Jump to content

Volanta E90


nightmare392

Recommended Posts

si eu am problema, am inteles ca e destul de comun. eu doar cand eliberez pedala in primii 2-3 cm cand incepe sa cupleze ambreiajul imi trepideaza masina. culmea e ca de 2 ani face asa dar ocazional. am observat ca vara nu face deloc, practic 80% din an nu am probleme. doar iarna se accentueaza, sunt curios cum va fi iarna aceasta. parile sunt impartite, unii zic ca e volanta ca nu se uzeaza egal si agata mizeriile de pe ea in discul de ambreiaj si de aia se produce vibratia, niste americani ziceau pe un forum ca ar fi ceva arcuri pe acolo. cert e ca daca se schimba, cel mai bine se schimba tot.
Link to comment
Share on other sites

si eu am problema, am inteles ca e destul de comun. eu doar cand eliberez pedala in primii 2-3 cm cand incepe sa cupleze ambreiajul imi trepideaza masina. culmea e ca de 2 ani face asa dar ocazional. am observat ca vara nu face deloc, practic 80% din an nu am probleme. doar iarna se accentueaza, sunt curios cum va fi iarna aceasta. parile sunt impartite, unii zic ca e volanta ca nu se uzeaza egal si agata mizeriile de pe ea in discul de ambreiaj si de aia se produce vibratia, niste americani ziceau pe un forum ca ar fi ceva arcuri pe acolo. cert e ca daca se schimba, cel mai bine se schimba tot.

Arcuri scurte, cum zic americanii nu mizerie cum cred unii.

 

Ai vibratie iarna pentru ca iarna metalul deci si arcurile volantei daca au un joc minim SE CONTRACTA si de aceea vibreaza la tine in anotimpul rece!

 

Numai schimbarea volantei elimina efectul prezent; nimic altceva.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut. Am si eu aceeasi problema discutata aici, la un e90, 2006. A inceput sa faca de foarte putin timp, zgomotul acela la calcarea ambreiajului, la inceputul cursei. Am citit aici ca unii au mers si mai mult de un an cu problema asta, sau cateva mii de km. Sa inteleg ca mai merge cateva sute, fara a risca sa raman cu ea in mijlocul drumului?
Link to comment
Share on other sites

Arcuri scurte, cum zic americanii nu mizerie cum cred unii.

 

Ai vibratie iarna pentru ca iarna metalul deci si arcurile volantei daca au un joc minim SE CONTRACTA si de aceea vibreaza la tine in anotimpul rece!

 

Numai schimbarea volantei elimina efectul prezent; nimic altceva.

 

Atunci cum iti explici ca de obicei volanta tremura mai tare dupa ce se merge mai mult cu masina? Indiferent de anotimp, de obicei o volanta dusa la rece nu produce vibratii si functioneaza foarte bine. Am avut 3 masini la care s.a manifestat asa volanta, indiferent de anotimp ea oricum ajunge la temperaturi relativ mari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
eu am mers cu masina in continuare asa. cand am schimbat distributia am inspectat ambreiaj--ul si parea totul ok. m-am obisnuit sa plec cu ea mai turata de pe loc si nici nu a mai facut si daca se urca cineva la volan care nu a mai condus-o. am decis sa fac asta dupa ce am citit despre altii care au schimbat si volanta si ambreiaj, tot si la cateva luni dupa facea la fel.
Link to comment
Share on other sites

Atunci cum iti explici ca de obicei volanta tremura mai tare dupa ce se merge mai mult cu masina? Indiferent de anotimp, de obicei o volanta dusa la rece nu produce vibratii si functioneaza foarte bine. Am avut 3 masini la care s.a manifestat asa volanta, indiferent de anotimp ea oricum ajunge la temperaturi relativ mari.

Coeect, temperatura motorului schimba si temperatura volantei a arcurilor, etc. .. pe undeva gresita presupunerea mea. Ceva la prima mea volanta cu, care am luat masina, facea sa tremure toata masina din ce in ce mai frecvent, mai ales dimineata.

Eu am schimbat si volanta cand si rulmentul de presiune a inceput sa faca zgomot.

Nu recomand sa se faca ca mine. Sunt doua uzuri CARE NU AU LEGATURA una cu alta.

Cand am schimbat volantul am observat joc axial si radial! Cel cred ca apar impreuna. Riscul major, daca se merge fara intentia de a schimba volantul, este acela ca el fii format din doua piese metalice probabil la fel de grele.., este ca acestea sa se desprinda una de cealalta la un moment dat.

Cu pagube mult mai mari.

Aceste jocuri-uzuri fac sa apara forte centrifuge in diferite diferite directii decat cele controlate in mod obisnuit, prin piesa noua..

 

Am vazut despre ce e vorba si nimeni nu poate contrazice realitatea unei uzuri!

 

Pana la urma fiecare face ce vrea.

 

Uzura se accentueaza mult mai mult cu frecventa folosirii ambreiajului; adica daca se conduce in oras mult mai mult, fata de condusul extra-urban..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salut, am un E90 320d N47 177cp 2008

 

1Cand apas putin (1-2cm) pe ambreiaj simt o bataie mica(ca si cand ar agata ceva) ..oare este de la volanta?

 

2 O alta problema ar fi fapul ca daca masina este pe loc, la relanti, imi vibreaza maneta de viteze, cum apas putin pe acceleratie se opreste si sta perfect nemiscata.

 

Ma gandeam sa schimb ambreiajul si volanta, se merita?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un E90 320d N47 177cp 2008

 

1Cand apas putin (1-2cm) pe ambreiaj simt o bataie mica(ca si cand ar agata ceva) ..oare este de la volanta?

 

2 O alta problema ar fi fapul ca daca masina este pe loc, la relanti, imi vibreaza maneta de viteze, cum apas putin pe acceleratie se opreste si sta perfect nemiscata.

 

Ma gandeam sa schimb ambreiajul si volanta, se merita?

1 esti sigur ca nu se aude mai degraba decat se simte bataia? ce se intampla dupa aceea, dupa ce 1-2cm? dispare? ar putea fi rulmentul de presiune al ambreiajului.

 

2 vibratia de care vorbesti este clasica la seria 3.

trebuie schimbata toata timoneria cutiei (bucse de cauciuc.. si cateodata chiar bila schimbatorului.. cu totul..) si o sa scapi de vibratia schimbatorului.

nu este usor sa o schimbi fara sa dai cutia de pe masina (cand repari volantul, rulmentul, daca e el).

 

 

Daca nu sunt uzate (ambreiaj, volant) nu prea ai de ce sa le schimbi, dar poti plati manopera din nou (care nu e ieftina) atunci cand se vor uza.

Decizia iti apartine.

Link to comment
Share on other sites

Te plictisesti maxim nu?

 

Probabil m-a facut si pe mine careva analfabet ca cine stie, mai gresesc si eu. Si da, m-am suparat. Dar nu pe ala ca m-a facut asa ci pe mine, ca nu stiu sa vorbesc corect.

Eu nu am facut pe nimeni AICI analfabet...

Te iau secundul meu, vrei?

Tu strangi tuburile goale si stergi urmele...

Cand corectezi pe cineva , fa-o civilizat, fara superioritate , aici incercam sa ne ajutam cu un sfat unii pe altii, esti total pe langa subiect

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.