Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sigur ca da..... ai vrut doar sa intervi cu atitudine de flota si sa insulti voalat.

In alta ordine de idei, Taica-miu a avut o mare firma de taxiuri si a avut muuuulte Mercedes-uri (si taxiuri in jur de 100 doar mercedes) - erau niste E-class-uri crem daca mai stii - asa ca stiu despre ce e vb. Am avut (deci condus) 2 Mercedes-uri de cand am permis-ul. Unul 7 luni si altul un an jumatate.

 

Nu stiu de ce sari ca muscat de fund, ca nu am criticat BMW. Chiar am laudat aspectele practice. Sigur ca daca as fi avut o galagie de bani mi-as fi luat Mercedes. Dar uite asa am descoperit BMW. Mai exact masina din avatar... de care sunt foaaaarte multumit. Entuziasmat chiar.

M-am gandit si eu sa ii mai pun ceva CP dar am fost sfatuit de mecanic sa nu fac asta deoarece la modelele astea diferentialul pe spate nu tine si se "sparge"... deci raman cu astia 105cp.

 

Nu mai lua totul asa personal si nu mai ataca persoanele; Ataca parerile cu argumente daca vrei.

Pe alte forum-uri asta se considera "Flame" si se pedepseste cu warn si apoi bann. Deoarece provoci o alta persoana la scandal.

 

Multa bafta!

195731[/snapback]

 

 

 

oki de acord ca m-am atacat , si tocmai din cauza precarei mele experiente in legatura cu cele 2 marci. daca ai fi mentionat experienta ta nu as fi scris nimic :) oh well it's all over now. no offence taken :blink:

Link to comment
Share on other sites

BMW face ALTFEL de masini decat face Mercedes.....Nu stiu de ce se tot contrazic unii.

Parerea mea e ca, daca vrei sa "simti" masina, iti iei BMW. Daca vrei super lux si confort iti iei Mercedes. Sunt 2 chestii total diferite. Eu am condus si alte masini, dar singura pe care am "simtit-o" a fost BMW si la ea am ramas.

Parerile fiecaruia sunt bineinteles subiective

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam ca nu se poate compara o masina noua luata din Romania si una noua sau second luata din Germania. Toata lumea stie ca masinile care nu respecta standardul pentru Vest este livrata in Est. Deci nu e un principiu ca masina X e mai buna decat cea Y ma refer la aceeasi clasa. La noi nu se poate face aceasta comparatie din pacate.
Link to comment
Share on other sites

Nici acolo nu este o concluzie clara, totul se bazeaza pe presupuneri, zvonuri. Eu nu sint convins nici ca e asa, nici ca nu e. Istoricii nu s-au pus de acord ca sa zic asa. :)

196000[/snapback]

de aceea am si zis "poate"... :)

 

dar oricum, ipoteza lui 2dor cum ca, citez: "Toata lumea stie ca masinile care nu respecta standardul pentru Vest sunt livrate in Est. " este eronata... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa vedem. Cica un dealer Citroen a fost in Franta la uzina, si la venire a mentionat printre dinti ca se face o selectie a masinilor la controlul tehnic de calitate si ca masinile mai "proaste" merg in tarile din Est.

196092[/snapback]

Pai o fi la Citroen, unde probabil majoritatea nu-si configureaza masina ci aleg dintr-o oferta cu masini pe stoc. Cand comanzi un BMW cu diferite optionale, masina ce intra in fabricatie dupa ce dai comanda, cum se mai face selectia de calitate? Ca doar nu se fac 10 identice cu ce ai comandat tu si cea mai proasta e trimisa in Romania. Intrebarea e daca se pun sau nu materiale mai slabe pentru est. Intrebarea e daca exista linii diferite de productie pentru masinile pentru est sau nu. Intrebarea este daca nenea care manevreaza robotii pe acolo prin fabrica stie ca masina va fi trimisa undeva in Baicoi sau nu. Eu oricum nu stiu raspunsurile la intrebarile astea. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca se fac masini pentru Romania, Germania, Franta, Rusia. Dar nimic nu e perfect si ca atare se face o selectie pe zone. Este atat de simplu si nu numai la masini se face ci cam la toate produsele. Si lucrul acesta este demonstrat de anumite produse de calitate in afara, care la noi au probleme.

