BMWClub: Imi cam schimb parerea despre BMW - BMWClub

Jump to content

• 57 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Imi cam schimb parerea despre BMW BMW vs. Mercedes

Poll: Mercedes sau BMW? (1522 member(s) have cast votes)

Mercedes sau BMW?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#1 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 17 December 2006 - 16:40

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.
Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?
0

#2 User is offline   benarcis 

• Simpatizant
  • Group: BMW Club
  • Interests:BMW

Posted 17 December 2006 - 16:46

Raman la parerea ca totusi in multe alte privinte nici Mercedes nu se compara cu BMW...s-au discutata si se pot discuta f multe pe tema asta si tot nu cred ca se ajunge la un consens...o masina o cumperi pt ca simti ca ti se potriveste , pt ca e ceea ce iti doresti sa fie!

This post has been edited by benarcis: 17 December 2006 - 16:47

4

#3 User is offline   Tien 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 17 December 2006 - 16:48

SLR McLaren are si un pret pe masura, nu te supara...

Insa Mercedes e alta clasa intr-adevar, insa are ceva minusuri:
1. preturi prea piperate;
2. la aceleasi cilindree ale motoarelor, au cai putere mai putini ca la BMW;
3. sunt mai fiabile insa nu ofera acelesi senzatii la condus ca si BMW-urile;
4. sunt mult mai scumpe la intretinere;
5. reprezinta lux, nu sportivitate;

S.a m.d..... :blink: :D

@LE: @Doru , cred ca ai pus intrebarea gresit pe un forum BMW...rezultatele sunt irelevante, dupa parerea mea :) :) :)

This post has been edited by theotien: 17 December 2006 - 17:26

4

#4 User is offline   Alex86 

• Pirat al soselelor

Posted 17 December 2006 - 16:56

nu vad sensul acestei comparatii.Sunt de aceasi parere cu alui @theotien
0

#5 User is offline   turnerbj 

• gringo

Posted 17 December 2006 - 18:11

De ce nu ai pus doua variante la fel?
Intrebai daca una face masini mai reusite decat cealalta sau daca in ansamblu unul din producatori face masini mai reusite decat celalalt; mie nu mi se pare acelasi lucru.
Fara suparare, dar aproape ai o obsesie in a vrea sa demonstrezi aici, pe un site dedicat acestei marci, ca bmw-ul e o masina mai proasta decat multe altele.
Cred ca au fost suficiente topicuri de genul asta, care nu cad bine multora de aici, au mai spus-o si altii.
1

#6 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 17 December 2006 - 18:41

turnerbj, on 17/Dec/2006, 19:11, said:

De ce nu ai pus doua variante la fel?
Intrebai daca una face masini mai reusite decat cealalta sau daca in ansamblu unul din producatori face masini mai reusite decat celalalt; mie nu mi se pare acelasi lucru.
Fara suparare, dar aproape ai o obsesie in a vrea sa demonstrezi aici, pe un site dedicat acestei marci, ca bmw-ul e o masina mai proasta decat multe altele.
Cred ca au fost suficiente topicuri de genul asta, care nu cad bine multora de aici, au mai spus-o si altii.
View Post

nu inteleg de ce chestiunea bmw trebuie sa devina asa personala. de ce crezi ca am bmw-uri de atitia ani? ca sa-mi stric banii? pur si simplu pastrez o privire de ansamblu asupra pietei auto. bmw nu sunt zei, doar niste fabricanti auto pe care noi ii platim sa ne faca jucarii. e gresit sa crezi ca tot ce fac fac bine. ei trebuie sa faca ce vrem noi, nu noi sa luam ca atare ce ne ofera ei. eu nu stiu daca mai iau bmw dupa ce dau m3-ul, sa vedem ce apare in primavara-x5, 335i conv...etc. la moto raman cu bmw pe vecie.
1

#7 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 17 December 2006 - 19:00

eu am o intrebare... si sper sa nu mi-o iei in nume de rau...
Exceptand problemele legate de service-ul din Romania, ai mai avut probleme si neplaceri cauzate de masina BMW in general?
Pe langa asta, vreau sa te rog sa imi spui daca totusi nu te-ai gandit la a face service-ul in afara Romaniei,,,
multumesc :blink:
0

