Jump to content

Un alt proiect de lege


Catalin BMW

Recommended Posts

Azi uitandu-ma pe cateva stiri din tara,am aflat urmatoarele: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/223664/strategia-sigurantei-rutiere-la-volan-fara-permis.html?utm_source=newsletter-alert-20120221&utm_medium=email&utm_content=alert-20120221&utm_campaign=Newsletter-Alert

 

In principiu as fi deacord cu 80% din propunerile de modificare al codului rutier, insa cu o chestiune nu sunt deacord: conducerea fara permis pt anumite categorii???:purple: Dupa ce ca sunt atati mamuti pe soselele patriei,asta ne mai trebuie???

Si app,iar se modifica codul? pt a cata oara?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Se poate si sa mergi legal(sau cat mai aproape), daca te grabesti asa tare poti lua avionul... In principal sunt ok noile prevederi, mai ales cele referitoare la suspendarea permisului pe 120 de zile(si mai mult am auzit pe la TV) pentru viteze foarte mari sau abateri grave.
Link to comment
Share on other sites

"Documentul proiectului releva ca Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, in intervale orare speciale si doar pe unele drumuri publice, anterior obtinerii pentru prima data a permisului de conducere"

 

cam aiurea propunerea asta... sa vezi accidente :)

Link to comment
Share on other sites

"Documentul proiectului releva ca Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, in intervale orare speciale si doar pe unele drumuri publice, anterior obtinerii pentru prima data a permisului de conducere"

 

 

 

 

n am nici cea mai mica urma de rabdare sa citesc proiectul ala,da vazand pasajul asta,incep sa mi fac o idee.

 

despre ce vehicule e vorba,pe ce drumuri si intre ce ore?lol

Link to comment
Share on other sites

"Documentul proiectului releva ca Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, in intervale orare speciale si doar pe unele drumuri publice, anterior obtinerii pentru prima data a permisului de conducere"

 

cam aiurea propunerea asta... sa vezi accidente :)

Sunt tari in care este permis de mult asa ceva.

Pana isi ia permisul, respectiva persoana poate conduce in anumite conditii, daca este insotita de cineva care are deja permis. Prevederea poate fi utila.

Link to comment
Share on other sites

Totodată, va fi introdus "tichetul de contravenţie", anexat permisului de conducere şi care va evidenţia amenzile plătite. Lipsa acestui tichet va însemna că şoferul nu a achitat amenda şi va atrage după sine suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule până la plata sumei respective

 

Creşterea progresivă a taxelor pentru deţinerea mai multor autovehicule necomerciale, introducerea "taxelor pe congestie" şi reducerea taxelor pentru autovehiculele folosite în comun prin sistemul "car-sharing" (pentru reducerea ponderii transportului motorizat individual), închirierea cu ora din puncte fixe a vehiculelor, promovarea transportului public şi a celui nemotorizat cu "descurajarea" transportului motorizat individual, dar şi modificarea "formatului de prezentare" a ştirilor legate de accidentele rutiere sunt alte măsuri avute în vedere pentru perioada următoare.

 

Documentul relevă că Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, în intervale orare speciale şi doar pe unele drumuri publice, anterior obţinerii pentru prima dată a permisului de conducere. Procedura va fi permisă după ce şoferul va fi supus unui proces de instruire şi testare şi va impune prezenţa unui însoţitor cu experienţă, care va răspunde juridic solidar cu şoferul pentru corectitudinea cu care este condus autovehiculul.

 

http://www.mediafax.ro/social/detectarea-radarelor-va-fi-interzisa-si-va-fi-posibil-sofatul-fara-carnet-care-sunt-modificarile-din-strategia-nationala-pentru-siguranta-rutiera-9262188

 

 

De altfel, 10 clase primare vor deveni obligatorii ptr a putea poseda permis de conducere, de parca 10 clase EGAL bun simt....

 

Astea mi se par niste aberatii...restul sunt binevenite.

 

 

Proiectul Strategiei naţionale pentru siguranţă rutieră 2011-2020

 

http://www.sgg.ro/nlegislativ/docs/2012/02/p80vnw4m9sk51zdbth6r.pdf

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are max condusul cu bunul simt? Trebuie sa aibe vreo legatura si noi nu stim?

Cele 10 clase sunt necesare pentru ca respectivul sa fie in stare sa inteleaga amaratul ala de cod rutier si sa invete semnele si regulile de circulatie.

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are max condusul cu bunul simt? Trebuie sa aibe vreo legatura si noi nu stim?

Cele 10 clase sunt necesare pentru ca respectivul sa fie in stare sa inteleaga amaratul ala de cod rutier si sa invete semnele si regulile de circulatie.

 

 

pai tocmai asta e paul, ca n-au nici o legatura.

 

da, stiu ca mai sunt si analfabeti, DAR majoritatea soferilor (99% ?) stiu sa citeasca si sa scrie, dar ptr o mare parte din ei, faptul ca inteleg si stiu regulile de circulatie, nu ii impiedica se nu fie MELTENI si nesimtiti in trafic, si sa incalce regulile de circulatie.

 

si din cate stiu, si acum se da un examen, examen pe care il poti lua DOAR daca stii sa scrii si sa citesti, cel putin. Faptul ca ai 10 clase la ativ, nu te face NEAPARAT mai inteligent la volan sau mai simtit.

