Jump to content

Probleme diferential


88CRS

Recommended Posts

Salut colegi,

 

Am o "mica" problema, va trebui sa schimb diferentialul si v-as ruga daca cunoasteti persoane serioase care vand asa ceva sa imi recomandati pe cineva. Am un e46 320i M52TU, raportul este 3.45. Eu sunt din Brasov.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Mai exact: cand bag in viteza si plec se aude o lovitura in partea din spate atunci cand cupleaza, iar in mers cand schimb vitezele daca nu ridic usor ambreiajul masina smuceste si uneori la fel se aude aceeasi lovitura..., tot in mers se mai aude un zgomot ciudat care vine din spate un huruit. Mentionez ca flansa am schimbat-o iar rulmentul este ok. Din cate am inteles am joc in grup si de aici vin simptomele pe care le-am enumerat.

 

Am cerut aici o parere pentru ca nu vreau sa cumpar un diferential de la oricine, pentru ca nu am de unde sa stiu in ce stare e. Asa ca ramane valabil, daca stiti pe cineva va rog sa luati legatura cu mine pe forum.

Link to comment
Share on other sites

si eu am acel boom la schimbarea treptelor, insa la mine se pare ca exista joc in planetare....vom vedea cand voi ajunge la el

la mine smuceste cand schimb treapta si se aude acel boom, plus ca in mers se aude continuu un zgomot ciudat, un huruit.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten a avut un 320 cabrio si aceleasi simptome,adica o zmucitura (lejera,ce-i drept) urmata de un zgomot, la intoducerea in treapta 1 cu plecare de pe loc,cat si la celelalte trepte in mers. Nu a rezolvat problema pt ca a vandut-o,dar inainte de asta a fost la service si aia i-au spus ca sunt satelitii din grup si/sau rulmentii (tot din grup). Cauza ar fi plecatul brusc de pe loc (cu scartait).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am revenit cu problema pentru care am deschis acest topic. Am gasit un diferential de la un e46 benzina cred ca e de 318i, are raportul 3.38 iar eu am raportul 3.45 la 320i, credeti ca se va potrivi?
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu problema pentru care am deschis acest topic. Am gasit un diferential de la un e46 benzina cred ca e de 318i, are raportul 3.38 iar eu am raportul 3.45 la 320i, credeti ca se va potrivi?

se potriveste am schimbat 3 grupuri pana acum din cauza asta.....vezi de pe la cine gasesti sa cumperi ca eu am rupt inca 2 grupuri si de 2 luni l-am schimbat pe al 3`lea.......am schimbat bucsile de la punte/grup dar toata problema din grup e

Link to comment
Share on other sites

ba nu mai aruncatiii bani dea moca ca zice unu zice altu..... la servis ce tiau zis ca poate fi la diferential...... daca au zis cas satelitii iii nasol pt ca dac mai umbli mult risti sa ramai in drum.......daca ai doar joc la grup ala se regleaza... ca sa vezi si daca is sateliti suspenda masina de ambele roti din spate su si invarte de o roata : daca in timp ce invarti de roata cealalta se invarte in sens opus atunci nu ai probleme u satelitii....... daca se invart ambele roti in acelasi sens schimba diferentialul... numa bine
Link to comment
Share on other sites

tripelx - imi cer scuze, poate gresesc dar sincer mi se pare ilogic ceea ce spui tu...daca ambele roti s-ar invarti in acelasi sens...ce rol mai are grupul? cum am mai lua virajele? repet, poate gresesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.