Jump to content

montare m tech2 pe e46 fl


Sibianul

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stie cineva unde as putea gasi acea garnitura de cauciuc care se pune pe buza de sus a barii M3 look la E46 FL? Se gaseste in magazine de piese-auto,la metru?

Si inca ceva,cum se face inlocuirea tunelelor de aer de FL cu cele de M ? Poate ca e un lucru banal insa nu strica o informatie :thumbsup:

Edited by red&bluestar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Zilele astea am reusit sa montez pe masina barile Mtech 2 oem, luate de la colegul Mihaitza care se ocupa cu dezmembrari. Pe E46 FL a fost nevoie de suportii de NFL(sunt aceeasi cu cei de la barile de M), tunelele de frane(le am in plan ptr viitor), carenajele s-au potrivt bine cel putin pe fata, pe spate nu sunt chiar la linie cu aripa(dar o sa incerc sa le modelez un pic cu un feon de aer cald, daca nu or sa iasa calumea, o sa caut si carenaje de spate de M).

Referitor la mufele proiectoarelor ca m-am lovit de problema asta si nu gaseam deloc mufe, iar ca sa le comand noi oem trebuia sa astept cateva zile, iar la dezmembrari mi-a cerut un nebun 50 lei pe 2 mufe obosite, mi-am adus aminte ca mufele sunt identice ca la becurile de xenon Aftermarket, ai aveam 2 becuri arse prin garaj, am taiat mufele si le-am pus pe masina in locul celor originale(mufele de la becurile de xenon AM care intra in droser e identica cu mufa proiectoarelor HB4 care vin pe barile de M, plus ca au si garnitura de cauciuc ca sa nu intre apa la ele :thumbsup: )

 

Zilele astea vreau sa fac evacuarea, adica mai exact sa pun tipsuri in decupajul barii de M spate, si sunt nedumerit daca sa aleg intre 2 modele de tips-uri de la Borla-Pilot:

Ca si marime a lor cred ca sunt perfecte pentru decupajul barii de M, au 2XØ76 , acum nu stiu daca sa le aleg pe cele taiate oblic, sau pe cele rotunde?(aici astept cateva recomandari ca sa pot sa ma decid), si totodata ma tenteaza sa elimin evacuarea si sa fac decupaj si pe partea dreapta sa pun tips si acolo, sa fie ceva gen evacuare dubla stg-dr (si aici v-as ruga decat sa incepeti cu comentarii de gen ca nu merita pe 2.0d evacuare dubla sa va abtineti(as fi interesat mai mult de aspectul vizual), si cum am zis mai sus sunt doar tentat, dar nu stiu daca merita sau nu sa fac investitia asta.

Astept daca se poate cateva recomandari si sa imi ziceti daca diametrul celor 2 tipsuri e ok ptr difuzorul de pe E46

post-35562-0-80975100-1363078621_thumb.jpg

post-35562-0-56720600-1363078632_thumb.jpg

Edited by auras_Gl
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ma poate ajuta careva cu codurile pentru suportii bara spate Mtech 2,cei de jos de care vin fixate aparatorile de noroi.

 

De asemeni imi trebuiesc si codurile pentru aparatorile de noroi pentru bara spate Mtech 2.

 

Le-am cautat pe realoem dar nu le gasesc. :mellow:

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate,nu exista alti suporti.

 

Piesele 7/8 le aveam deja dar aveam impresia ca imi trebuiesc si alti suporti si anume cei de jos.

 

Pentru cei cu bara spate facelift stock ca sa montati bara Mtech 2 trebuie sa renuntati la acei suporti de care vin fixate aparatorile de noroi.

 

Aparatorile de noroi spate sunt la fel ca la bara Mtech 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Panou frontal radiator 51717894821

Adaptor panou frontal 51117893324

Canale racire frane (stanga/dreapta) 51717894701 / 51717894700

Canale racire alternator (superior/inferior) 12311432465 / 12317503969

Aparatoare inferioara roata (stanga/dreapta) 51718265467 / 51718265468

 

 

Dintre toate astea de mai sus, am vazut schimbandu-se doar canalele de racire a franelor si nici alea in toate cazurile, ca deh, e scumpe.

Suportii laterali nu trebuie modificati la NFL, doar la FL trebuie inlocuiti cu cei de NFL.

 

Toate astea costa 1,053.47 noi, sa inteleg ca e nevoie de toate astea daca e sa schimb bara stock ? plus suportii de NFL 51128195321 / 51128195322 12,29 RON x2

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Stiam ca mai trebuie si alte accesorii ca sa fie completa, am crezut ca o parte din ele se gasesc deja pe masina dar se pare ca nu.

 

Si la ce canale de aer te referi in afara de cele mentionate mai sus ? da coduri

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

51128195321 / 51128195322 astea codurile pt. suportii nFL ?

Si canalele racire alternator nu tebuie sau se potrivesc cele existente ?

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

http://www.fk-tuning.ro/Ghidaj-bara-fata-BMW-E46-stanga

http://www.fk-tuning.ro/Ghidaj-bara-fata-BMW-E46-dreapta

 

Ai si codul in descriere.

 

Legat de canale de racire alternator, din ce am vazut eu, se potrivesc.

 

Aparatoarele de noroi se potrivesc pe fata, pe spate nu.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da, doar in suporti se prinde. Poate ne indruma cineva care a mai montat :D

 

Le:

 

AM gasit ceva.

 

Mai au si altii problema asta:

 

Well, not realy wrong but metal support fits really tight so had to push it in. Ended up breaking one mounting but whatever, it's tight fit anyway.

 

 

Si sugereaza:

 

Just an advice, mount metal onto bumper along with white support brackets and fog lights. Connect wires for fog lights, etc and thread bolts a little. Align, clip in, align again and bolt everything in.

 

Aici linkul!!!!

 

 

Ideea e sa dai jos armatura, montezi suportii de bara, armatura si proiectoarele cu bara data jos, apoi o pui pe masina si asa e mult mai simplu.

 

Ca sa ajungi sa poti prinde suruburile la suportii laterali dupa ce ai pus bara trebuie sa scoti semnalizarea, sau in cel mai rau caz, farul cu totul.

 

Daca au colegii alta solutie, e bine venita.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.