 

Hai sa fim seriosi, sofatul nu e "rocket science", e responsabilitate. Iar astia zic ca unul cu 8 clase sa zicem, e din start iresponsabil, analfabet si nu are dreptul sa conduca un autovehicul.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Max, nu vad cu ce te afecteaza pe tine care deja ai permis si din cate se intelege ,conduci responsabil si cu bun simt. Legile alea au fost upgradate pentru a se face siguri ca se va respecta, fara cale de eschivare, ce spuneau legile vechi + un pic de libertate celor care invata sa conduca alte categorii de autoveh. ,vezi alte state care ofera chiar o mai mare libertate, in unele chiar s-a ajuns ca elevul face practica pe masina fara comanda dubla si instructor autorizat..si cu toate astea nu a crescut numarul mortilor printre cursanti. Tu prea vrei sa fii impotriva la orice vine din partea conducerii/autoritatilor. Ma repet, chiar nu ar trebui sa te afecteze cu nimic
Link to comment
Share on other sites

pai cum bre?!

 

daca nu te afecteaza pe tine DIRECT, tre' sa fi de acord, ca sa nu fi impotriva?! Eu nu vreau sa fiu impotriva niciunei masuri din partea autoritatilor, dar din moment ce am si eu o JUDECATA, cat de cat functionala, de ce sa nu o folosesc?!

 

Cum adica, daca eu nu vreau/sau am intarziat sa platesc o amenda de 200 ron, de ce sa imi ia permisul?!

 

Daca vreau sa imi mai iau o rabla, de ce sa platesc impozit mai mare ptr a2a masina?! Aaaa, ptr ca am drumuri bune... :thumbsup:

 

De ce sa imi vad pustani corditi pe strazi fara carnet (legal) cu un "experimentat" in dreapta FARA DUBLA COMANDA?!

 

Bai blitzule, mai judeca si tu ptr tine, nu doar ptr ca Max e impotriva, tu tre' sa fi pentru...

 

 

ASTA-i viitorul :thumbsup:

 

promovarea transportului public şi a celui nemotorizat cu "descurajarea" transportului motorizat individual

 

 

Deci statul ne obliga la fel si fel de suplicii (taxe, impozite, legi cretine...), dar cand avem NOI niste revendicari (gropi, autostrazi, deszapeziri, coruptie/abuz, birocratie....) ne luam fix ****, deci ar trebui sa fiu fericit...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

ca nu am bani :)

 

treaba asta se poate transforma intr-o masura coercitiva mult disproportionata; eu nu stiu de ce uitam atat de usor ca STATUL are mijloacele si aparatul necesar recuperarii acestor datorii. si-o face, de multe ori abuziv

Link to comment
Share on other sites

PS: am vreo 37 de mils neplatite, m-am interesat. de unde naiba, doar banuiesc - cateva certuri (justificate, din punctul meu de vedere) cu doi domni.

 

bun, stau pe jos cateva luni. dar nici banii nu-i mai dau, nu-i asa?

 

nu, munca in folosul comunitatii. rezulta, asadar, TRIPLA sanctionare.

 

o sa iasa scandal. :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu vrei sa platesti amenda daca ai gresit ?

 

 

poate consider ca nu am gresit si nu vreau sa o platesc. sau poate recunosc cand e cazul, si o platesc. sau poate intarzi, poate nu ai bani atunci....si uite permisul, nu e permisul...apoi drumuri, stat la cozi, du-te vino ca sa il iei inapoi :frantics:

 

+1 Similea

 

Daca imi pune statul poprire pe salariu, pai atunci cum mama dreaq sa imi mai ia si permisul?! Nu stiu daca se pun si penalizari la astea...ar fi parfum

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

poate consider ca nu am gresit. sau poate recunosc cand e cazul, si o platesc. poate intarzi, poate nu ai bani atunci....si uite permisul, nu e permisul...apoi drumuri, stat la cozi, du-te vino ca sa il iei inapoi :frantics:

daca nu ai gresit o contesti , daca nu ai bani nu gresesti sau nu circuli .

Link to comment
Share on other sites

E un cerc vicios max :) Nu platesti amenda, se considera ca furi statu' si n-are bani sa-ti faca strazi bune ...si tot asa. Eh, problema e ca se baga unii in cerc si strica hora, dar asta e alta problema si CHIAR insist sa nu o abordam si aici. Impozit mai mare pe a2-a masina nu s-a inventat in Ro. , e normal, daca chiar ai nevoie de a 2-a masina inseamna ca produce si atunci iti merita sa platesti. Max, mai ai un pic de rabdare fiindca nu suntem nici pe departe aliniati cu alte state la taxe si impozite....si legi. Ce te faci in vacanta cand iei amenda inafara tarii si nu pleci pana nu o platesti?! Sau nici aia nu merita, chiar daca ai mers lin si glontz pe autostrada. Tu roaga-te sa castigi din ce in ce mai mult, statul se ocupa sa-i cheltui in magazinul lui.

 

De ce-ti mai platesti impozitele daca nu platesti amenzile? ...oare.... ca suntem mari si tari atata timp cat nu riscam sa pierdem nimic. Huiduim statu' pe din dos dar in acelasi timp ne e frica de el ca de dracu'....Asa-i ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.