Jump to content

probleme cutie bmw e65


dondon

Recommended Posts

salut tuturor am si eu nevoie de un sfat sau o parere sunt prospat detinator al unui bmw e65 din 2003 (ffff tare masina pararea mea) casa intru direct in problema

dupa ce i-am facut o revizie generala filtre ulei lichide bujii si inca niste chesti am ajuns la cutie simtome din 2 in 1 da un sut la viteza mica pe frana ,ok np hai sa

vedem ce si cum facut schimb ulei plus filtru + resetat cutie nimica, doar ca acum cat e rece nu are nici un simtom cand se incalzeste apare ,bun zis si facut dat jos creieru schimbat garnituri uzate ce mai era pe acolo uzat ca sa zic asa ca nu m-am ocupat eu personal si nimica ,precizez ca nu da eroare pe cutie sau ceva de genu va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pt raspunsuri o sa fac o resoftare si va tin la curent legat de revizie am schimbat ulei si filtru plus toate garnituri si ce mai era uzat in "creier".

daca nu reusesc cu resoftarea are cineva o cutie sau un creier de vanzare ca nu mai suport.multumesc anticipat

 

acuma am vb cu baiatu de la service vine la ora 18 sa o rezolvam sper sa merga ca nu mai stiu ce sa ii fac in afara de asta .inca o data multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pt raspunsuri o sa fac o resoftare si va tin la curent legat de revizie am schimbat ulei si filtru plus toate garnituri si ce mai era uzat in "creier".

daca nu reusesc cu resoftarea are cineva o cutie sau un creier de vanzare ca nu mai suport.multumesc anticipat

 

acuma am vb cu baiatu de la service vine la ora 18 sa o rezolvam sper sa merga ca nu mai stiu ce sa ii fac in afara de asta .inca o data multumesc pt raspunsuri

 

 

te rog sa postezi cum ai rezolvat si eu am aceeasi problema .... in iasi e mai dificil cu mega servisul Bmw......

Link to comment
Share on other sites

au fost baieti de la service au facut resoftarea deocamdata nu mai sunt simtome maine o sa dea testul sa vedem daca e ok adica traficu de bucuresti.

in rest un releu de la buji trebuie schimbat senzori de presiune si o siguranta la airbag cam atata am avut erori o sa va zic maine daca softul a rezolvat problema seara buna tuturor

Link to comment
Share on other sites

scuze de intarziere am revenit in peoportie de 80 la suta sa rezolvat adica nu mai face asa de puternic dar din cand in cand mai da cate un mic sut in fata o sa ma duc sa verific si transmisia acuma sa vad daca e ceva pe acoloo

daca aveti sau mai bine zis daca mai aveti niste idei va rog sa le impartasiti multumesc o zii buna

Link to comment
Share on other sites

pai treaba sta cam asa, la e60, e65 primii ani de fabricatie, apareau mici socuri la franare care se accentuau odata cu uzura.

Adica ele cand masini erau inca relativ noi si km putini, gen aveau poate un an, aparea chestia asta,

Dupa ceva vreme a aparut o versiune de soft care a rezolvat-o.

Am inteles ca tu ai mai avut si alte probleme la cutie, si de asta e posibil inca sa mai simti ceva,

Cei care au doar chestia asta, dar valabil doar la e60, e65 primii ani de fabricatie, mici socuri care par, ma repet doar la franare, nu in alte cazuri, e posibil sa scape doar cu o resoftare si un schimb de ulei, care se face obligatoriu la 80-120k km maxim..

Alte cazuri.. rebuild la cutie si cam asta e.

 

O cutie 6hp reconditionata cu garantie e in just de 1100-1200 de euro +cutia veche la schimb.. de regula in banii astia se da garantie un an sau 50k km...asta in DE sau Ungaria, care e mai aproape, prin Ro cum ai noroc

 

Daca va intereseaza mai multe despre cutii automate la BMW cititi aici.

http://www.bmwclub.r...-intretinere-r9

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Domi zi si mie unde in germania ai o adresa un nr de tel sau ceva de genu poate un site ca ma duc decat sa dau prin romania aproape 2 mii fara nici un fel de garantie ma duc dau cutia si gata

macar stiu o treaba ,multumesc anticipat P.S. baieti cu softu chiar au facut treaba buna sunt super baieti profii si foarte draguti la modu ca daca ai intrebari nu sunt seci fara sare fara piper iti raspund si chiar dezvolta subiectu

Link to comment
Share on other sites

Daca DĂźsseldorf nu este prea departe: http://www.automatikgetriebe-duesseldorf.de/

Este o firma cu un renume bun care se ocupa de reparatii. De pret nu pot sa zic nimic, depinde de ce trebuie inlocuit.

Deasemena de recomandat cu caldura serviceurile de la ZF. Eu fac schimbul de ulei la ZF in Dortmund (service perfect, profesional), la ultimul schimb (vara 2010) l-am intrebat pe maistru (Herr Sagert) daca totusi mi se strica o cutie ce alternative am. Mi-a spus ca ei ofera cutii reconditionate cu garantie la preturi cuprinse intre 2.500 si 3.500 € plus bineinteles cutia stricata. Serviceuri ZF gasesti in toata Germania, cu siguranta si aproape de granita cu Austria (gasesti pe siteul lor locatiile).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

O cutie de viteze automata atunci cand are uzura in discuri si placi nu o ajuta deloc schimbul de ulei. Ulei vechi este plin de span si tine cat de cat discurile sub presiune uleiul fiind mai gros. Atunci cand schimbi uleiul la o astfel de cutie de cele mai mult ori numai pleaca deloc dupa loc masina. Schimbul de ulei nu este un "rebuild" al cutie ci o metoda de intretinere normala, iar daca problemele deja au aparut nu ajuta cu absolut nimic.

Resoftarea transmite calculatorului uzura mai mare a cutie iar acesta incepe sa schimbe altfel vitezele ameliorand temporar problemele. Din pacate nici asta nu e o reparatie si nu dureaza mult pana incepe sa faca iar la fel sau mai rau. Atunci cand o cutie bruscheaza, da suturi in revenire, tremura, patineaza, are uleiul plin de span nu exista alta solutie decat desfacere, constatare si reparatie.

Edited by malasorte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.