Jump to content

Volanta E90


nightmare392

Recommended Posts

wow bun clipul,pot spune ca la mine exact asa face acelasi sunet in acelasi timp/pozitie a calcarii pedalei ambreiaj,am sa incerc sa fac si eu un clip mic si sa il compar mai atent chiar sa il atasez aici pt comparatie.Ce bine ar fi sa fie doar rulmentul acela care cu siguranta are un cost muuult mai redus comparativ cu tot kit-ul volant+ambreiaj. Cumva poti pune o poza cu acel rulment macar orientativ pt a-mi face o idee . merci si la multi ani 2015 tuturor

Pot sa pun poze cu rulment nou si cel vechi... si demontat (e o ciudatenie) flansha (cu ceva plastic sub ea si metal pe partea dinspre dintii placii..) ce se roteste (si orizontal.. probabil sa se adapteze dintilor placii) in jurul axei pe bile.

Zgomotul (mai degraba "susurul") creste in intensitate in timp cu frecventa folosirii ambreiajului, evident.

 

Daca o faci singurve ok sa vrei sa schimbi numai rulmentul. Dar daca platesti pe cineva calificat risti sa pierzi bani. Macar uita-te adica verifica atunci uzura volantei si a grosimea discului. Manopera cred ca e jumatate din costul total al operatiei cu kit complet..

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

http://youtu.be/x6-wtBB_Gm8 si aici este cel de al doile-a clip cu problema mea astept pareri..Initial am cerut un prventiv uni service bosch car pentru tot kit-ul volant+ambreiaj ,dar daca de vina ar fi doar rulmentul optez pentru schimbarea kit-ului de ambreiaj doar care vine si cu rulmentul inclus(sa ma corecteze cineva daca gresesc) cel putin asa l-am gasit pe site-ul acesta (sper ca nu se considera publicitate sau ceva de genul ,atasez link-ul pentru a ma indruma cei trecuti prin aceeiasi problema sau cunoscatori)

http://cdn.media.oscaro.com/logos/0032250.jpg<br style="margin: 0px; padding: 0px;"><br style="margin: 0px; padding: 0px;"><a href="http://www.oscaro.es/Catalog/Part/GetGallery?idArticle=3828136&show3d=True" class="gallerie" endwidth="130" endheight="130" style="margin: 5px 20px; padding: 0px; color: rgb(8, 101, 171); text-decoration: none; position: relative; display: inline-block; width: 130px; zoom: 1; border: 1px solid rgb(204, 204, 204); height: 130px;">http://cdn.media.oscaro.com/bmp/vignettes130/32/00323000951933.jpghttp://static.oscaro.es/Content/shared/img/design/visuel360/picto-zoom.png fotos

Kit de embrague SACHS : 3000 951 933 <br style="margin: 0px; padding: 0px;">

XTend

<br style="margin: 0px; padding: 0px;">

<br style="margin: 0px; padding: 0px;">▪ Código de motor : M47*<br style="margin: 0px; padding: 0px;">▪ Código de motor : M47N204D5<br style="margin: 0px; padding: 0px;">▪ Diámetro [mm] : 240<br style="margin: 0px; padding: 0px;">▪ Número de dientes : 22<br style="margin: 0px; padding: 0px;">▪ Perfil del cubo : 26,5x29-22N<br style="margin: 0px; padding: 0px;"><br style="margin: 0px; padding: 0px;">Unicamente disponible como Kit14749,43 € IVA Inc.<br style="margin: 0px; padding: 0px; color: rgb(85, 85, 85);">En vez de 368,3957 € TTCFicha

Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

E pentru prima oara cand postez pe you tube ,despre acel kit de ambreiaj curiozitatea mea este daca acel rulment care il contine este cel in cauza sau mai este ceva care-mi scapa..? Este o diferenta de vre/o 50€ mai scump comparativ cu cel postat de mine acelasi kit Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost din nou la vre-o trei service doua dintre el bosch car pentru un diagnostic referitor la acel sunet la care raspunsul lor a fost : este volantul de vina in proportie de 80% poke.gif . Deci trebuie sa pregatesc vre-o 800e minim asa ca mai raman cei 20 la suta sa fie doar rulmentul dar am sa comand saptamana care vine kitul intreg volant +kit ambreiaj intrebarea mea este- ce marca este mai buna pentru acest model sachs sau luk,si care dintre ele (daca) este montata din fabrica pe acest model ? Eu ce am gasit este sachs la 537€ si luk la 610€ .. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost din nou la vre-o trei service doua dintre el bosch car pentru un diagnostic referitor la acel sunet la care raspunsul lor a fost : este volantul de vina in proportie de 80%

Ce s-au schimbat :2guns: mecanicii zilelor astea...