 

 

Acel "cica" suna atat de urat incat s-a incadrat perfect in ideea pe care am vrut sa o expun.

Edited by 2dor
Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa vedem. Cica un dealer Citroen a fost in Franta la uzina, si la venire a mentionat printre dinti ca se face o selectie a masinilor la controlul tehnic de calitate si ca masinile mai "proaste" merg in tarile din Est.

196092[/snapback]

 

 

Asa este si la BMW,in fabrica se stie exact pentru ce piata este destinata masina,calitatea fiind diferita.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

166873[/snapback]

 

 

Sa ne uitam putin si la pretul de achizitie....

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca desigul la bmw-urile de acum e peste tot ce este pe piata acum. Chiar am citit undeva un articol in care se spunea ca designul bmw este dus in viitor si ca va trebui sa creasca pe noi. mie unul asa mi s-a intamplat. Prima data cand am vazut e 60 am fost dezamagit,dar acum am ajuns sa-mi cumpar unul si din punctul meu de vedere este cea mai frumoasa masina de serie pe care am vazut-o. La fel si cu e90, insa dintr-asta nu mi-am cumparat. in ceea ce priveste diferentele dintre mert si bmw ,cred ca e o chestie si de gust si de ce iti doresti de la o masina. c-ul de la mert nu este la fel de mabevrabil ca seria 3; 5 este mai mult sportiv decat comfortabil ,iar e-ul este mai mult comfortabil decat sportiv etc. Dpa parerea mea bmw-ul ofera compromisul perfect la orice clasa.Viata e un compromis asaca merg pe mana bmw-ului.eu am 4 bmw-uri si pe oricare il conduc ma minunez ce poate face.Nicio masina nu m-a mi facut sa simt astfel. Din punctul meu de vedere este bmw sau nimic!!
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca desigul la bmw-urile de acum e peste tot ce este pe piata acum. Chiar am citit undeva un articol in care se spunea ca designul bmw este dus in viitor si ca va trebui sa creasca pe noi. mie unul asa mi s-a intamplat. Prima data cand am vazut e 60 am fost dezamagit,dar acum am ajuns sa-mi cumpar unul si din punctul meu de vedere este cea mai frumoasa masina de serie pe care am vazut-o. La fel si cu e90, insa dintr-asta nu mi-am cumparat. in ceea ce priveste diferentele dintre mert si bmw ,cred ca e o chestie si de gust si de ce iti doresti de la o masina. c-ul de la mert nu este la fel de mabevrabil ca seria 3; 5 este mai mult sportiv decat comfortabil ,iar e-ul este mai mult comfortabil decat sportiv etc. Dpa parerea mea bmw-ul ofera compromisul perfect la orice clasa.Viata e un compromis asaca merg pe mana bmw-ului.eu am 4 bmw-uri si pe oricare il conduc ma minunez ce poate face.Nicio masina nu m-a mi facut sa simt astfel. Din punctul meu de vedere este bmw sau nimic!!

199902[/snapback]

Pai deh, inca iti mai vin bani de pe urma Matrix-ului. Misto sa ai 4 BMW-uri, sa-ti traiasca! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nici Bmw si nici MB nu construiesc carutze...Asta este axioma !

Bmw fac masini mai sportive decat MB : Da!, dar numai pana la o cilindree de 3,5 litri, dupa care lucrurile stau invers.

In general, MB fac autoturismele mai confortabile pentru ca asta este unul din pricipiile lor dupa care se ghideaza in constructia masinilor, dar sa nu se creada ca acolo unde este lux nu este si sportivitate. Motoarele MB sunt mai fiabile decat BMW pentru ca nu au plaje de turatii mari si deci uzura motoarelor este mult mai redusa si in consecinta un astfel de motor poate avea o viata destul de lunga (stiu de motoare MB care au trecut de 800 000 km). Dar MB realizand handicapul lipsei de turatii inalte a incercat sa il compenseze cu supraalimentari sau sisteme de injectie performante (apropos, in 2005 bmw a anuntat ca trece la motoare cu compresie).

Din pacate, MB-urile din Romania sunt conduse de 3 categorii de oameni: gentlemeni, manelisti si tzarani, printre care se numara si subsemnatu'. Ultimile 2 categorii trateaza masinile ca pe niste scrumiere cu roti si de multe ori acestea au de suferit din cauza proprietarilor si mai putin din cauza fabricantului. Teorema valabila si in cazul bmw.

