ce nu mai merge cu mana dupa care se ia o cheie tubulara de 17 si se strang cele 2 3 suruburi pe rand cate un pic pana ce sare janta afara de pe butuc.... :good: :drinks: :rolleyes:

 

 

fratilimeusamordcanumaametisidecap

Link to comment
Share on other sites

Mihai Vigariu, ce patisi?

 

E simplu ca buna ziua ce a zis omul... si logic si interesant. Ca ultima solutie mi se pare ok.

 

 

@Paul, ziceai mai devreme de oxidare, dat cu vaselina, etc.

Am incercat toate variantele. Curatat, dat cu vaselina, cu vaselina siliconica, fara nimic, etc.

Rezultatul a fost totdeauna acelasi... Roata a iesit destul de greu...

 

Cea mai buna solutie ar fi de facut o presa (cu niste gheare) care sa se prinda de janta si cu surub pe mijloc astfel ca in timp ce infiletezi sa forteze janta sa iasa in afara.

Link to comment
Share on other sites

Mihai Vigariu, ce patisi?

 

E simplu ca buna ziua ce a zis omul... si logic si interesant. Ca ultima solutie mi se pare ok.

 

 

@Paul, ziceai mai devreme de oxidare, dat cu vaselina, etc.

Am incercat toate variantele. Curatat, dat cu vaselina, cu vaselina siliconica, fara nimic, etc.

Rezultatul a fost totdeauna acelasi... Roata a iesit destul de greu...

 

Cea mai buna solutie ar fi de facut o presa (cu niste gheare) care sa se prinda de janta si cu surub pe mijloc astfel ca in timp ce infiletezi sa forteze janta sa iasa in afara.

 

la punctu 1 cu tarozii care sunt 2 ca d ece 3 ca nu intra 3 unde intra 2 incepui sa vad dublu. cautam disperat semne de punctuatie

Link to comment
Share on other sites

nus daca e epica dar eu asa miam dat jos jantele de tabla de pe masina. dac nu crezi e treaba ta.

 

u dute la servis sa ti le dea aia jos cu ranga si barosu si le mai dai si o caruta de bani....

 

 

Edited by tripelx
Link to comment
Share on other sites

eu am dat rotile jos cu o bucata de lemn care am pus-o pe interiorul rotii si am dat cu un baros in acea bucata de lem sa nu stramb janta ce-i drept m-am chinuit ceva la toate 4 roti,dupa am curatat rugina de acolo si am dat cu vaselina
Link to comment
Share on other sites

eu cand schimb rotile de iarna cu cele de vara (periodic ,deci de doua ori pe an) , n-am patit bucuria de a nu iesi rotile usor..adica scoate si ultimul prezon si..cade roata singura..

 

Cam la fel e si la mine.

 

Probabil ca diferenta se face la materialul jantei. Or fi unele care oxideaza mai tare si de aici problemele cu intepenitul jantei pe butuc... Oricum, nasol daca faci o pana pe undeva si roata nu se da batuta... :) Totusi cred ca un pic de vaselina aplicata pe interiorul jantei unde se face contactul intre janta si butuc (nu pe prezoane) ajuta mult. Avand in vedere ca jantele se dau jos cel putin o data pe an, la schimbul cauciucurilor de sezon, eu nu cred ca ar mai fi probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

am gasit cea mai buna si sigura solutie:

1.se ia o surubelnita mai lunga si mai rezistenta sau dalta....

2.o introduci prin gaurile de aerisire de la janta(tabla sau aliaj), intre janta si disc;

3.aplici lovituri cu ciocanu;

4.invarti roata, schimbi gaura, alta lovitura si o sa cada jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

De ce sa nu dai vaselina pe varful filetului prezoanelor (nu si pe conul de strangere?). Eu dau putin si de 40 de ani de masini nu mi-a sarit nici o roata.

Acum nu pot sa degripez o roata fata din aluminiu, cu toate ca i-am aplicat vaselina acum ceva ani, tot s-a "sudat". i-am dat WD40, am incalzit butucul cu suflanta... degeaba. Sa stea ploaia si ies s-o mai lovesc si va zic apoi cum am scos-o.

Link to comment
Share on other sites

Am scos-o in 2 minute. Cu o dalta si un ciocan (zdravene) aplicat dalta printre spite intre butuc si janta. Un pic deformata janta 2 mm, fara importanta.

Altfel nu iesea, oricate lovituri am dat in roata. Adevarul e ca n-am scos roata de 8 ani, (avand anvelopa all season si rulaj f. mic). Daca desfaci rotile anual si ungi un pic suprafetele sudabile, n-ai probleme cu desfacutul rotilor. Altfel daca ai pana ramai pe drum ca nu ai cu ce s-o scoti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.