#8 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 17 December 2006 - 19:05

Apple, on 17/Dec/2006, 20:00, said:

eu am o intrebare... si sper sa nu mi-o iei in nume de rau...
Exceptand problemele legate de service-ul din Romania, ai mai avut probleme si neplaceri cauzate de masina BMW in general?
Pe langa asta, vreau sa te rog sa imi spui daca totusi nu te-ai gandit la a face service-ul in afara Romaniei,,,
multumesc :blink:
View Post

nu ma intereseaza service-ul ci masina. la service sunt amabili si daca e o problema o sapa pana o rezolva. discutia e despre masini nu despre service.
0

#9 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 17 December 2006 - 19:07

pai eu asta te-am intrebat... ce nu ti-a placut la BMW si ai vazut in alta parte ca acele chitibusuri nu apar, dar in acelasi timp nu ai parte si de alte neplaceri...
0

#10 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 17 December 2006 - 19:09

Apple, on 17/Dec/2006, 20:07, said:

pai eu asta te-am intrebat... ce nu ti-a placut la BMW si ai vazut in alta parte ca acele chitibusuri nu apar, dar in acelasi timp nu ai parte si de alte neplaceri...
View Post

nu este un topic despre service ci despre gama de modele oferite de fiecare marca.
0

#11 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 17 December 2006 - 19:11

Daca vorbim de fiabilitate,Mercedes-ul nu este mai fiabil decat BMW-ul.Au foarte multe probleme si ele.
Despre design nu are sens sa discutam,este chestie de gust.Eu imi mentin parerea ,Mercedes-ul este pentru oameni in varsta.

ps

Imaginea BMW-ului se strica datorita problemelor after-sales,service-ul lasa foarte mult de dorit.
2

#12 User is offline   turnerbj 

• gringo

Posted 17 December 2006 - 19:13

Doru, on 17/Dec/2006, 19:41, said:

nu inteleg de ce chestiunea bmw trebuie sa devina asa personala. de ce crezi ca am bmw-uri de atitia ani? ca sa-mi stric banii? pur si simplu pastrez o privire de ansamblu asupra pietei auto. bmw nu sunt zei, doar niste fabricanti auto pe care noi ii platim sa ne faca jucarii. e gresit sa crezi ca tot ce fac fac bine. ei trebuie sa faca ce vrem noi, nu noi sa luam ca atare ce ne ofera ei. eu nu stiu daca mai iau bmw dupa ce dau m3-ul, sa vedem ce apare in primavara-x5, 335i conv...etc. la moto raman cu bmw pe vecie.
View Post

Hai, ca nu am zis ca tot ce fac ei e extraordinar, orice producator face modele la care se descopera mai tarziu probleme.
Deocamdata tre' sa ma multumesc cu un bmw, stii vorba aia, sunt prea sarac ca sa imi permit sa cumpar lucruri ieftine. :blink:
0

#13 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 17 December 2006 - 19:21

ok atunci... am votat si atat...

PS: Am avut norocul sa am un prieten care lucreaza la reprezentanta Mercedes... Din acest motiv de fiecare data cand s-au lansat modele noi in Romania, am condus aceste modele... Parerea mea sincera si personala este ca Mercedes e o sufragerie pe roti... este adevarat ca intr-un BMW ma simt mai obosit dupa 180 de km, pret de un drum pana la munte... nu design-ul cred ca e atat de important cum zici tu... nu el te poarta pe drum, ci motorizarea si restul acareturilor...
Ai sa-mi spui ca ti-au placut mai mult motoarele silentioase de la Mercedes, dar atunci te intreb: nu sunt totusi prea mari la unele modele ptr caii putere care ii ofera? Singura diferenta pe care am simtit-o la un Mercedes in plus fata de BMW a fost uneori o stabilitate mult mai mare la viteze mari in viraje... dar n-as putea spune ca e mai bine decat la BMW... n-am avut la dispozitie un M3 de exemplu ca sa iti spun daca e mai slab ca CL in curbe...
Ce-ar mai putea fi un atu poate e suspensia dar m-am simtit mai bine intr-un E60 decat in CLS pe drumurile romanesti...
0

