Jump to content

zgomot 1500rpm e90


alinys

Recommended Posts

Salut. De aseara am sesizat un zgomot daca merg constant pe la 1500 ture se aude un huruit nu asa tare dar se aude sau de exemplu accelerez pana la 2000 de ture si deaccelerez undeva intre 1600-1400 se aude acest huruit. De la ce sa fie oare? Precizez cred ca nu cred ca se auzea inainte,oricum nu este un huruit tare dar se aude. Masina este un 318dA e90
Link to comment
Share on other sites

nu se aude asa... probabil o sa dau jos capacu de la motor poate nu e bine pus si se aude de acolo sau nu stiu. O sa ma duc in service si revin cu problema. Oricum nu se aude ca in filmuletu asta, la mine doar daca merg constant la 1500 se aude un huruit asa sau la deaccelerare in jurul 1400-1600rpm
Link to comment
Share on other sites

Lantul inferior plus vilbrochenul. Simptoma e tipica pt n47. .... din pacate.Si sunt afectate si seria 1 si 5.... Tot din pacate. Sa nu ignori zgomotul, du-te la un service, da jos scutul si pune-l pe mecanic sa asculte undeva intre motor si cutie . ca motorul tau are distributia in spate.Lantul se poate rupe si face prapad in motor. Daca e cu codul de motor N47D20*........

Daca e 204D4 nu e lantul.

Link to comment
Share on other sites

Lantul inferior plus vilbrochenul. Simptoma e tipica pt n47. .... din pacate.Si sunt afectate si seria 1 si 5.... Tot din pacate. Sa nu ignori zgomotul, du-te la un service, da jos scutul si pune-l pe mecanic sa asculte undeva intre motor si cutie . ca motorul tau are distributia in spate.Lantul se poate rupe si face prapad in motor. Daca e cu codul de motor N47D20*........

Daca e 204D4 nu e lantul.

Tot n-am vazut pozele alea cu motorul prietenului tau desfacut. L-ai reparat? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am fost la Mhs Craiova ,cei de acolo au zis ca am scutul desfacut si capacul motor si de aia se auzea. In fine nu s-a ameliorat deloc,o sa incerc sa ajung la pitesti sau bucuresti ca nu mi s-au parut deloc profesionisti cei de acolo...
Link to comment
Share on other sites

din pacate trebuie masina ridicata pe rampa date jos scuturile si acultat motorul. Normal este un aparat ca stetoscopul de medic iar daca nu ai se pune o surubelnita cu parte metalica in dreptul distributiei si manerul in dreptul urechi astfel incat se va filtra zgomotul si vei auzi daca e vb de lantz. Sper sa nu fie chiar daca e f probabil
Link to comment
Share on other sites

lumea zice ca e sub 1 % problema asta. Dar eu inca ma intreb de ce nu intra macar odata pe saptamana nimeni cu motorul m47 sau m47n sa zica ii huruie lantul... E clar ca la asta e o problema destul de frecventa daca apare odata pe saptamna un om nou care zice asta. Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aseara iesind la o tura, aceea vibratie intre 1500-1700 nu s-a mai auzit. Eu cred ca este un tampon ceva de la toba ,racord flexibil nu stiu ce sa zic,dar nici lantul nu este. Dar dupa 30 min si-a revenit la loc vibratia, tre sa dau o tura pe la un service sa vedem.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Am un zgomot de la capacul motor cand sta la relanti. Cu capota deschisa se aude destul de clar. Daca pun mana pe el nu se mai aude.

Am incercat sa il dau jos si sa il fixez mai bine dar degeaba. Nu am vazut sa fie deteriorat ceva la el, inclusiv izolatia este intacta.

A mai patit cineva asa ceva, s-a gasit vreo rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.