Jump to content

Recommended Posts

E mai bun Mahle decat Mann? Vad ca folosesti din ambele.Cred ca urmatoarea revizie va fi doar Mahle.Filtrele Bmw Oe nu sunt facute de Mann?

 

Nu mai tine minte in baza caror informatii m-am decis sa folosesc Mahle pentru combustibil acum 4 ani, dar nu am fost dezamagit. Configuratia de mai sus e strict o alegere personala, eu faceam comparatie intre cele doua magazine de piese.

Link to comment
Share on other sites

Autokarma preturi f bune , nu stiu cum reusesc am luat si eu discuri si placute spate dferenta 150 ron total fata de unix si epiesa, iar la unix am pret de rwseller . Probabil adaosul la piese e destul de.mare Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Cumpar doar de la autokarma de vreo 10 ani. Epiesa sunt mult mai scumpi, insa daca "arde" cumperi de la ei pentru ca in 2 ore ai piesa, pe cand la autokarma dureaza si 3-4 zile uneori (cei de pe nitu vasile sunt cei mai promti, aia de pe pantelimon dorm in bocanci). Alt avantaj la epiesa e ca nu iti cere avans pentru piese OE, pe cand la autokarma doar sa ai bulanul sa prinzi ceva pe stoc, altfel, daca e nevoie de comanda trebuie plata in avans...pierzi timp.

Am gasit diferente si de 150lei la piesa intre autokarma si epiesa (brat fata, piesa identica).

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Unix sunt foarte scumpi. Autokarma are prețuri foarte mici la unele produse.

Daca ai contract cu ei o sa vezi ce preturi ai pe programul lor.... dar nu ai cum sa iei piesele sa le treci prin contabilitate si sa le scoti la pretul de achizitie....

 

La autokarma le cumperi si pleci fericit cu piesele la subrat...

 

Pentru service-uri autokarma e o plaga

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

:))))))) la ce te referi mai exact

Pai la faptul ca tu esti service iei piese de la unix de ex, iti pui adaos peste si le montezi vinzi mai departe, dar tb sa platesti impozit, contabil tot tacamul..... si autokarma le vinde la pretul la care tu le achizitionezi direct la client... clientul ala vine si iti spune ca are o oferta de pret mult mai mica de la x si uite asa incepe frustrarea..... ptr ca doar din manopera nu poti sa traiesti

 

Invers, autokarma vinde la privati cu pretul de achizitie al vanzatorilor autorizati....

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Pai la faptul ca tu esti service iei piese de la unix de ex, iti pui adaos peste si le montezi vinzi mai departe, dar tb sa platesti impozit, contabil tot tacamul..... si autokarma le vinde la pretul la care tu le achizitionezi direct la client... clientul ala vine si iti spune ca are o oferta de pret mult mai mica de la x si uite asa incepe frustrarea..... ptr ca doar din manopera nu poti sa traiesti

 

Invers, autokarma vinde la privati cu pretul de achizitie al vanzatorilor autorizati....

si cum e asta rau intr-o economie de piata , unix si epiesa de ce nu vand la pret de autokarma ? Clientul e doar o vaca de muls ? Arde-l la piese , la manopera , la orice se poate ? Nu uita cu ani in urma Vodafone si Orange faceau piata , cum au aparut 2 jucatori in plus , toata lumea vb pe gratis aproape si se poate sa coexiste , ne faceau sa credem ca a vb la telefon e un privilegiu si ca internetul e deja un lux in realitate toate serviciile pt care platim sunt supra taxate. Grija clientului nu e profitul serviceului si are tot dreptul sa caute cea mai buna oferta . Depinde de ce parte esti .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si cum e asta rau intr-o economie de piata , unix si epiesa de ce nu vand la pret de autokarma ? Clientul e doar o vaca de muls ? Arde-l la piese , la manopera , la orice se poate ? Nu uita cu ani in urma Vodafone si Orange faceau piata , cum au aparut 2 jucatori in plus , toata lumea vb pe gratis aproape si se poate sa coexiste , in realitate toate serviciile pt care platim sunt supra taxate.

