Jump to content

Volanta E90


nightmare392

Recommended Posts

Am si eu o mica problema: cand apas putin pe ambreiaj se aude un zgomot ca o bataie care inceteaza cand apas mai mult. Ma gandesc ca e volanta de vina, dar nu vreau sa ma apuc sa dau banii aiurea inainte sa stiu sigur ce e, pentru ca intentionez sa o vand si vreau sa-i rezolv inainte problema asta, nu sa cumpar piese care nu sunt defecte. Edited by nightmare392
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica problema: cand apas putin pe ambreiaj se aude un zgomot ca o bataie care inceteaza cand apas mai mult. Ma gandesc ca e volanta de vina, dar nu vreau sa ma apuc sa dau banii aiurea inainte sa stiu sigur ce e, pentru ca intentionez sa o vand si vreau sa-i rezolv inainte problema asta, nu sa cumpar piese care nu sunt defecte.

 

salut, volanta e :) asa face si a mea, cand e apasat ambreiajul pe la jumatate :) cand e sus pedala e ok, cand e jos, la fel...dar la mijloc se aude batand :) trebuie sa schimb volanta si ambreiajul, tu poti schimba doar volanta...cum zici/stii (si) tu :)

Link to comment
Share on other sites

La mine face fix la inceputul cursei ambreiajului, nu la jumatate, in primit 2 cm de cursa, apoi nu mai face. Intr-adevar suna a volanta, dar vreau sa fiu sigur.

 

ma rog, asa o face si la mine...la inceput...oricum, ideea e ca face cand apas ambreiajul, nu se aude in rest :) nu ma pricep eu, dar eu cred ca tot volanta e si la tine. poate alti colegi mai priceputi stiu...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Da , volanta este..320d in general au problema asta, eu am fost cu ea la service si mi-au zis ca pot sa merg cu ea asa mult si bine ca nu se strica mai rau de atata , am mers 3 ani cu ea asa si tot la fel face , nu s-a stricat mai rau
Link to comment
Share on other sites

Da , volanta este..320d in general au problema asta, eu am fost cu ea la service si mi-au zis ca pot sa merg cu ea asa mult si bine ca nu se strica mai rau de atata , am mers 3 ani cu ea asa si tot la fel face , nu s-a stricat mai rau

 

320d au problema asta la un anumit nr de km...si poate si stilul de mers e cel putin de vina...adica eu cel putin nu pot sa ma supar, ca nu-s cel mai bun schimbator de viteze :)

 

asa au zis ?:) ciudat, mie mi s-a zis ca poate ceva oricand...asta o parere...iar alta a unui prieten bun, ca pot sa mai merg linistit... :)

 

dracu stie, m-astept sa pice oricand :) o s-o schimb :)

Link to comment
Share on other sites

VOLANT

Am aflat si eu chestia asta cu ani buni in urma dar nu prea folosesc varianta corecta a cuvantului pentru ca efectiv se uita lumea ciudat la tine, prea mult se foloseste varianta incorecta.

Daca vrei iti pun scanata o oferta de piese de luna aceasta de la UNIX facuta in program, nu de vanzator si scrie acolo frumos "Volanta cu masa dubla".

Revenind la subiect, daca vrei sa o schimbi s-ar putea sa ai noroc sa prinzi varianta ieftina :), la mine conform seriei de sasiu se potriveste asa ca s-ar putea sa o schimb curand.

Link to comment
Share on other sites

Shimano, faptul ca aia de la Unix sunt prosti si nu stiu sa vorbeasca romaneste nu ma face pe mine, un roman normal, sa insist in prostia lor. Sa fie sanatosi si daca mi-ar da o asemenea oferta, le-as bate obrazul ca-s analfabeti. Fara gluma...
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Se numeste VOLANT colegilor ca e un disc. Daca era o disca, puteati sa-i spuneti volanta.

 

i se mai spune volanta din cauza ca este si o ..roata zburatoare (flywheel)

 

p.s. oricum util sfatul tau

 

La mine face fix la inceputul cursei ambreiajului, nu la jumatate, in primit 2 cm de cursa, apoi nu mai face. Intr-adevar suna a volanta, dar vreau sa fiu sigur.

