Jump to content

consum ulei


Recommended Posts

Salutare,

 

Am observat ca imi consuma ulei atelaju'...masina are 130.000 km, si am vazut ca dupa cca 4.000 km de la schimbul de ulei, mi s-a aprins becu galben de la ulei...se aprindea, statea 5-6 sec aprins, se stingea, se mai aprindea dupa inca 1 zi si tot asa.

Am verificat nivelul si era la partea superioara a limitei de jos a jojei, deci cam la minim.

Asta inseamna ca a consumat / pierdut cca 500 ml la 4000 km - stiu ca diferenta intre min si max pe joja este de cca 1 litru.

Am mers destul de in forja cu masina.

Stiu ca la anumite motoare - mai ales cilindree mari - Audi A8, etc. masini de turatii mari, consumul de ulei este normal.

La BMW E46 este ceva normal sau ar trebui sa ma ingrijoreze ?

 

10x

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

hehehe....la A8 3.7i consumul de ulei stabilit de fabricant e de 0.6L/1000km,dar in cartea tehnica se spune ca toleranta maxima poate fi si de 2l/1000km,si ce e peste valoarea asta inseamna problema motor....

dar tu nu ai 8 in V deci ar trebui un consum mai mic....

Link to comment
Share on other sites

hehehe....la A8 3.7i consumul de ulei stabilit de fabricant e de 0.6L/1000km,dar in cartea tehnica se spune ca toleranta maxima poate fi si de 2l/1000km,si ce e peste valoarea asta inseamna problema motor....

dar tu nu ai 8 in V deci ar trebui un consum mai mic....

164591[/snapback]

 

pai 500 ml la 4000 km inseamna un consum de 125 ml / 1000 km...deci...e normal pt E46 sau nu ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
pai 500 ml la 4000 km inseamna un consum de 125 ml / 1000 km...deci...e normal pt E46 sau nu ?  :blink:

164593[/snapback]

a mai fost un topic pe tema asta dar acu ceva timp...eu zic ca nu e mult.Tin minte ca zicea cineva ca pana in 0.4l/1000km nu trebuie sa iti faci probleme.Oricum consulul dat de fabricant pt masina ta stiu sigur ca e mai mare decat 125 ml/1000km

Asteptam si pe altii cu opinii

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

"Scrie in carti " ca un BMW consuma ulei, problema e cat. La tine nu pare mult , oricum consumul de ulei depinde si de vascozitatea acestuia. Eu am 320i 2002 si am facut 4000km cu noul schimb si n-a mancat un dram chiar am fost mirat ca n-a consumat deloc. Parea ceva suspect pt mine. Dar dupa cum iti spuneam sunt factori care influenteaza consumul de ulei.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna ca ai forjat masina ? Adica cam in ce stil ai mers ? Te intreb pentru ca , desi nu sunt aceleasi motoare, mie nu mi-a consumat niciodata mai mult de 300 ml ulei in 10 000 de km, si nici eu nu merg incet cu ea.

  Poate e de la ulei , ce pui 5w30 sau 5w40 ?

164935[/snapback]

 

5W40 am pus.

Va trebui sa verific si busonu' de la baia de ulei, garnitura, turbina, etc, desi, ulei scurs pe sub masina n-am vazut

Sper sa fie de la una dintre astea si sa nu manance motoru'

 

10x

Link to comment
Share on other sites

la mine consuma 1l la 15.000Km asa imi consuma de noua doar cand am avut probleme cu turbina imi lua 1l la 4000Km.

165545[/snapback]

 

:blink: inseamna ca e turbina nashpa...banuiam eu, desi trage foarte bine...in fine, nu-i un capat de lume

Ti-ai luat turbina noua sau ai reconditionat-o ?

 

 

10x

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.