 

Da, e rau pentru ca firmele au angajati care nu mai au de munca, si nu mai aduc profit la stat, e rau pentru noi ca nu mai avem mecanici ptr ca au plecat in alte tari si nu mai avem unde sa ne reparam masinile

E bine pentru cei care si le repara singuri sau au pe langa ei service.uri care repara ieftin cu piesele clientilor....

 

Doua parti asa cum ai spus si tu

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Pai la faptul ca tu esti service iei piese de la unix de ex, iti pui adaos peste si le montezi vinzi mai departe, dar tb sa platesti impozit, contabil tot tacamul..... si autokarma le vinde la pretul la care tu le achizitionezi direct la client... clientul ala vine si iti spune ca are o oferta de pret mult mai mica de la x si uite asa incepe frustrarea..... ptr ca doar din manopera nu poti sa traiesti

 

Invers, autokarma vinde la privati cu pretul de achizitie al vanzatorilor autorizati....

 

 

Poate a venit vremea sa avem si noi o gura de aer curat. Sa avem preturi decente raportate la pretul piesei nu la pretul masinii de noua.

La repezentanta cel putin te taxeaza dupa pretul masinii de noua dar serviciile nu sunt nici pe departe de banii aia.

In ultima vreme am facut una alta la masina gen curatat EGR, admisie....etc. Ma gandeam de ce naiba costa manopera atat, ca treaba este destul de simpla.

Cuple rapide, furtunuri cu sigurante, cam totul este aranjat incat sa nu incurci pe acolo. Ai si realoem.com sau newtis.info

Sincer ma simt cam inselat/furat de reprezentata sau service-urile care cer sume de 200-300 ron pentru curatat EGR de exemplu, unde sunt 2 suruburi la propriu. Treaba ar face 50 ron cu tot cu bacsis.

Pentru defecte mai mari nici nu vreau sa ma gandesc.

Edited by Injectoru'6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, e rau pentru ca firmele au angajati care nu mai au de munca, si nu mai aduc profit la stat, e rau pentru noi ca nu mai avem mecanici ptr ca au plecat in alte tari si nu mai avem unde sa ne reparam masinile

E bine pentru cei care si le repara singuri sau au pe langa ei service.uri care repara ieftin cu piesele clientilor....

 

Doua parti asa cum ai spus si tu

dpmdv nu face decat sa stimuleze concurenta si existenta unor servicii mai bune din partea furnizorilor , prestatorilor , banii pe care nu-i cheltuie un client la tine pe piesa se duc tot in piata , statul nu pierde ever , in schimb poti sa ai un client multumit de serviciul oferit , strategia de marketing nu trebuie sa se faca doar prin taxare si suprataxare , eu asa vad , daca a calcat la tine in service cu piesa lui si si-a permis sa faca 2 operatiuni in loc de 1 sau a revenit pt ca i-a placut atitudinea si pretul corect e un castig , uneori toata lumea e incantata de castigul imediat , long term rareori gen "l-am ars pe fraier " .Dar sigur eu sunt de partea clientului . Multe serviceuri taxeaza dupa masina , hainele clientului , sincer ti-e cam sila cand iti face pretul din ochi si atunci macar atat , isi aduce singur piesa pe care o cauta cat mai ieftin ca in service e taxat oricum si pana si acolo dai de diferente mari pe care ti le asumi uneori daca vrei o lucrare de calitate si nu esti ferit pe nicaieri de incidente sau eroare umana , nu e ca si cum dau o suma si am 100 % garantie ca si-a facut treaba conform pretului platit , in schimb 100% aceeasi piesa difera la pret de la furnizor la furnizor , :) Cu alte cuvinte daca la manopera n-ai ce sa faci macar la piesa poti .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.