Jump to content

cum "scoatem" zgarieturile din vopsea?


sorin28m

Recommended Posts

am masina de aprox 1 luna

astazi a fost vreme buna in Arad,soare,drumurile s-au uscat,adica a venit timpul sa spal masina.

am constatat ca pe langa 2 zgarieturi (2 x-uri mari pe usi mostenite de la vechiul proprietar) am mai dobandit vre-o 3-4 zgarieturi mici dar destul de vizibile , posibil de la gheata curatata de pe masina

intrebarea mea este cum si cu ce sa "scot" aceste zgarieturi (x-urile sunt destul de adanci !)

 

daca a mai fost topic deschis ... scuze, eu nu l-am gasit !

 

multumesc anticipat !!!

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de adanci sunt , daca e zgariat doar lacul se rezolva cu un polish profesional. Nu iti recomad sa faci polish la vreo spalatorie, mai bine undeva unde fac detailing sau pe la vreo vopsitorie. Eu am de vopsit capota si polish total...pe negru e belea ...
Link to comment
Share on other sites

Creion cu vopsea..e 12lei, daca ai noroc sa gasesti culoarea ta, te scuteste de cateva milioane, mie mi a crepat toata vopseaua de pe partea stanga a barii fata dupa ce am lovit-o usor, se vedea ca o panza de paianjen...si m-am scos cu creionul, aproape ca nu se mai vede nimik Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

eu unul pana acum nu am gasit vreo persoana dispusa sa foloseasca kitul de retusare a vopselei..tot caut in Bucuresti...nu vreau sa revopsesc capota pentru 2 ciobituri de la pietrele din asfalt...serios

 

Poti sa faci singur cu putina rabdare .

 

Cum se face :

 

1. Cumperi kit original la DEALER (vine in 2 recipiente , vopsea si lac).

2. Cureti suprafata respectiva (zgarietura) cu alcool

3.Umplii in STRATURI (cu timp de uscare 1-2 ore intre) zgarietura. Cel mai bine iese cu o scobitoare. Nu prea merge cu pensule pentru ca e prea fina zgarietura. Pentru ciobiturile de pietre de pe capota/spoiler se poate folosi o carpa (care sa nu lase scame) , se uda cu vopsea si se freaca ciobitura. Se repeta de cate ori e nevoie pentru a se aduce la linie.

4. Ultimul strat trebuie sa fie lac-ul astfel incat sa fie 0.5 mm fata de suprafata vopselei. Nu conteaza daca iese "in afara"

5. Wetsanding (smirghel de 1500-2000 udat in apa) pe suprafata putin mai mare fata de zgarietura pana se aduce le nivel lacul si a se face un "blending"

6. Polish (cu mana sau masina ) in 2 etape, scratch remover si un polish fin.

 

Rezultatul de obicei e bun daca se respecta pasii si ai rabdare. Nu iese perfect dar un 80-90% e super. (Nu se observa decat daca te uiti cu lumina puternica pe zgarietura/ciobitura).

 

P.S. Temperatura exterioara sa fie peste 10 grade altfel e bataie de joc si nu in bataia soarelui. Se poate folosi un feon pentru a grabi uscarea. Tot secretul e sa depui vopseaua in zgarietura in straturi si nu din prima mana un strat de 2-3 mm, care crapa in cateva luni.

P.P.S Daca zgarietura e superficiala (nu a afectat vopseaua) se poate trece direct la pasul 4, dar de obicei o astfel de problema iese direct la un polish.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.