Volantul N-ARE CUM sa faca zgmotul acela! El se invarte cu flansa arborelui cotit cu tot cu arbore prins de el cu 6 suruburi, in centru avand un mic rulment pe bile conice care sprijina-centreaza axul cutiei.

Ala e zgomot a ceva care se roteste ... si vibreaza avand joc. APARE NUMAI PE DURATA decuplarii ( a se citi DESPRINDERII..) placii de presiune de volant, ele, sigur formand o carcasa in care discul e desprins de volant. :ike:

Foarte probabilsa gaseasca joc in volant, dar asta e alta sursa ca uzura.. deci alt zgomot, trepidatie la plecat de pe loc. 8)

:smoke:

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Ce s-au schimbat :2guns: mecanicii zilelor astea...

Volantul N-ARE CUM sa faca zgmotul acela! El se invarte cu flansa arborelui cotit cu tot cu arbore prins de el cu 6 suruburi, in centru avand un mic rulment pe bile conice care sprijina-centreaza axul cutiei.

Ala e zgomot a ceva care se roteste ... si vibreaza avand joc. APARE NUMAI PE DURATA decuplarii ( a se citi DESPRINDERII..) placii de presiune de volant, ele, sigur formand o carcasa in care discul e desprins de volant. :ike:

Foarte probabilsa gaseasca joc in volant, dar asta e alta sursa ca uzura.. deci alt zgomot, trepidatie la plecat de pe loc. 8)

:smoke:

 

Da ,aceeasi parere o am si eu despre mecanicii din ziua de azi numai zic de reprezentanta desi nu as vrea sa generalizez pt ca mai sunt si cativa mai sinceri dar din ce in ce mai rar (ca doar asa fac sa-si rotunjeasca veniturile pe necunostinta altora) Spun asa pt ca vin de la un prieten care un atelier (cu experienta in domeniu mai ales in aceasta marca) iar pana acum a fost in concediu ca altfel nu mai ajunge-am pe la restul service-lor iar raspusul sau a fost ca sunetul e provocat in mare parte din cauza rulmentului ramane de verificat volantul cand se va demonta cutia cel mai probabil marti ,pana atunci imi ajunge si kit-ul complet acasa.Am sa postez rezolvarea si exact de la ce provine acel sunet.

Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Suruburile originale atat timp cat se desfac usor si au filetul bun, pot fi folosite.

 

Ai aflat de la ce era sunetul acela sau inca nu ?

 

Ok,merci. Inca nu,miercuri am programare la service pt schimbarea kit-ului dupa care am sa revin cu concluzia si rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

Probabil montajul nu a fost facut ca la 'carte' si cred ca aici conteaza foarte mult calibrarea perfecta la care multi spun ca nu-i mare 'lucru' iar altii care dau importanta cuvenita. Aceleasi temeri l-e am si eu ca dupa montaj sa fie ok fara zgomote sau alte chesti aiurea cu toate ca mecanicul la care am sa o duc este f experimentat in domeniu' /marca bmw. .Am sa revin cu mai multe detalii dupa montaj.
Link to comment
Share on other sites

Probabil montajul nu a fost facut ca la 'carte' si cred ca aici conteaza foarte mult calibrarea perfecta la care multi spun ca nu-i mare 'lucru' iar altii care dau importanta cuvenita. Aceleasi temeri l-e am si eu ca dupa montaj sa fie ok fara zgomote sau alte chesti aiurea cu toate ca mecanicul la care am sa o duc este f experimentat in domeniu' /marca bmw. .Am sa revin cu mai multe detalii dupa montaj.

