Jump to content

Relanti oscilant E46 318i M43


Recommended Posts

Next step: Sonda lambda 1.

 

@kshu : Multumesc mult pentru ajutor, am sa te contactez dupa ce schimb sonda, totusi eroare pe care o da este de amestec prea bogat.

Ai rezolvat problema? eu am exact aceeasi problema aproximativ de un an, tot asa la cald oscileaza ffoarte putin[800-780-800], la rece nimic.[M43B18]

Link to comment
Share on other sites

Kshu-le, sa ai parte de sanatate....am facut ce ai zis cu regulatorul(am scos mufa ptr. aprox. 1 minut, tinut usor turat) si astazi nu a mai facut figuri. Ar fi minunat sa scap de problema intr-un mod asa de simplu. :drinks:

 

Ce anume se intampla la operatiunea asta mai exact? ceva de genul imi face si mie, parca merge intrerupt la ralanti, am incercat cu tot ce se putea ( injectoare, bobine, senzori, IAC, debitmetru, lambda e noua, m50 2.0 ).

Link to comment
Share on other sites

le am schimbat asta iarna NGK, si fise noi am pus, tu ti-ai rezolvat problema? iti mai oscileaza acuma

 

Eu am avut problema asta cu ceva timp in urma.Problema ere un furtun copt de la supapa recirculare gaze.Am mai schimbat preventiv senzorul de axa cu came si s-a simtit o schimbare in bine,masina tragea mai bine si se tura mai repede.Ai mai putea verifica furtunasele de vacum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema asta cu ceva timp in urma.Problema ere un furtun copt de la supapa recirculare gaze.Am mai schimbat preventiv senzorul de axa cu came si s-a simtit o schimbare in bine,masina tragea mai bine si se tura mai repede.Ai mai putea verifica furtunasele de vacum.

 

unde se afla supapa recirculare gaze?

Link to comment
Share on other sites

O sa-mi raspund singur ( dupa ce am facut autopsia unei DISA ):

 

Nu are cum sa inchida daca conectezi 12V pe cele doua contacte, acela nu este un motor, este un electromagnet care daca este actionat permite vacumului din motor sa intre in supapa de la disa care trage clapeta sa se inchida/deschida. In concluzie daca aplicam 12V pe contactele motorului ( electromagnet ) in aer liber nu o sa se intample nimic ... ( doar o sa se auda un clanc ).

Link to comment
Share on other sites

Spuneai pe undeva ca ai impresia ca trage aer fals si ai dat cu spray de aprindere si nimic. Nu functioneaza metoda asta.

Am incercat eu la fel si nu dadea nici un semn.

 

Am facut in schimb test de vacuum cu fum fix ca aici:

Am adaugat eu: stropit cu apa cu lichid de vase ca sa faca spuma pe unde se vedea putin fum. S-a vazut foarte frumos.

 

Am gasit 4 zone neetanse (pe cele 2 DISA - garniturile erau facute praf - explodate aproape) pe unde imi si curgea ulei si 2 crapaturi pe furtunele de vacuum.

Le-am rezolvat si am refacut testul. Nu mai iesea fum pe nicaieri.

Din pacate turometrul fluctueaza in continuare.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am observat ca din valva de suprapresiune a rezervorului cateodata se aude un ticait ( ca o bataie ), este normal ? Daca activez aceasta valva din INPA relantiul creste pana la 1000rpm si cand ii dau disable scade pana la 400 rpm da sa moara motorul si se corecteaza ( exact asa face cateodata cand opresc la stop ), poate sa aiba legatura ?

 

Din ce am citit nu am reusit sa ajung la o concluzie, cand scot capacul de la ulei este normal sa fie vacum in motor ? Se simte cum capacul este tinut pe pozitie de vacum.

 

In legatura cu eroarea 171, in INPA mi-a sarit in ochi ca a fost data cand motorul are 12grade ... ceea ce e putin probabil pe caldura asta, in INPA la valorile in timp real temperatura din motor si iesire din radiator pare normala, cel putin nu am prins-o eu niciodata in balarii.

 

@michael_ro: Imi poti spune te rog unde ai conectat furtunul pe care ai suflat fum ? Ai acoperit cumva iesirea de la filtru de aer ( sa nu iasa pe acolo tot ) ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.