Jump to content

Senzor enervant


zeoze

Recommended Posts

Salut ,

Am un e46 din 2002, 320d. De cand am luat masina din Germania se aprindea in bord senzorul de la stopul dreapta spate (care defapt mergea) si daca aprindeam pozitia se stingea in 2 sec si nu se mai aprindea decat dupa vreo cateva zile. De ieri nu a vrut sa se mai stinga si ramane aprins non-stop... Se mai stinge 1 minut dupa care iar se aprinde. Aveti idee cam ce as putea sa fac? Mersi

 

P.S. Masina are 2 luni de cand am adus-o .

Link to comment
Share on other sites

Becul de la stopul de frana ai incercat sa-l schimbi ?Acum vreo 2 saptamani am patit aceeasi chestie.Se aprindea aleator martorul in bord pana a ramas aprins de tot.

Vezi ca pe spate ai 2 becuri pentru stopul de frana.Daca becul de sus se arde,ti se va aprinde becul de jos cand actionezi pedala de frana.

La E46 din cate stiu stopurile de frana se aprind in 2 stadii,in functie de cat de tare franezi.La franari normale se aprind becurile de sus,la franari violente se aprind si cele de jos.

Link to comment
Share on other sites

Becul de la stopul de frana ai incercat sa-l schimbi ?Acum vreo 2 saptamani am patit aceeasi chestie.Se aprindea aleator martorul in bord pana a ramas aprins de tot.

Vezi ca pe spate ai 2 becuri pentru stopul de frana.Daca becul de sus se arde,ti se va aprinde becul de jos cand actionezi pedala de frana.

La E46 din cate stiu stopurile de frana se aprind in 2 stadii,in functie de cat de tare franezi.La franari normale se aprind becurile de sus,la franari violente se aprind si cele de jos.

165947[/snapback]

 

 

Acum ma duc sa verific pt ca acest martor a ramas aprins cred dupa ce am franat violent si am evitat un sofer de duminica care era sa ma loveasca...Mersi mult !

Link to comment
Share on other sites

Da, schimba becul

Aceeasi problema am avut-o si eu co un bec de pozitie in fatza, il semnaliza ca defect cu toate ca mergea. De cend l-am schimbat nu mai face.

166127[/snapback]

Ciao Bogdan, :blink:

Eu inteleg ce zici dar eu in spate am 3...Pe care sa-l schimb ca toate merg si am verificat si frane si tot...Nu e nici unul ars...Am impresia ca numai la frig se aprinde ..Ieri au fost 6 grade in Tm si nu s-a aprins.Cum s-au facut 2 grade si martorul meu a inceput sa se aprinda...

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu acealsi lucru dupa foarte multe incercari de localiza cauza.. inclusiv schimbat toate becurile de pe spate + cele de la numar.., dat cu spray pentru contacte pe toate contactele de la stopuri si numar... s-a rezolvat dupa ce am "strans" mai bine clemele in care se infige mufa de la stop.. probabil ca una din ele facea un contact imperfect..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut ,

Am un e46 din 2002, 320d. De cand am luat masina din Germania se aprindea in bord senzorul de la stopul dreapta spate (care defapt mergea) si daca aprindeam pozitia se stingea in 2 sec si nu se mai aprindea decat dupa vreo cateva zile. De ieri nu a vrut sa se mai stinga si ramane aprins non-stop... Se mai stinge 1 minut dupa care iar se aprinde. Aveti idee cam ce as putea sa fac? Mersi

 

P.S. Masina are 2 luni de cand am adus-o .

165930[/snapback]

 

 

Am aceeasi problema de o luna. :blink:

Cum ai rezolvat pana la urma ca eeu nu ii dau de cap. Am incercat toate variantele descrise de voi aici. Am schimbat toate becurile si degeaba.

Dati-mi si mie o rezolvare ca ma dispera. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

asa am patit si eu... si de fapt erau becurile de la lampile pentru numar :)

166285[/snapback]

aceeasi problema o am si eu :blink:

ce m-am mai invartit pe langa ea si schimbat becuri degeaba pana mi-am dat seama... :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

sa va explic cum sta treaba:

 

daca nu sunt arse niciunul dintre becurile mentionate de colegi mai sus, am eu o solutie: trebuie scoasa mufa care alimenteaza becurile si: scoateti firul ala maro, se incearca sa se scota si firul albastru, nu se reuseste si deja nervos frecati bine mufa firului maro si o impingeti de vreo 3 ori in locul ei in mufa , si gata nu mai am probleme de 2 luni cu senzorul ala :) :) :) pe bune, am luat gropi cratere ( in sibiu e dezastru) si nu s-a mai aprins, nu am dat cu spray nu am us vaselina, pur si simplu am infipt mai bine firul maro.

 

aveam exact aceeasi problema ca si voi, si eu m-am gandit ca si zeoze ca e si in f de vreme sarbatori ( in f de religie) etc :) dar de fapt e mufa aia

 

incercati :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu asta,am schimbat becurile si nimic,tot se mai aprindea in bord ca am un bec ars-am scos mufa si am curatato,dar nu era de acolo,ere de la clema care vine la masa. am bagat o surubelnita si am tras de clema ca sa preseze mai bine pe contactele de la stop si de atunci nu mai am nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-am verificat clemele care se infig in mufa de la stop. Surpriza..... capatul firului maro era aproape carbonizat si plasticul din jur topit :blink:. Am curatat putin clema si am pus mufa inapoi .. evident martorul de bord s-a stins.
Link to comment
Share on other sites

verificati conectorul de masa. sarcina e destul de mare pentru pinul ala si se carbonizeaza dupa un timp. exista 2 solutii: prima e sa cumperi tot panoul cu becuri nou si a doua e sa legi firul maro de partea metalica. Pt cei din TM pot sa va arat ca eu asa am facut :blink: bafta
Link to comment
Share on other sites

verificati conectorul de masa. sarcina e destul de mare pentru pinul ala si se carbonizeaza dupa un timp. exista 2 solutii: prima e sa cumperi tot panoul cu becuri nou si a doua e sa legi firul maro de partea metalica. Pt cei din TM pot sa va arat ca eu asa am facut :blink: bafta

217095[/snapback]

 

 

De ce nu pui si o poza pentru cei care nu sunt din TM ? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Am un e46 din 2002, 320d. De cand am luat masina din Germania se aprindea in bord senzorul de la stopul dreapta spate (care defapt mergea) si daca aprindeam pozitia se stingea in 2 sec si nu se mai aprindea decat dupa vreo cateva zile. De ieri nu a vrut sa se mai stinga si ramane aprins non-stop... Se mai stinge 1 minut dupa care iar se aprinde. Aveti idee cam ce as putea sa fac? Mersi

 

P.S. Masina are 2 luni de cand am adus-o .

165930[/snapback]

 

Asa pateam si eu, i-am scos borna de la baterie pt vreo 20 min si de atunci nu se mai aprinde deloc...incearca si asa...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Si eu am probleme cu martorul de bord care indica un bec ars in dreapta spate la stopuri,...................spray de contacte, schimbat becurile, din cand in cand mai face, totusi ar fi folositoare o poza cu celebrul fir maro :blink:........in ansamblu ..........si inca ceva, vedeti ca becurile de la numar nu au de a face cu martori din bord, daca nu credeti scoatetile pe amandoua si o sa vedeti ca surpriza........ nici un martor u se apronde in bord, .............. asta la un e46 320d 2002, Sibiu :) Edited by andrei_fx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.