Jump to content

BMW M5 E 39 400 CP 5.0 L


ALEX L

Recommended Posts

Am in vedere un M5 E39 dar nu unul anume , fabricat in jur de 2000 am vazut ca pretul este de la 10000 euro atat in germania cat si in romania pt un exemplar bine intretinut dar cu peste 150000 km

In afara de impozit si consum care stiu exact cat sunt , facand abstractie de ele deci strict raport pret - performante - cutie - motor -caroserie as vrea sa stiu daca masina merita banii astia sau nu

Costurile de intretinere sant intradevar destul de mari dar o masina ca asta nu poate fi folosita zilnic asa ca calculele se pot face la cam 5000 km pe an si o revizie pe an nu neaparat la reprezentanta

As vrea sa stiu cum e vazuta masina , cum isi va pastra valoarea in timp si daca mai sant oameni interesati de astfel de achizitie la pretul asta sau considera masina ca fiind depasita moral sau veche

Link to comment
Share on other sites

un m5 nu va fi niciodata depasit moral sau invechit.

 

cred ca este un punct pana la care ii poate scadea valoarea,dupa care o data cu trecerea timpului ii va creste treptat

 

ca vinul vechi.daca as dispune de 10k pt a doua masina,l as lua pe nerasuflate.

 

numai motorul ala v8 aspirat se vinde cu 4-5k lejer

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am in vedere un M5 E39 dar nu unul anume , fabricat in jur de 2000 am vazut ca pretul este de la 10000 euro atat in germania cat si in romania pt un exemplar bine intretinut dar cu peste 150000 km

In afara de impozit si consum care stiu exact cat sunt , facand abstractie de ele deci strict raport pret - performante - cutie - motor -caroserie as vrea sa stiu daca masina merita banii astia sau nu

Costurile de intretinere sant intradevar destul de mari dar o masina ca asta nu poate fi folosita zilnic asa ca calculele se pot face la cam 5000 km pe an si o revizie pe an nu neaparat la reprezentanta

As vrea sa stiu cum e vazuta masina , cum isi va pastra valoarea in timp si daca mai sant oameni interesati de astfel de achizitie la pretul asta sau considera masina ca fiind depasita moral sau veche

Eu am avut una.Masina mi s-a parut incredibil de stabila (si crede-ma ca am pus....piciorul pe multe acceleratii de masini de toate neamurile) O masina sedan care face 300kmh, si care este destul de sientioasa (fata de un M3 e46 de ex- peste care este cu 10 clase) si care se bate de la egal la egal cu M5 -e60, este impresionanta prin elegata tipica BMW , are un cuplu impresionant, niste frane absolut ok,si cutie etajata perfect pentru cuplul ei si totodata foarte precisa.

Si nu in ultimul rand un M isi va pastra valoarea in functie de cum a fost intretinut. Un exemplar in stare originala si "in mintile lui" va avea valoare oricand.

Asta despre avantaje. Despre dezavantje... acestea nu prea sunt. Rareori masina ciupeste garnitura de chiulasa de pe dreapta la ultimul cilindru, insa daca nu te zgarcesti la ulei si ai grija de racire- masina este "nemuritoare". franele nu seamana cu seria si sunt supradimensionate pentru puterea ei, deci nu vei reusi sa le supraincalzesti ever...iar caseta de directie este asemanatoare cu cea de pe e38-adica semicaseta deci implicit nu te vei lovi de celebra bataie de caseta specifica ui e39 stock. Cat despre culoare singura care i se potriveste este albastru de M.(parerea mea)

Daca devii proprietar de M.... ai sa vezi ca nu te va mai satiface niciodata vreo alta masina.

Stima!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M5-urile adevarate sunt pe la 14-15k.

 

Masina e senzatie ,dar ca orice masina sport daca nu a fost intretinuta corespunzator devine o gaura neagra.

 

Ambreiaju cutia diferentialu trebuie verificate la sange tot ce inseamna componente transmisie ridica sau scad pretul in functie de starea automobilului.

 

Vezi ca e un baiat care vinde un M5 e39 e disperat al da si pe 9000 si mai putin cred, nu stiu in ce stadiu e masina.

 

Valoarea la revanzare e 0. :thumbsup:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=156535711&pageNumber=3&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=46&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=1999-01-01&maxFirstRegistrationDate=2003-12-31&negativeFeatures=EXPORT&tabNumber=2#

Edited by Stefan_e46
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....are un cuplu impresionant, niste frane absolut ok,si cutie etajata perfect pentru cuplul ei si totodata foarte precisa.

 

Daca devii proprietar de M.... ai sa vezi ca nu te va mai satiface niciodata vreo alta masina.

 

 

+1

 

Daca a fost ingrijita,la ce ofera , merita.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=xrMBTjREec8

 

 

Aici forumul specific de M5-uri.

http://www.m5board.com/vbulletin/e39-m5-e52-z8-discussion/62434-e39-m5-frequently-asked-questions-faq.html

Edited by warhammer23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

mik 15 : Nu am luat inca dar nici nu m-am razgandit caut in continuare dar trebuie sa fie in stare buna si vanzatorul de incredere

bitz : am vazut masina asta in primavara am fost pana la pitesti dupa ea dar din pacate nu este chiar cum arata in poze si avea niste probleme

vali23b : o stiu si pe asta cu am vazut-o cand era de vanzare in bucuresti acum este la un intermediar iar pretul cred ca reflecta starea masinii

branevl : asta este ok , pare intretinuta am vorbit cu proprietarul care este mai dificil si i-am oferit 10000 dar nu a vrut , o are de vanzare de 3 ani

Link to comment
Share on other sites

Pe aceasta o stiu, este parcata pe langa mine, o poti vedea in Bucuresti la interesctia 1 Mai cu turda: http://www.autovit.r...-C19262154.html o are la vanzare de mult, nu prea merge cu ea si pare intretinuta.Oglinzile nu le are pe ea, ori i le-a furat, ori le-a dat el jos sa nu le fure.

 

 

Deci masina asta pare chiar interesanta,arata foarte bine in poze,insa ceva ma nelamureste in legatura cu taxele fiind trecuta pe un ONG...un eventual cumparator poate circula cu ea fara sa plateasca mai nimic la ea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.