In ce priveste somitatea de m6 un lucru sa fie clar: E36 M3 este bmw-ul perfect.

Testarea celor de la top gear in i-la man, a facut m6-le de rushine si a demonstrat ca nu este o masina asa de grozava pe cum se crede. Din pacate pentru BMW nu au reusit sa imbunatateasca e36 m3 prea mult pentru ca este destul de greu sa aduci imbunatatiri perfectiunii, dar au incercat... a se vedea e46 m3 csl (aceeasi greutate cu e36 si 35 de cai in plus). Problemele care apar totushi si la MB si la BMW sunt datorate slabei manufacturi a unor piese (unele pentru Mb sunt facute si in Romania), dar asta nu inseamna ca ca o masina e mai buna decat alta.

Calitatea masinii se vede dupa anii ei de uzura ... asta e o ecuatie pe care MB a inteles-o bine si a acceptat-o, dar pe care F. Porsche a negat-o, si care cred eu ca e motivul ascuns pentru care a parasit Mb sa faca propria masina.

In concluzie, in ce priveste motorizarile alegeti un bmw pentru motoare de pana la 3,5 litri si dupa aceasta cilindree un Mb daca doriti sportivitate. Dar cum nu toti ruleaza in regim de nurburging, multi aleg MB --->

In ce priveste luxul interior pot sa spun linistit si necontrazis ca MB detine deocamdata avantajul.

 

PS: Pentru cei care spun ca Mb nu iti ofera placere la condus sau ca face probleme in curbe ii sfatuiesc sa incerce cateva w208 sau w209

Edited by OviDIU M
Link to comment
Share on other sites

injectie performante (apropos, in 2005 bmw a anuntat ca trece la motoare cu compresie).

Din pacate, MB-urile din Romania sunt conduse de 3 categorii de oameni: gentlemeni, manelisti si tzarani, printre care se numara si subsemnatu'. Ultimile 2 categorii trateaza masinile ca pe niste scrumiere cu roti si de multe ori acestea au de suferit din cauza proprietarilor si mai putin din cauza fabricantului. Teorema valabila si in cazul bmw.

201329[/snapback]

 

Pana in 2005 ce fel de motoare aveau? :blink:

 

Categoriile descrise de tine se pot aplica si pentru BMW.Hai sa mai adaugam lumea interlopa pentru BMW :) .Asta este de inteles,daca te dai jos dintr-un Mercedes cu sabia sau ceva recuperari ,nu esti luat in serios :)

 

Mercedes-ul insa mai are o categorie,oamenii in varsta.Doar nu vrei sa conduca unul la 70 de ani BMW,mai punem si blonda vopsita (25 ani) de langa el,infarctul este garantat. :)

Cu Mercedes-ul este altceva,turatii mici,lux,scaune confortabile,blonda natural,discutii linistite( fara substanta),puls mic,siguranta.....Mercedes :)

Link to comment
Share on other sites

:blink: Bmw nu prea a facut motoare cu compresie (si nu am facut referire la diese-luri, caci nici purtatorul de cuvant respectiv nu a facut referire la diesel in mod expres).

Iar in ce priveste infarctul oferit/garantat ... nu m-as grabi in afirmatii. Dupa o cursa acum 2 saptamani aveam tensiunea 18 cu 11 (acum mi-a ma coborat), iar la varsta mea asta echivaleaza cu motor supraturat...

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri la un test drive cu un Mercedes S600. Dupa ce mergi 30 minute cu S'ul in orice masina te-ai suii parca te-ai urca in caruta.

Impresii: Interiorul nu mi-a placut deloc si chiar am reusit sa pacalesc cutia automata si a avut un delay de vreo 2 sec (eu avand pedala de acceleratie la maxim) pana sa accelereze.

concluzii: tot mai buna e pisica mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
pai e diferenta de generatii intre ele

247333[/snapback]

 

sa fim realisti, e pur si simplu diferenta de motorizari;nu poti compara 2,5 sau 3l cu 5l sau 6l;poate un 540i ar fi mai la inaltime pt. o astfel de comparatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.