 

si la mine a fost volanta, am schimbat-o si ..gata problema.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Exagerezi total , pe alt topic il corectai pe un coleg care zicea volanti , i-ai zis ca 'volante' e pluralul corect , te-a facut cineva analfabet? :sorcerer:

Te plictisesti maxim nu?

 

Probabil m-a facut si pe mine careva analfabet ca cine stie, mai gresesc si eu. Si da, m-am suparat. Dar nu pe ala ca m-a facut asa ci pe mine, ca nu stiu sa vorbesc corect.

Eu nu am facut pe nimeni AICI analfabet...

Te iau secundul meu, vrei?

Tu strangi tuburile goale si stergi urmele...

Edited by d-rive
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu eram la ora de gramatica .. in fine :)..eu zic a nu este problema ptr ca am mers 3 ani cu ea asa si nu s-a stricat mai rau ...si sa o schimbi si sa pui aftermarket ....mai multa incredere am in asta asa stricata de cat sa puna una aftermarket :))
Link to comment
Share on other sites

Te plictisesti maxim nu?

 

Probabil m-a facut si pe mine careva analfabet ca cine stie, mai gresesc si eu. Si da, m-am suparat. Dar nu pe ala ca m-a facut asa ci pe mine, ca nu stiu sa vorbesc corect.

Eu nu am facut pe nimeni AICI analfabet...

Te iau secundul meu, vrei?

Tu strangi tuburile goale si stergi urmele...

 

Ipocrizia , ce sa ii faci...

Tuburile goale poti sa ti le bagi undeva si sa stergi tu urmele <_<

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut,aceeasi problema am si eu de vre-o 5 zile de la inceputul cursei al ambreiajului pana la jumatate se aude un zgomot foarte urat ce suna a volant dussss(cel putin asa banui eu din experienta mea) actual masina are 250000 si pana acum este singura problema mai costisitoare care o intampin cu ea desi este deja la vanzare de vre-o saptamana nu as vrea sa o vand asa si incerc sa remediez problema . Inca nu am ajuns cu ea la service din cauza sarbatorilor sunt in dilema cu ce marca ar fi mai buna intre sachs ,luk etc.. pt a cumpara volant/ul si respectiv kit-ul de ambreiaj avand in vedere km care ii are masina banuiesc ca e si ambreiajul dus si pe langa volant si kit-ul de ambreiaj daca ar mai trebuii si altceva schimbat? astept pareri ..
Link to comment
Share on other sites

Cand e volanta cu masa dubla o vibratie de obicei apare cand se incearca plecarea de pe loc si masina chiar scutura un pic in mers pana ambreiajul e cuplat complet cu, cutia..

Eu am gasit joc MARE axial dar si longitudinal in DMF.. volanta.

(sper sa nu gaseasca nimeni cusur in ce spun si sa cred ca nu intelege ce explic ;) volanta=volant. sunt aici pentru diagnosticat probleme mai mari sau mai mici...)

 

Daca zgomotul e doar ca un fass... si se manifesta doar PE CURSA ambreiajului NU pe capetele cursei sus si jos... atunci SE POATE sa fie numai rulmentul de presiune cu discul ambreiaj si placa de schimbat, adica kitul de ambreiaj fara volanta. Asta e jumatate din kitul complet.

 

Am si un film scurt cu simptomul rulment..

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Aici e un simptom foarte asemanator cu, ce am gasit eu ca jocuri, abateri la volanta scoasa de pe masina, avand trepidatii (ocazionale) la plecare de pe loc in treapta 1...

 

E foarte grava situatia daca cele doua bucati de metal ajung sa se separe, desprinda una de alta..

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

wow bun clipul,pot spune ca la mine exact asa face acelasi sunet in acelasi timp/pozitie a calcarii pedalei ambreiaj,am sa incerc sa fac si eu un clip mic si sa il compar mai atent chiar sa il atasez aici pt comparatie.Ce bine ar fi sa fie doar rulmentul acela care cu siguranta are un cost muuult mai redus comparativ cu tot kit-ul volant+ambreiaj. Cumva poti pune o poza cu acel rulment macar orientativ pt a-mi face o idee . merci si la multi ani 2015 tuturor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.