 

ca sa glumesc(mim) :frantics: un pic, daca IL VEZI pe mecanic strangandu-ti suruburile cu, cheia dinamometrica :pirate: si DACA iti pune si pasta (albastra)(anti-desfacere..) speciala pe ele(mai ales pe cele de la volanta!)(a, si cele de prind placa de presiune de volanta..) inainte de a-ti pune cutia sus..., care(cutia de viteza), fie vorba intre noi, este prinsa de blocul motor (doar din aliaj de aluminiu :purple: (!) casant..) ATUNCI ai mers la cel mai cel mecanic!:goodjob:

 

[(citeste si printre randuri si nu judeca (pe altii)] :sorcerer:

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

ca sa glumesc(mim) :frantics: un pic, daca IL VEZI pe mecanic strangandu-ti suruburile cu, cheia dinamometrica :pirate: si DACA iti pune si pasta (albastra)(anti-desfacere..) speciala pe ele(mai ales pe cele de la volanta!)(a, si cele de prind placa de presiune de volanta..) inainte de a-ti pune cutia sus..., care(cutia de viteza), fie vorba intre noi, este prinsa de blocul motor (doar din aliaj de aluminiu :purple: (!) casant..) ATUNCI ai mers la cel mai cel mecanic!:goodjob:

 

[(citeste si printre randuri si nu judeca (pe altii)] :sorcerer:

Nu am nici-o intentie de a judeca pe nimeni(poate doar pe acel mecanic care imi v-a repara masina in cazul care nu o v-a face binemad.gif) in rest e doar o parere personala din ce am mai vazut (am un prieten care a avut o problema asemanatoare si totul s-a dovedit a fi din cauza montajului prost facut al kit-ului de ambreiaj ) si auzit. Cat despre citit, ma stradui sa citesc cat mai atent cu putinta doar ca rare ori imi mai scapa cate ceva(se mai intampla...) poate si din cauza temerii pe aceasta tema . Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

ca sa glumesc(mim) :frantics: un pic, daca IL VEZI pe mecanic strangandu-ti suruburile cu, cheia dinamometrica :pirate: si DACA iti pune si pasta (albastra)(anti-desfacere..) speciala pe ele(mai ales pe cele de la volanta!)(a, si cele de prind placa de presiune de volanta..) inainte de a-ti pune cutia sus..., care(cutia de viteza), fie vorba intre noi, este prinsa de blocul motor (doar din aliaj de aluminiu :purple: (!) casant..) ATUNCI ai mers la cel mai cel mecanic!:goodjob:

 

[(citeste si printre randuri si nu judeca (pe altii)] :sorcerer:

 

 

suruburile de volanta vin cu "pasta" pe ele, nu mai este necesar

ce vei tu sa spui este ca sa dea cu pasta pe suruburile vechi , dar nu este reomandat de manual refolisirea suruburilor vechi

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Asa stiu si eu ca normal in manual scrie ca trebuiesc schimbate si suruburile de aceea am intrebat aici pe cei care au mai facut aceasta 'operatiune' sau cei cu experienta pt ca momentan nu l-e gasesc aici in zona si trebuie sa astept cateva zile iar eu miercuri am programare la service,daca l-e aveau aici pe stoc l-e cumparam direct .
Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu un video, personal :))

zgomotul, cat ma pricep eu, este clar de rulment...dar si la volant am ceva trepidatii.

cand dai jos cutia cred ca merita sa schimbi absolut tot.

 

probleme cu montajul sunt in majoritatea service-urilor..pt ca fac operatiunea "in graba".am gasit niste clipuri cu operatiunea pe youtube.o sa le caut si o sa le postez.foarte interesante, oricum.

 

 

partea 1

in care sunt 3 variante de ambreaj, parca

 

partea a 2-a

in care monteaza un ambreaj standard.

 

in aceste clipuri, se vede clar ca se schimba si multe alte chestii pe langa kit-ul de ambreaj...se unge cu o anumita vaselina, se strang suruburile cu dinamometrica.

destul de pretentioasa operatiunea.

Link to comment
Share on other sites

Alex dupa cum am vazut clipul postat de tine ai aceeasi problema ca a mea ,posibil rulmentul . Eu am sa schimb tot kit/ul(ambreiaj+volant) pana la urma chiar daca am sa o vand ,asa sper sa nu mai am probleme . Cei care a-ti schimbat rulmentul in cauza cel oem este la fel din plastic/metal ca acesta care l-am primit eu in kit?

 

rulmentul in cauza

Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Alex dupa cum am vazut clipul postat de tine ai aceeasi problema ca a mea ,posibil rulmentul . Eu am sa schimb tot kit/ul(ambreiaj+volant) pana la urma chiar daca am sa o vand ,asa sper sa nu mai am probleme . Cei care a-ti schimbat rulmentul in cauza cel oem este la fel din plastic/metal ca acesta care l-am primit eu in kit?

 

rulmentul in cauza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.