#14 User is offline   Mihai 

• Membru
  • Interests:www.steaua.ro // www.fight.ro

Posted 17 December 2006 - 19:26

Eu am votat pro BMW. Si trebuie sa admit ca, prima oara cand am vazut S=ul nou pe strada mi-am zis waw! Dar acum ca m-am obisnuit cu el, n-as mai da 7-le pe S. Cred ca ce s-a intamplat de fapt, a avut legatura cu schimarea radicala de design. Am ramas impresionat de multe masini atunci cand au scos modele noi de desgin. Dar apoi cand s-au umplut strazile de ele nici nu le-am mai bagat in seama. Ceea ce nu se intampla cu 5-ul sau cu 6-le de exemplu. Waw!-ul ramane inca vlabil. Si, culmea, incepe sa-mi placa si 3-ul din ce in ce mai mult. :blink:
0

#15 User is offline   bunilla 

• Senior

Posted 17 December 2006 - 19:37

degeaba... BMW nu mai e ce a fost... noile modele parca sunt facute mai mult pt piata americana... (F MARI)

deci ca sa nu fiu OFFT, BMW nu mai e ce a fost... si la VARF nu se prea compara cu Mercedes... Divizia M cu divizia AMG... cu parere de rau o spun... cu un 65 AMG nu e de joaca... poti sa ai M6 chipuit... :blink:

in rest la masinile "normale" nu e nici o diferentza... depinde doar ce-ti place... la mine BMW (E46 & E39... ultimele BMW-uri adevarate)
1

#16 User is offline   gbu 

• -

Posted 17 December 2006 - 19:45

La design e greu sa faci comparatia, pt ca ies modele la ani diferenta. Daca e sa compari e60 cu clasa E.... I rest my case. S-ul nou zic si eu ca e mortal. Dar daca ne uitam la e92 si CLK... Momentan votez BMW, dar s-ar putea sa imi schimb parerea in cativa ani.
0

#17 User is offline   Tien 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 17 December 2006 - 19:49

bunilla, on 17/Dec/2006, 19:37, said:

degeaba... BMW nu mai e ce a fost... noile modele parca sunt facute mai mult pt piata americana... (F MARI)

deci ca sa nu fiu OFFT, BMW nu mai e ce a fost... si la VARF nu se prea compara cu Mercedes... Divizia M cu divizia AMG... cu parere de rau o spun... cu un 65 AMG nu e de joaca... poti sa ai M6 chipuit... :blink:

in rest la masinile "normale" nu e nici o diferentza... depinde doar ce-ti place... la mine BMW (E46 & E39... ultimele BMW-uri adevarate)
View Post

@bunilla, nu uita un lucru: 65 AMG este peste 200 000 euro (Sau era 63 AMG?).......pe cand un M6 il iei cu 160 000 euro , banii jos , cu tot cu optiuni, si are si 4 locuri.....
0

#18 User is offline   bunilla 

• Senior

Posted 17 December 2006 - 19:54

65 AMG e si CL si S si SL...

ai de unde alege... si locuri si optiuni... :blink:

This post has been edited by bunilla: 17 December 2006 - 19:55

0

#19 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 17 December 2006 - 19:58

theotien, on 17/Dec/2006, 20:49, said:

@bunilla, nu uita un lucru: 65 AMG este peste 200 000 euro (Sau era 63 AMG?).......pe cand un M6 il iei cu 160 000 euro , banii jos , cu tot cu optiuni, si are si 4 locuri.....
View Post

nu conteaza cat costa conteaza ca exista. discutia nu e despre preturi ci despre masini. ambele marci sunt premium si pot scoate modele care sa coste practic oricat.
0

#20 User is offline   Fake 

• Regizor
  • Group: Contributors

Posted 17 December 2006 - 21:15

inca un sondaj,aceeasi idee.chiar daca ai fi formulat corect variantele de raspuns,tot n`as vota.
0

Share this topic:

• 57 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro