Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Raman la parerea ca totusi in multe alte privinte nici Mercedes nu se compara cu BMW...s-au discutata si se pot discuta f multe pe tema asta si tot nu cred ca se ajunge la un consens...o masina o cumperi pt ca simti ca ti se potriveste , pt ca e ceea ce iti doresti sa fie! Edited by benarcis
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

SLR McLaren are si un pret pe masura, nu te supara...

 

Insa Mercedes e alta clasa intr-adevar, insa are ceva minusuri:

1. preturi prea piperate;

2. la aceleasi cilindree ale motoarelor, au cai putere mai putini ca la BMW;

3. sunt mai fiabile insa nu ofera acelesi senzatii la condus ca si BMW-urile;

4. sunt mult mai scumpe la intretinere;

5. reprezinta lux, nu sportivitate;

 

S.a m.d..... :blink: :D

 

@LE: @Doru , cred ca ai pus intrebarea gresit pe un forum BMW...rezultatele sunt irelevante, dupa parerea mea :) :) :)

Edited by theotien
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

De ce nu ai pus doua variante la fel?

Intrebai daca una face masini mai reusite decat cealalta sau daca in ansamblu unul din producatori face masini mai reusite decat celalalt; mie nu mi se pare acelasi lucru.

Fara suparare, dar aproape ai o obsesie in a vrea sa demonstrezi aici, pe un site dedicat acestei marci, ca bmw-ul e o masina mai proasta decat multe altele.

Cred ca au fost suficiente topicuri de genul asta, care nu cad bine multora de aici, au mai spus-o si altii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu ai pus doua variante la fel?

Intrebai daca una face masini mai reusite decat cealalta sau daca in ansamblu unul din producatori face masini mai reusite decat celalalt; mie nu mi se pare acelasi lucru.

Fara suparare, dar aproape ai o obsesie in a vrea sa demonstrezi aici, pe un site dedicat acestei marci, ca bmw-ul e o masina mai proasta decat multe altele.

Cred ca au fost suficiente topicuri de genul asta, care nu cad bine multora de aici, au mai spus-o si altii.

166890[/snapback]

 

nu inteleg de ce chestiunea bmw trebuie sa devina asa personala. de ce crezi ca am bmw-uri de atitia ani? ca sa-mi stric banii? pur si simplu pastrez o privire de ansamblu asupra pietei auto. bmw nu sunt zei, doar niste fabricanti auto pe care noi ii platim sa ne faca jucarii. e gresit sa crezi ca tot ce fac fac bine. ei trebuie sa faca ce vrem noi, nu noi sa luam ca atare ce ne ofera ei. eu nu stiu daca mai iau bmw dupa ce dau m3-ul, sa vedem ce apare in primavara-x5, 335i conv...etc. la moto raman cu bmw pe vecie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am o intrebare... si sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Exceptand problemele legate de service-ul din Romania, ai mai avut probleme si neplaceri cauzate de masina BMW in general?

Pe langa asta, vreau sa te rog sa imi spui daca totusi nu te-ai gandit la a face service-ul in afara Romaniei,,,

multumesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu am o intrebare... si sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Exceptand problemele legate de service-ul din Romania, ai mai avut probleme si neplaceri cauzate de masina BMW in general?

Pe langa asta, vreau sa te rog sa imi spui daca totusi nu te-ai gandit la a face service-ul in afara Romaniei,,,

multumesc :blink:

166905[/snapback]

 

nu ma intereseaza service-ul ci masina. la service sunt amabili si daca e o problema o sapa pana o rezolva. discutia e despre masini nu despre service.

Link to comment
Share on other sites

pai eu asta te-am intrebat... ce nu ti-a placut la BMW si ai vazut in alta parte ca acele chitibusuri nu apar, dar in acelasi timp nu ai parte si de alte neplaceri...

166907[/snapback]

 

nu este un topic despre service ci despre gama de modele oferite de fiecare marca.

Link to comment
Share on other sites

Daca vorbim de fiabilitate,Mercedes-ul nu este mai fiabil decat BMW-ul.Au foarte multe probleme si ele.

Despre design nu are sens sa discutam,este chestie de gust.Eu imi mentin parerea ,Mercedes-ul este pentru oameni in varsta.

 

ps

 

Imaginea BMW-ului se strica datorita problemelor after-sales,service-ul lasa foarte mult de dorit.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce chestiunea bmw trebuie sa devina asa personala. de ce crezi ca am bmw-uri de atitia ani? ca sa-mi stric banii? pur si simplu pastrez o privire de ansamblu asupra pietei auto. bmw nu sunt zei, doar niste fabricanti auto pe care noi ii platim sa ne faca jucarii. e gresit sa crezi ca tot ce fac fac bine. ei trebuie sa faca ce vrem noi, nu noi sa luam ca atare ce ne ofera ei. eu nu stiu daca mai iau bmw dupa ce dau m3-ul, sa vedem ce apare in primavara-x5, 335i conv...etc. la moto raman cu bmw pe vecie.

166898[/snapback]

Hai, ca nu am zis ca tot ce fac ei e extraordinar, orice producator face modele la care se descopera mai tarziu probleme.

Deocamdata tre' sa ma multumesc cu un bmw, stii vorba aia, sunt prea sarac ca sa imi permit sa cumpar lucruri ieftine. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok atunci... am votat si atat...

 

PS: Am avut norocul sa am un prieten care lucreaza la reprezentanta Mercedes... Din acest motiv de fiecare data cand s-au lansat modele noi in Romania, am condus aceste modele... Parerea mea sincera si personala este ca Mercedes e o sufragerie pe roti... este adevarat ca intr-un BMW ma simt mai obosit dupa 180 de km, pret de un drum pana la munte... nu design-ul cred ca e atat de important cum zici tu... nu el te poarta pe drum, ci motorizarea si restul acareturilor...

Ai sa-mi spui ca ti-au placut mai mult motoarele silentioase de la Mercedes, dar atunci te intreb: nu sunt totusi prea mari la unele modele ptr caii putere care ii ofera? Singura diferenta pe care am simtit-o la un Mercedes in plus fata de BMW a fost uneori o stabilitate mult mai mare la viteze mari in viraje... dar n-as putea spune ca e mai bine decat la BMW... n-am avut la dispozitie un M3 de exemplu ca sa iti spun daca e mai slab ca CL in curbe...

Ce-ar mai putea fi un atu poate e suspensia dar m-am simtit mai bine intr-un E60 decat in CLS pe drumurile romanesti...

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat pro BMW. Si trebuie sa admit ca, prima oara cand am vazut S=ul nou pe strada mi-am zis waw! Dar acum ca m-am obisnuit cu el, n-as mai da 7-le pe S. Cred ca ce s-a intamplat de fapt, a avut legatura cu schimarea radicala de design. Am ramas impresionat de multe masini atunci cand au scos modele noi de desgin. Dar apoi cand s-au umplut strazile de ele nici nu le-am mai bagat in seama. Ceea ce nu se intampla cu 5-ul sau cu 6-le de exemplu. Waw!-ul ramane inca vlabil. Si, culmea, incepe sa-mi placa si 3-ul din ce in ce mai mult. :blink:
Link to comment
Share on other sites

degeaba... BMW nu mai e ce a fost... noile modele parca sunt facute mai mult pt piata americana... (F MARI)

 

deci ca sa nu fiu OFFT, BMW nu mai e ce a fost... si la VARF nu se prea compara cu Mercedes... Divizia M cu divizia AMG... cu parere de rau o spun... cu un 65 AMG nu e de joaca... poti sa ai M6 chipuit... :blink:

 

in rest la masinile "normale" nu e nici o diferentza... depinde doar ce-ti place... la mine BMW (E46 & E39... ultimele BMW-uri adevarate)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La design e greu sa faci comparatia, pt ca ies modele la ani diferenta. Daca e sa compari e60 cu clasa E.... I rest my case. S-ul nou zic si eu ca e mortal. Dar daca ne uitam la e92 si CLK... Momentan votez BMW, dar s-ar putea sa imi schimb parerea in cativa ani.
Link to comment
Share on other sites

degeaba... BMW nu mai e ce a fost... noile modele parca sunt facute mai mult pt piata americana... (F MARI)

 

deci ca sa nu fiu OFFT, BMW nu mai e ce a fost... si la VARF nu se prea compara cu Mercedes... Divizia M cu divizia AMG... cu parere de rau o spun... cu un 65 AMG nu e de joaca... poti sa ai M6 chipuit... :blink:

 

in rest la masinile "normale" nu e nici o diferentza... depinde doar ce-ti place... la mine BMW (E46 & E39... ultimele BMW-uri adevarate)

166918[/snapback]

@bunilla, nu uita un lucru: 65 AMG este peste 200 000 euro (Sau era 63 AMG?).......pe cand un M6 il iei cu 160 000 euro , banii jos , cu tot cu optiuni, si are si 4 locuri.....

Link to comment
Share on other sites

@bunilla, nu uita un lucru: 65 AMG este peste 200 000 euro (Sau era 63 AMG?).......pe cand un M6 il iei cu 160 000 euro , banii jos , cu tot cu optiuni, si are si 4 locuri.....

166927[/snapback]

 

nu conteaza cat costa conteaza ca exista. discutia nu e despre preturi ci despre masini. ambele marci sunt premium si pot scoate modele care sa coste practic oricat.

Link to comment
Share on other sites

Daca dupa pret nu te iei, daca dupa service nu....atunci chestionarul e numai de design? Daca da... rezultatul o sa bata intotdeauna spre bmw... in acest loc. Si oricum e aiurea sa compari numai designul masinilor.... in general gusturile nu se discuta.
Link to comment
Share on other sites

@bunila, ce face 65AMG? stie doar sa accelereze, as face o comparatie, dar mi-e frica sa nu sariti, dar oricum comparatia o fac.

 

Am avut si eu un Espero, si fugea al dracu de bine in linie dreapta, dar cand venea vorba de curbe, era cam greu. Daca 65AMG stia sa-si valorifice puterea iesea primul pe circuit, dar nu a iesit. din cauza curbelor.

 

Cat despre motor ce sa zic, cu turbine probabil fac si eu motor de 612 CP. BMW M6 este pur, si curat, aspirat natural, nu indesat ca la Diesel.

Link to comment
Share on other sites

Daca dupa pret nu te iei, daca dupa service nu....atunci chestionarul e numai de design? Daca da... rezultatul o sa bata intotdeauna spre bmw... in acest loc. Si oricum e aiurea sa compari numai designul masinilor.... in general gusturile nu se discuta.

166956[/snapback]

 

design in sens larg nu numai estetic. consideram ca restul sunt la fel- fiabilitate...etc. eu nu sunt fan mercedes dar nu m-am putut opri sa constat cele de mai sus. de cate ori am avut un mercedes l-am schimbat cu un bmw. ma uit si eu la merzanele astea noi ce stau sa iasa. mi-ar placea un mercedes cu inima de bmw.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

SLR McLaren are si un pret pe masura, nu te supara...

 

Insa Mercedes e alta clasa intr-adevar, insa are ceva minusuri:

1. preturi prea piperate;

2. la aceleasi cilindree ale motoarelor, au cai putere mai putini ca la BMW;

3. sunt mai fiabile insa nu ofera acelesi senzatii la condus ca si BMW-urile;

4. sunt mult mai scumpe la intretinere;

5. reprezinta lux, nu sportivitate;

 

S.a m.d..... :blink:  :D

 

@LE: @Doru , cred ca ai pus intrebarea gresit pe un forum BMW...rezultatele sunt irelevante, dupa parerea mea :)  :)  :)

166877[/snapback]

 

eu cred ca te "contrazici" putin....adica mercedes e mai fiabil ca bmw...dar are preturi mai mari la intretinere ????

:D

Link to comment
Share on other sites

parerea mea.....

 

BMW are motoare mult mai bune capacitate/cp ... cred ca la fiabilitate amandoua sunt la fel ....

 

Mercedes in schimb ofera mai mult lux ...

 

eu sunt curios daca nu cumva mercedes este o masina mai stabila decat BMW si .... ceea ce a zis Apple ..... ma pune pe ganduri :blink:

 

in ansamblu mi'as lua bmw dar nu mi'ar displacea noul CL sau SL ( singurele masini care'mi plac mult de tot de la mercedes ) aa.... si SLK

 

Am un prieten care are C-klasse c320 benzina ... a fost 65kE ... masina cu multe optiuni....

 

probleme la masina aia: i s-a rupt suportul la scaunul soferului... e dintr'o forma de plastic :) .... bieletele antiruliu se duc de la noroi... le-a schimbat cica cu un sistem modificat, protejat la noroi... i'a picat un modul electronic in urma caruia nu mai putea regla oglinzile, nu'i mai mergeau geamurile... oricum era legat de electronica de pe partea soferului :) ...in garantie i s'a dus modulul de lumini... a.... service-ul pe global e mai bun ca la bmw - zic eu :). programari mai prompte fara spagi si rugaminti ...

 

diferenta intre c320 al lui si bmw seria 3 ce am mers... confortul mi se pare cam la fel .... in scaune.. parca te imbracau mai bine scaunele lui... in schimb la drum merg bine amandoua .... pielea de pe C-klasse e superba, nu prea se cuteaza...

 

si acum mi'a venit o idee : nu cred ca putem sustine cu tarie o afirmatie sau alta.... parerea mea e ca un om ar fi influentat in mare proportie de aspect ... deci poate multi ar zice mercedes ... poate altii se gandesc la bmw ca renume .... ca sportivitate si ar zice BMW ....

 

nu cred sincer ca s'ar putea da un raspuns foarte obiectiv la intrebarea asta ... nu cred ca are rost un asemenea subiect... nu te supara Doru... BMW nici nu acopera toate segmentele pe care le acopera Mercedes...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.